שתף קטע נבחר

מתקפת נגד של חברי כנסת על נתניהו: "כמו עבריין מקצועי, דבריו אלימים, איבד בלמים"

באופוזיציה תקפו את רה"מ בעקבות הסרטון שבו טען שלא ייתכן לערוך שימוע נגדו אם אי אפשר לסיימו לפני הבחירות. לפיד: "הוא היה צריך לדרוש לפרסם את המסקנות". יחימוביץ': "סכנה חמורה שאתה מחזיק בכוח לרסק את שלטון החוק". לבני: "מיישר קו עם מתפרעי עמונה". סויד: "מתנהג כאחרון העבריינים"

 

יאיר לפיד שלי יחימוביץ' ציפי לבני (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)
חברי הכנסת לפיד, יחימוביץ' ולבני(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)

 

ראש הממשלה התייחס שוב לאפשרות שיזומן לשימוע לפני הבחירות - במערכת הפוליטית לא נותרו אדישים: שורה של פוליטיקאים מהאופוזיציה תקפו אמש (יום ה') בחריפות את ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו, בעקבות פרסום הסרטון שבו אמר בהתייחס לתיקי חקירותיו כי "לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות, אם לא ניתן לסיימו עד לבחירות".

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה לסרטון שבו מחה נתניהו על אפשרות זימונו לשימוע לפני הבחירות ב-9 באפריל כי "ראש ממשלה שבטוח שאין כלום כי לא היה כלום, היה צריך לדרוש מהיועמ"ש לפרסם את המסקנות שלו מהר ככל שניתן".

 

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), אמרה: "‏דבריך האלימים די דומים למה שהיה אומר כל אדם במצבך, המסובך קשות בפלילים. הסכנה החמורה לגורלה של המדינה היא שאתה מחזיק בכוח לרסק את מוסדות שלטון החוק בבחינת 'תמות נפשי עם פלישתים'. אלה לא פלישתים נתניהו, אלה אזרחי מדינת ישראל".

 

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, תקפה אף היא בחריפות את ראש הממשלה. לדבריה, "נתניהו מיישר קו עם מתפרעי עמונה במתקפה על שלטון החוק. זכות הציבור לדעת את מסקנות היועץ המשפטי לממשלה על החשוד בשוחד. הגיע הזמן שנתניהו יתמודד עם העובדות במקום להתבכיין ולפני שהוא מסית ציבור שלם נגד כל גורמי אכיפת החוק".

תמר זנדברג (צילום: עמית שאבי)
"כאילו נלקח מסדרת פשע אמריקנית". ח"כ זנדברג(צילום: עמית שאבי)

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה גם היא לדברים. "נתניהו, כמו עבריין מקצועי, מדבר יפה ובחיוך בעודו קורץ קריצה מאיימת ליועץ המשפטי שמא יגיש נגדו כתב אישום. הניסיון של ראש הממשלה להלך אימים על מערכת אכיפת החוק נראה כאילו נלקח מסדרת פשע אמריקנית".

 

ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת התנועה, אמר: "החשוד נתניהו מתבלבל, אין בישראל חבר מושבעים. גורמי אכיפת החוק יקבעו אם אתה אשם, אתה לא מעל החוק, לא תוכל לקבוע את לוח הזמנים להעמדתך לדין. גם הבחירות לא נועדו לחלץ אותך מצרותיך המשפטיות. לציבור מגיע לדעת את האמת".

 

ח"כ רויטל סויד (העבודה) הצטרפה לביקורת ואמרה: "נתניהו מתנהג כאחרון העבריינים. אלמלא היה מדובר בראש ממשלה שנהנה מחסינות, עוד הערב הוא היה מזומן לחקירה על איומים וניסיון לשבש מהלכי משפט. נתניהו הנואש הופך את ראשות הממשלה לעיר מקלט ומאבד את כל הבלמים".

"גורמי אכיפת החוק יקבעו אם אתה אשם". ח"כ חסון (צילום: עדי אורני) (צילום: עדי אורני)
"גורמי אכיפת החוק יקבעו אם אתה אשם". ח"כ חסון(צילום: עדי אורני)

"נתניהו מתנהג כאחרון העבריינים". ח"כ סויד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"נתניהו מתנהג כאחרון העבריינים". ח"כ סויד(צילום: גיל יוחנן)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התבקש אמש להתייחס לנושא בתום כנס משפטי שבו השתתף בחיפה. על השאלה האם יש החלטה עקרונית למנוע זימון לשימוע לפני הבחירות, השיב מנדלבליט כי "אני לא יכול לענות על זה. אנחנו כרגע עוד עובדים".

 

- כשראש הממשלה אומר שאין מניעה שהוא יכהן גם אם יש שימוע, אין מניעה כזאת מבחינתך?

"ברור. אם יש החלטה לשקול כתב אישום בכפוף לשימוע - זה ברור שאין שום מניעה".

 

- אבל ברגע שיוגש כתב אישום?

"בכלל לא התחלתי לחשוב על הכיוון הזה".

 

 

בכנס עצמו ציין מנדלבליט כי "מערכת אכיפת החוק תמשיך לפעול אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו והוא טובת המדינה שבאה לידי ביטוי בהקשר של תפקידנו בחובת השמירה הקפדנית על שלטון החוק. זו דרך הישר של חקר וגילוי האמת.

 

"בדרך הזו אני הולך גם בימים האלו עם שותפי לדרך פרקליט המדינה שי ניצן. אנו מודעים לכובד האחריות שמוטלת עלינו. אחריותנו לחתור לחקר האמת, לקבל החלטות צודקות נכונות וישרות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. אני אומר לכולם - רק הראיות ידברו, שום דבר אחר לא ידבר. נמשיך לעשות את זה במהירות האפשרית באופן סדור מבלי להתפשר על תוכן ועל איכות ההחלטה".

 

"המטרה של השמאל ברורה: להדיח ר"מ במשפט שדה"

בסרטון שפרסם אמש אמר נתניהו: "במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר - גם כשאין כלום. הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות".

 

ראש הממשלה הוסיף כי "לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות, אם לא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני. הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר.

 

"זאת בדיוק הסיבה שאף פעם לא פתחו בשימוע לפני הבחירות אם לא יכלו לסיים אותו עד הבחירות. וזאת בדיוק הסיבה שהשמאל מנסה לעשות עכשיו את ההפך, כי המטרה שלו ברורה: לנסות להדיח ראש ממשלה באמצעות משפט שדה וגניבת הבחירות מכם, אזרחי ישראל".

 

בסיום הסרטון אמר ראש הממשלה: "איך אמר אחד מחברי הליכוד? 'הם יודעים שהקבוצה שלנו תמיד מנצחת, אז הם מנסים ללחוץ על השופט להוציא את מסי מהמשחק'".

 

דבריו של נתניהו נאמרו יומיים לאחר הדיווח שלפיו היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן והצוותים שלהם עושים מאמצים לסכם את תיקי החקירה של ראש הממשלה בתוך כחודש וחצי - לפני הבחירות לכנסת ה-21. המטרה: הציבור יוכל לדעת טרם ההצבעה בקלפי מה מצבו המשפטי של נתניהו.

 

לפי ההערכות, כבר עתה מסתמן כי יש נגד נתניהו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום בעבירות של מרמה והפרת אמונים תוך ניגוד עניינים, אולם הנושא העיקרי הנדון בהתייעצויות אלה הוא אם יש ראיות מספיקות ברמת ודאות הנדרשת לצורך הרשעה גם בעבירת השוחד.

 

במפגש שנתי שערך מנדלבליט בשבוע שעבר עם יועצים משפטיים לממשלה ופרקליטי מדינה בעבר, הביעו רוב הנוכחים עמדה שיש לעשות מאמץ לסכם את התיקים עוד לפני הבחירות, כדי שבפני הציבור תהיה מונחת תשתית לפני שיטילו את הפתק בקלפי.

 

עם זאת, הנוכחים הדגישו כי מנדלבליט לא התייעץ עמם מה עליו לעשות, והנושא עלה אגב עיסוק באקטואליה. הם הבהירו כי יום העיון עסק בנושאים אקטואליים שעל הפרק ובהם חוק הלאום, חוק היועמ"שים, חוק ההסדרה ועוד.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה הודיעו בתגובה לדיווח כי הם מתנגדים לפרסום הודעה על סיכום תיקי החקירה נגדו לפני הבחירות. "להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר ופגיעה קשה בתהליך הדמוקרטי", אמרו הפרקליטים.

 

הם הוסיפו: "אנחנו מאמינים שלא יהיה שימוע כי לא היה כלום. זה לא דמוקרטי להתחיל שימוע לפני הבחירות כשלא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא ייתכן שהציבור ישמע רק צד אחד ולא את הצד השני. היו מקרים רבים ששמיעת התשובות של הצד השני בשימוע הביאו לסגירת תיקים".

 

"לא אתפטר גם אם אזומן לשימוע לפני הבחירות"

ביום שני, טרם חזרתו לארץ מביקור בברזיל, אמר נתניהו כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו אם יזומן על ידי היועץ המשפטי לממשלה לשימוע לקראת העמדה לדין לפני הבחירות לכנסת ה-21.

 

ראש הממשלה אמר במסיבת עיתונאים: "אני לא מתכוון להתפטר. אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. שנית, ישראל היא מדינת חוק ולפי החוק ראש הממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות".

 

נתניהו הוסיף כי "הדבר ההגיוני וההגון הוא - לא להתחיל תהליך של שימוע, אבל אם יש כזה לא להתחיל לפני הבחירות אם אתה לא יכול להשלים אותו לפני הבחירות. אם מדיחים ראש ממשלה ואחר כך בשימוע סוגרים את התיק זה אבסורד. זאת התערבות בוטה בדמוקרטיה במקרה כזה. אבל זה לא עניין משפטי. זה עניין של שכל ישר, של היגיון. אין לי אפשרות להשפיע על זה. יש לי יכולת להשפיע על כך שהאזרחים הולכים לקלפי ויגידו: 'אנחנו קובעים מי יהיה ראש הממשלה הבאה'".


פורסם לראשונה 03/01/2019 22:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג
לפיד, יחימוביץ' ולבני
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג
מומלצים