שתף קטע נבחר

מתקפה על נתניהו: "מי שהקדים בחירות לא יכול להתלונן על שימוע לפניהן"

הסרטון שפרסם ראש הממשלה על האפשרות לזמן אותו לשימוע לפני הבחירות עורר תגובות חריפות באופוזיציה. "אם נגד מישהו עומד כתב אישום - הוא לא יכול לרוץ בבחירות", כתב יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד - ופרסם סרטון משלו. ח"כ רויטל סויד (העבודה): "פה זו לא עוד איזו 'מדינה מזרח תיכונית מסוימת', שבה השליט מכתיב למערכת החוק איך להתנהג"

 

 

 

הקמפיין של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהחל בימים האחרונים נגד זימונו לשימוע לפני מערכת הבחירות ממשיך לעורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. הקריאה של נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט שלא לקיים שימוע אם לא ניתן לסיים אותו עד הבחירות בחודש אפריל הקרוב - הובילה להפצת סרטונים נגדיים וגם לקריאות ברורות לנתניהו לחדול מאמירותיו. "מי שהקדים בחירות כי חשב שזה יעזור לו מבחינה משפטית, לא יכול להתלונן על שימוע לפני בחירות", תקפו באופוזיציה.

 

בנימין נתניהו:
נתניהו בסרטון שפרסם אמש

בסרטון שפרסם אמש (שבת) השווה נתניהו בין ההליכים המשפטיים נגדו לכריתת יד לאדם שהורשע בגניבה. "תשמעו קטע", פותח נתניהו את הסרטון. "אדם הולך ברחוב במדינת מזרח תיכונית מסוימת, כתף תפורה, פרוטזה מידלדלת. שואלים אותו: 'מה קרה?' - והוא אומר: 'הורשעתי בערכאה ראשונה בגניבה'. ומה קרה אחר כך? 'זוכיתי בערעור'. מישהו יכול להחזיר לו את היד? מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות? לא מתחילים בשימוע לפני הבחירות אם לא מסיימים את השימוע עד הבחירות".

 

 

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד צילם סרטון נגדי והשתמש בפתיח שבו השתמש נתניהו: "תשמעו קטע", אמר לפיד. "ראש הממשלה חושב שאנחנו בסעודיה. מישהו יכול להחזיר לנו את השפיות? אם למישהו יש כתב אישום, הוא לא יכול לרוץ לבחירות. שתפו". יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא ואמרה: "נתניהו תרגע, אף אחד לא יוריד לך את היד. על שוחד פשוט שולחים לכלא".

 

"כיסא ראש הממשלה לא מחובר לגוף של נתניהו והניתוק הוא לא בניתוח אלא בבחירות", הוסיפה יו"ר התנועה, ציפי לבני, "בחירות בהן יחליט הציבור איזה ראש ממשלה הוא רוצה שישב על הכסא. ראוי שאותו ציבור ישמע את דברי היועץ המשפט לממשלה".

 

בנימין נתניהו:
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

 

במפלגת העבודה נשמעו דברים דומים: "תשמע קטע ביבי", אמרה ח"כ רויטל סויד. "פה זו לא עוד איזו 'מדינה מזרח תיכונית מסוימת', שהשליט מכתיב למערכת החוק איך להתנהג. אף אחד לא שואל אותך מתי לדעתך השימוע אמור להתקיים". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הוסיפה כי "מי שמקדים בחירות כי נדמה לו שזה יעזור לו מבחינה משפטית, לא ממש יכול להתלונן על שימוע לפני הבחירות. אל תאיים עלינו". סיכמה.

 

גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק מתחו ביקורת חריפה אתמול על ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשיחות סגורות אומרים הבכירים כי הפרסומים של ראש הממשלה "נועדו להשפיע על החלטת היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, להטיל שוב דופי באמון הציבור במערכות אכיפת החוק ולהציגן כצעד פוליטי לקראת הבחירות".

 

עוד העריכו הבכירים, כי ההתבטאויות מצידו של נתניהו יגברו לקראת קבלת ההחלטה וילוו גם במתקפות מצד פוליטיקאים בכירים. לדבריהם, נתניהו היה יכול להפסיק זאת, אולם הוא כנראה לא רוצה. "זה לא מעניין אותו, אלא להיפך: כנראה שהוא חושב שזה משרת אותו. מדאיגה אותנו מאוד הדה-לגיטימציה שנעשית לנו. זה הורס את אמון הציבור במערכת המשפט".

 

"להוציא את מסי מהמשחק"

בשבוע שעבר פרסם נתניהו הודעה מצולמת, שבה התייחס שוב לסוגיה. בסרטון אמר נתניהו: "במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר - גם כשאין כלום. הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות.

 

 

 

 

"לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני", הוסיף נתניהו. "הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר. זאת בדיוק הסיבה שאף פעם לא פתחו בשימוע לפני הבחירות אם לא יכלו לסיים אותו עד הבחירות. וזאת בדיוק הסיבה שהשמאל מנסה לעשות עכשיו את ההיפך, כי המטרה שלו ברורה: לנסות להדיח ראש ממשלה באמצעות משפט שדה וגניבת הבחירות מכם, אזרחי ישראל".

 

בסיום הסרטון אמר ראש הממשלה: "איך אמר אחד מחברי הליכוד? 'הם יודעים שהקבוצה שלנו תמיד מנצחת, אז הם מנסים ללחוץ על השופט להוציא את מסי מהמשחק'".

 

מנדלבליט: "נפעל לפי מצפן אחד - טובת המדינה"

במהלך כנס משפטי שהתקיים בשבוע שעבר בחיפה, תקף היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט את יו"ר הקואליציה ומקורבו של נתניהו, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), שצייץ לפני כשבועיים בטוויטר כי "אם מישהו יחליט להעמיד לדין ראש ממשלה על תיקים הזויים כאלה - מיליוני אנשים לא יקבלו את זה". מנדלבליט כי "קיימות אמירות חסרות אחריות, למשל שמיליוני אנשים לא יקבלו החלטה כזו או אחרת. אין ביניהן לבין האמת ולא כלום, והן חסרות אחריות למדינה ולעם שלנו".

 

מנדלבליט ציין כי "מערכת אכיפת החוק תמשיך לפעול אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו והוא טובת המדינה, שבאה לידי ביטוי בהקשר של תפקידנו בחובת השמירה הקפדנית על שלטון החוק. זו דרך הישר של חקר וגילוי האמת".

 

גם פרקליט המדינה שי ניצן הצטרף לביקורת של הצמרת המשפטית נגד ח"כ אמסלם ואמר בכנס בחיפה: "אני יודע שזה כבר נשמע שחוק, אבל כן, גם הממשלה כפופה לחוק", אמר ניצן. "יש אנשים שמדברים, לא כולם, אבל לפעמים אני שומע דיבורים. שלשום היועמ"ש הזכיר שאם יחליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, מיליונים ייצאו לרחובות ולא יקבלו את הדבר הזה. זה דבר שצריך לחשוב עליו, זה דבר סופר בעייתי.

 

"אם שר עושה דבר שלדעתנו הוא לא חוקי, תפקידנו להגיד לו 'לא'", הוסיף ניצן. "אין לכם מושג איזה עימותים מתפתחים, איזה אמוציות, כי באמת שרים לפעמים לא מבינים את הדבר הזה. הם אומרים 'אנחנו באנו לשלוט, בשביל זה בחרו אותנו. איך אתם יכולים להגיד לנו שצעד כזה הוא לא טוב'. אבל זה התפקיד שלנו".

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר אמש: "משהו מריח לא טוב. הזמן הממוצע להחלטה על תיקים של אנשי ציבור בפרקליטות מגמר חקירות המשטרה הוא 18 חודשים. בתיק 4000 זה לוקח פחות מ-18 ימים, או כמו שהדליף גורם בפרקליטות לברוך קרא - 'תיק בשבוע'.

 

"לא הייתה ריצת אמוק כזאת בתולדות המשפט הישראלי וספק אם בתולדות המדינות הדמוקרטיות. ברור לכל שחוסר תום הלב לא נמצא אצל ראש הממשלה נתניהו אלא אצל מי ששוב הדליף את ההתקפה משולחת הרסן וחסרת הבסיס נגד ראש הממשלה נתניהו"

 


פורסם לראשונה 05/01/2019 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים