שתף קטע נבחר

מי צריך יזמים? פינוי בינוי בראשל"צ בהובלת המדינה

הרשות להתחדשות עירונית פועלת ישירות מול הדיירים בשכונת רמת אליהו. רק אחרי שהם יקבלו את הדירות החדשות, ייהרסו המבנים הישנים כדי לאפשר בנייה חדשה גם שם

רמת אליהו מתחדשת: הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מוציאה לדרך פרויקט שני בראשון לציון, שבו המדינה פועלת ישירות מול הדיירים, ללא מעורבות יזם בשלב הראשון. מדובר בחלק מהפרויקט לחידוש שכונת רמת אליהו המוזנחת.

 

שכחו שני מיליון שוכרים: בכמה עלו מחירי השכירות בערים המרכזיות?

מחיר למשתכן: קבלן הביצוע נקלע לקשיים, הרוכשים חוששים מעיכוב בקבלת הדירות

בגלל האצת הבנייה: משרד החקלאות מקצר את הדרך לכריתת עצים

 

רשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם הרשות להתחדשות יוצאת למכרז לבניית 155 יחידות דיור חדשות במסלול בינוי פינוי בינוי, שבו קודם בונים ורק אז הורסים, וכך הדיירים לא צריכים לעבור למקום ארעי.

 

זהו יישום הנספח להסכם הגג שנחתם עם העירייה, המבוצע תחת ראש העירייה החדש, רז קינסטליך. בתום הבנייה בשכונת נוריות יוקצו 48 דירות לטובת דיירי המבנים הישנים של רמת אליהו, ואז אלה ייהרסו כדי לאפשר בנייה חדשה.

הזנחה בשכונת רמת אליהו (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הזנחה בשכונת רמת אליהו(צילום: אבי מועלם)
במהלך זה פועלת המדינה ישירות מול הדיירים, דרך העירייה, ללא מעורבות יזם, דבר המגביר את אמון התושבים ומזרז את התהליך. החתמת התושבים נעשתה בהובלת המינהלת העירונית בראשות דודו מנצור, ולאחר בחירת יזם מבצע, תחל בניית המתחם החדש. הדיירים יקבלו דירות חדשות, ואת הזכויות על בתיהם הישנים תמכור המדינה בעתיד ליזם אשר יבצע את ההריסה והבנייה במתחם המתפנה.

 

"החתמה הנעשית בידי המדינה מגבירה ביטחון בקרב הדיירים"

לצד היתרונות לדיירים, גם היזם שיזכה במכרז ייהנה מהמהלך, כי כ-30% מהדירות שיבנה יסומנו כמוכרות במחירי השוק החופשי. הוא יקבל מהמדינה עבור 48 הדירות כ־63 מיליון שקל. סכום זה יקוזז במועד מכירת הקרקע ליזם, ושאר הדירות יימכרו בשוק החופשי.

 

  ()
שכונת רמת אליהו (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
שכונת רמת אליהו(צילום: אבי מועלם)
 

לדברי חיים אביטן, יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, "החתמה הנעשית בידי המדינה מגבירה ביטחון בקרב הדיירים. זה מנגנון שאנו מקווים להרחיב, כדי להאיץ תהליכים ולהסיר חסמי החתמה בפרויקטים כאלה". עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, אמר: "הרשות התגייסה לסייע בקידום מיזמי התחדשות עירונית.

 

"בראשל"צ הפרויקט מתאפשר הודות להעמדת קרקע על ידי הרשות במתחמים שיפונו. ללא העמדת הקרקע הפנויה לטובת המיזם, הוא לא היה יוצא לדרך". קינסטליך מסר: "אנו מקדמים התחדשות עירונית בעיר, ושיתוף הפעולה עם הרשות להתחדשות עירונית מאוד מסייע. יש חשיבות עצומה בשמירה על הצביון בשכונות ועל הזכות לתת לתושבים שיפור באיכות החיים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שכונת רמת אליהו בראשון לציון
צילום: אבי מועלם
מומלצים