שתף קטע נבחר

הסכסוך בין ביטוח לאומי למשרד האוצר עבר לפסים אישיים

רגע לפני חתימת הסכם להעברת עודפי הביטוח הלאומי לאוצר פוצצו המגעים. באוצר תוקפים: "מנכ"ל הביטוח הלאומי מנהל מסע סחיטה". בביטוח לאומי הגיבו: "כדרכם בקודש הם מסיתים ומשמיצים". עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי יעמדו השנה על 11.4 מיליארד שקל

המשא ומתן על עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי הופך לדו־קרב ולחילופי האשמות הדדיים עם משרד האוצר. בשבועות האחרונים מתנהל מו"מ קדחתני על העברת העודפים, ואף שבשלב כלשהו היה נראה שהצדדים הגיעו להסכמות - ביום חמישי העסק התפוצץ.

 

הסכם באופק: הביטוח הלאומי ימשיך להעביר עודפים למשרד האוצר

לחץ במשרד האוצר: הגירעון גדול יותר מהתחזיות

המוסד לביטוח לאומי עלול לפשוט את הרגל מוקדם מהצפוי

 

באוצר תקפו את מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר בטענה שהוא רק מנסה לדאוג לעצמו להעלאה: "המנכ"ל מנהל מסע סחיטה אל מול משרד האוצר בניסיון להוריד מהמוסד כל ביקורת של שומרי הסף הממשלתיים, זאת במטרה לשפר את שכרו האישי ולאפשר לעשות כרצונו במוסד הביטוח הלאומי ובכספי הציבור", תקפו באוצר, והוסיפו כי "הטענות והסיפורים אודות עודפי הביטוח הלאומי ואופן השקעתם לא רלוונטיים לאי־חתימת מנכ"ל הביטוח הלאומי על הסיכום וחושפת כי שיקוליו האמיתיים הם שימוש בכספי ציבור ללא פיקוח ובקרה לרבות שיפור שכרו האישי".

 

את השיחות מול הביטוח הלאומי מובילים אגף התקציבים באוצר בראשות שאול מרידור ואגף החשב הכללי בראשות רוני חזקיהו.

מאיר שפיגל (צילום: דוברות המוסד לביטוח לאומי)
מאיר שפיגלר, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי(צילום: דוברות המוסד לביטוח לאומי)

"פגיעה בגירעון המדינה"

באוצר ציינו כי "המשרד לא יאפשר שימוש לא אחראי בכספי הציבור", והדגישו כי בעיניהם המשמעות של אי־חתימה על הסכם היא פגיעה משמעותית במצבו הפיננסי של המוסד לביטוח לאומי "וכן פגיעה משמעותית בגירעון המדינה, ואף עשויה להיות לה השפעה על המצב המאקרו כלכלי של מדינת ישראל".

 

שאול מרידור- ראש אגף תקציבים באוצר ()
שאול מרידור- ראש אגף תקציבים באוצר

בביטוח הלאומי תקפו בחזרה ומסרו כי "משרד האוצר לא מסוגל לעכל את העובדה שהשליטה המוחלטת שהייתה לו בביטוח הלאומי לא תהיה עוד. כך הדבר לגבי ההרגל שהיה לאוצר לקבל את כספי אזרחי ישראל ולעשות בהם כרצונו". בכל הנוגע לטענות לגבי השכר אמרו כי "במקום להתייחס לגופו של דבר, בעלי עניין במשרד האוצר, כדרכם בקודש, יורדים לפסים אישיים, מסיתים, מקניטים ומשמיצים והכל כדי להמשיך ולשלוט ביד רמה בניהול כספי ציבור המבוטחים. עזות המצח שלהם גובלת בהוצאת לשון הרע. המנכ"ל מעולם לא ביקש להעלות את שכרו, למרות שהדבר הוצע לו מספר פעמים על ידי בעלי הסמכות באוצר והוא סירב לכך".

 

גם בביטוח הלאומי הסירו את הכפפות ותקפו כי "הגיע הזמן שפקידי האוצר יפנימו את העובדה שהם חלק ממדינת ישראל ולא להפך".

  

הדברים מגיעים לאחר שהיה נדמה שהצדדים כבר הגיעו להסכמות ביניהם. הביטוח הלאומי ומשרד האוצר היו בשבוע שעבר לקראת חתימה על הסכם דרמטי שיאפשר את הפיכת הביטוח הלאומי לגוף עצמאי, ובמקביל יאפשר למדינה לקבל את עודפי התקציבים בגובה 20 מיליארד שקלים שעליהם איימו בביטוח הלאומי בשנה האחרונה כי לא יעבירו למדינה.

 

גורל ההסכם לא ברור

כזכור, בחודשים האחרונים התנהל מאבק אימתני בין האוצר ובין הביטוח הלאומי ושר העבודה והרווחה חיים כץ על העברת עודפי הגבייה. יותר ממאתיים מיליארד שקל נגבו מהביטוח הלאומי בשנים האחרונות הועברו לידי תקציב המדינה, כל זאת בזמן שהביטוח הלאומי נמצא בתהליך איטי של קריסה. רק לפני מספר שבועות פורסם ב"ממון" כי עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי יעמדו השנה על 11.4 מיליארד שקל, סכום אסטרונומי לכל הדעות שיועבר בחזרה לתקציב המדינה.

  

בשבוע שעבר הגיעו הצדדים לקראת חתימה על הסכם כך שהמוסד יעביר את הכספים בתקציב הנוכחי ותקום ועדה בין־משרדית שתציג מסקנות תוך 3 חודשים לראש הממשלה. כמו כן, למרות שיש החלטת ממשלה שאומרת שבאוצר רשאים להפחית את גובה הריבית לגובה השוק הם לא יעשו את זה בשנת 2019. שנית, אם המוסד לביטוח לאומי יהיה בגירעון שוטף הוא יוכל להשתמש בכספי אג"ח שמועברים לו על מנת לממן את הגירעון השוטף.

 

נכון לרגע זה לא ברור מה יעלה בגורל אותו הסכם, ובביטוח הלאומי טוענים כי נכון לעכשיו הם לא יעבירו את הכספים. באוצר מאיימים בהליכים משפטיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים