שתף קטע נבחר

סכנת חיים בבניין קריית הממשלה בת"א: חלון צנח לקרקע

חלון פתח חירום מהקומה ה-12 במגדל התנפץ ונחת ברחוב הומה - בנס ללא נפגעים. עובד ממשלה פנה בתלונה לעיריית ת"א: "מדובר במסגרת של 50-60 קילו ואפילו יותר". אפריקה ישראל: "הנהלת מגדל הקריה מקפידה מדי שנה לקיים בדיקה מקיפה; המקרה בבדיקה של החברה המתקינה"

כשבחוץ משתוללת סופה - ל-ynet נודע כי חלון פתח חירום כבד ניתק אתמול מהקומה ה-12 בבניין קריית הממשלה בתל אביב, בדרך נס ללא נפגעים. מדובר במגדל המשרדים ברחוב דרך מנחם בגין 125 בעיר ללא הפסקה. החלון נפל לרחוב והתנפץ על המדרכה הומת אנשים, ופתח החלון נאטם הבוקר (ב') בלוחות עץ.

 

הפקק של עובדי הממשלה בת"א: "באיזו רכבת נגיע - זו שנתקעת כל הזמן?"

מי צריך יזמים? פינוי בינוי בראשל"צ בהובלת המדינה

ת"א: חנכו את שביל האופניים - כדי להרוס אותו

  

בניין קריית הממשלה נמצא בבעלות אפריקה ישראל, כאשר משרדי הממשלה שוכרים מחברת הנדל"ן הוותיקה 23 קומות במגדל. סגן מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה, עמיר אשד, שעובד בבניין, פנה בעקבות נפילת החלון בתלונה לעיריית תל אביב.

  החלון החסום בקריית הממשלה (צילום: דן בית דין, המשרד להגנת הסביבה)
החלון החסום בקריית הממשלה(צילום: דן בית דין, המשרד להגנת הסביבה)
 

במכתבו, שנושא את הכותרת "סכנת מוות כתוצאה מנפילת חלונות פתחי החירום", תיאר אשד את השלשלות המקרה. "אתמול, יום ראשון, 6.1.2018, יום חורף עם רוחות עזות, נפל בשעות הערב חלון פתח חירום בקומה ה-12 בצידו הצפוני של הבניין (מספר חדר - 1235)", נכתב. "החלון מסוג כנף ניתק מהבניין למרות שהיה במצב סגור, נפל לרחוב בשלמותו עם מסגרת האלומיניום הכבדה שלו והתנפץ על מדרכה הומת אדם ברחוב קפלן, שהוא גם ציר תנועה ראשי. רק בנס נמנע אסון".

 

"מדובר במסגרת של 50-60 קילו ואפילו יותר"

עוד הדגיש אשד בפנייתו כי אין זה המקרה הראשון שבו נופלים חלונות מהמבנה. ואכן, בשנת 2017  אירעו שני מקרים של נפילות חלונות, אחד מהקומה השביעית והשני מהקומה התשיעית. לאחר נפילות החלונות בשנה שעברה, הורתה הנהלת המבנה לבדוק את כל החלונות בבניין, כשבמסגרת זו נמצאו מספר חלונות תקולים שתוקנו, אולם הדבר לא מנע את נפילת החלון הפעם.

 

יש לציין כי מדובר בסוגים שונים של פתחים. כך, בעוד שהחלון שנפל אתמול וכן זה שנפל אשתקד מהקומה התשיעית הם פתחי חירום שלא נפתחים בשגרה ושלא ניתן לדעת אם הם תקולים; הרי שנפילת החלון אשתקד מהקומה השביעית אירעה בשל רשלנות תפעולית, לאחר שנותר פתוח בזמן סערה.

בניין קריית הממשלה בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בניין קריית הממשלה בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

אשד טען במכתבו כי בשנים האחרונות אירעו במצטבר חמישה מקרים של נפילות חלונות מהמבנה. בשיחה עם ynet הוא ציין כי "מדובר במסגרת במשקל של 50-60 קילו, ואפילו יותר. זה מטורף שזה נמשך כבר כמה שנים ולא מצליחים לפתור את זה".

 

במכתבו ביקש אשד חקירה הנדסית חיצונית ובלתי תלויה על ידי מהנדס מומחה של המקרה הנוכחי, חקירת מקרי הנפילות הקודמים, בדיקת עמידות של כלל החלונות בבניין - בדגש על פתחי החירום, והוצאות דו"ח עם המלצות מחייבות לביצוע.

 

"מאחר שהנהלת הבניין אינה מצליחה למנוע את המקרים החוזרים ומעמידה למעשה את העוברים והשבים ואת העובדים בסכנת מוות, אנו פונים אליכם על מנת שתפעילו בדחיפות את סמכויותיכם לחקירת המקרים ומניעת הישנותם", ציין אשד. "לנוכח מקרי הכשל המצטברים, כל עוד הנ"ל אינו מבוצע - קיימת סכנת מעבר בסמיכות למבנה ויש לשקול מניעת גישה באופן קבוע או באזורים מועדים לפרצי רוח, זאת עד לתיקון הליקויים".

 

מחברת אפריקה ישראל נמסר בתגובה: "הנהלת מגדל הקריה מקפידה מדי שנה לקיים בדיקה מקיפה של כל החלונות במבנה. יתרה מזו, לפני התראות על מזג אוויר קיצון הנהלת קריית הממשלה ומגדל היובל מנחות את הדיירים להקפיד על סגירה הרמטית של חלונות החירום הנפתחים במגדל, כפי שמחויב על פי חוק. ובהתייחס למקרה, הרי שהנושא נמצא בבדיקה של החברה המתקינה".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "המכתב התקבל היום בעירייה. הנושא ייבחן על ידי הגורמים המקצועיים בהתאם לסמכויות אשר בידי העירייה". 

 

המידע הראשוני לידיעה הגיע באמצעות המייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בית דין, המשרד להגנת הסביבה
כלכלה חלון נפל קריית הממשלה תל אביב חסום בקרשים
צילום: דן בית דין, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים