שתף קטע נבחר

גורם המעורה בחקירה בתגובה לנתניהו: "עימות לא היה מקדם אותה"

בשיחה עם ynet הסביר הגורם הבכיר כי העימות לא נדרש "משום שמדובר באירועים שהתרחשו לאורך שנים". לדבריו, "צריך לזכור שיש עוד מספיק ראיות ומסמכים, עימות לא היה משנה את התמונה הכוללת בתיק הזה"

 

 

גורם בכיר המעורה בחקירה התייחס הערב (ב') לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לחקירות בעניינו ודרישתו לערוך עימות עם שני עדי מדינה ואמר בשיחה עם ynet כי "עימות לא היה מקדם את החקירה משום שמדובר באירועים שהתרחשו לאורך שנים".

 

גורמים במשטרה דחו את טענות רה"מ כי העובדה שלא בוצע לו עימות היא דבר שפגע בחקירה: "לא חייבים עימות בחקירה מהסוג הזה, גם לא היה מתוכנן עימות בשלב כזה או אחר. כל החקירה של ראש הממשלה התנהלה בצורה מסודרת ולפי שלבים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
"עימות לא היה משנה את התמונה הכוללת בתיק הזה". גורמים במשטרה דחו את טענות נתניהו(צילום: קונטקט)
 

אותו בכיר הסביר כי בניגוד לעימותים שנוהגת המשטרה לקיים באירועים של טענות מול טענות, בחקירת ראש הממשלה מדובר במקרה שונה ומבחינה מקצועית זה לא היה מקדם את החקירה. "צריך לזכור שמדובר באירועים שמתפרסים על משך שנים. אז נושיב את עד המדינה עם ראש הממשלה ונמלא עשרות עמודים על עשרות אירועים שונים? צריך לזכור שיש לנו עוד מספיק ראיות, מסמכים, ודברים נוספים שמחזקים את הראיות בתיק. לא מדובר באירוע ספציפי, בזמן נתון, במקום נתון, או במשהו שדומה לאירוע של 'מילה מול מילה'. עימות לא היה משנה את התמונה הכוללת בתיק הזה".

 

לגבי טענתו של נתניהו ולפיה עדי מפתח לא זומנו לעדות, ובהם ממלא מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר אסף אילת - אמרו הגורמים כי ד"ר אילת "אינו רלוונטי לחקירה". לדבריהם, "לא ד"ר אילת היה משנה את התמונה".

 

במסגרת חקירת תיק 4,000, ראוי לציין, רעייתו של ראש הממשלה שרה נתניהו דווקא סירבה להתעמת עם עד המדינה ניר חפץ, ואמרה כי היא לא רוצה לדבר איתו.

 

אבי דוידוביץ, בכיר לשעבר ביאחב"ל, הגיב באולפן ynet לטענות נתניהו ואמר כי הוא מנסה "לשבש את דעת הציבור". לדבריו, "אין חובת עימות ומעולם לא הייתה. זה קשקוש, הנחקר לא מנהל את החקירה. כל מה שהוא רצה להגיד וחשב הייתה לו הזדמנות נפלאה לומר בחקירה הראשונה או השישית. היו לו את כל ההזדמנויות להתייעץ עם עורכי דינו. יש פה שיבוש דעתם של אזרחים רבים בישראל כאילו שהוא הקורבן וכאילו שיש איזה קונספירציה נגדם, הוא לא מפסיק עם הדה-לגיטימציה נגד הרשות החוקרת והתובעת והוא הביא את זה לכדי חתרנות תחת הרשויות הללו".

 

עו"ד ציון אמיר הזהיר כי אם בעקבות דרישות נתניהו יידרשו השלמות חקירה - התיק בעניינו עלול להתעכב בכמה חודשים. "האמת המשפטית, השכל הישר והגינות ההליך בכל מצב רגיל מחייבים עריכת עימות, בטח כשהחשוד באותה חקירה מבקש את זה. בטח כשמדובר בגרסאות דרמטיות וסותרות חזיתית אחת את השנייה", אמר בריאיון לאולפן ynet.

 

"כאשר ראש הממשלה מבקש להתעמת פעמיים ומסורב חייב להיות הסבר מצוין לחוקרים מדוע נמנעו מלעשות כן. יכול להיות שעימות לא היה יעיל, אבל מה אכפת להם לנסות. כל מאמץ שאפשר לעשות בחקירה צריך להיעשות. אם נתניהו מדייק יש פה פגם חקירתי קשה לעיכול", הוסיף עו"ד אמיר.

 

עו"ד אייל בסרגליק אמר באולפן כי "בתיקי שוחד ובתיקי צווארון לבן עימות נעשה כדבר שבשגרה. זה לא עניין של החשוד מבקש". הוא הוסיף כי "בתיק הזה של רה"מ זה דבר שהוא טריוויאלי. בדרך כלל החוקרים יוזמים, החשודים מסרבים".

 

גם במערכת המשפטית הגיבו לטענות נתניהו, ומשרד המשפטים מסר בהודעה רשמית כי "כל הפעולות שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל על פי שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד. אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה".

 

נתניהו: "מה יש להם להסתיר?"

מוקדם יותר הערב נשא נתניהו דברים במסגרת מה שהוא כינה "הודעה דרמטית", וטען כי דרש "להטיח את האמת בפני עדי המדינה" וסורב פעמיים.

 

"רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה – וסורבתי בשנית. מדוע סירבו לאפשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד. לי אין מה להסתיר. ולכן הערב אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי מדינה.

 

"מצידי שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, ידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי. יותר מזה, אני מבקש להתעמת עם כל עד שמסר דברים שלא תואמים את העמדה שלי. גם לראש הממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים, כי אני יודע את האמת ואני בטוח באמת, ב-4000%". 

 

אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קונטקט
"חקירתו של נתניהו התנהלה בצורה מסודרת"
צילום: קונטקט
מומלצים