שתף קטע נבחר

שב"כ הודף את הטענות בפרשת הטרור היהודי: "מידע כוזב, מאמץ לשבש חקירה"

לאחר שחרורם למעצר בית של ארבעה מחמשת החשודים ברצח הפלסטינית שמכוניתה נרגמה באבנים, אומרים בשב"כ כי הנחקרים זכו לכל התנאים המתחייבים בחוק: "מאז המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה"

 

 

שירות הביטחון הכללי הודף הבוקר (ה') את הטענות שנלוו לחקירת הנערים החשודים ברצח הפלסטינית עאישה ראבי שמכוניתה נרגמה באבנים. עם שחרורם ממעצר של ארבעה מחמשת הנערים, פרסם שב"כ הודעה חריגה שבה נאמר כי "מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו".

 

"שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות נגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא", לשון ההודעה.

 

בנוגע למעצרו של החשוד החמישי ששחרורו נדחה, נמסר מהשב"כ כי "בעניינו של חשוד זה עוצמת החשד היא גבוהה ביותר, העבירות המיוחסות לו מקימות עילות מעצר מובהקות מסוג מסוכנות וחשש לשיבוש הליכי חקירה, ומדובר בעילות בעוצמה גבוהה ביותר, שאינן מאפשרות שחרורו של החשוד לחלופת מעצר כלשהיא".

 

ישיבת פרי הארץ ()
ישיבת פרי הארץ
 

בשב"כ הוסיפו כי "כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, ובמהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם. היום הוארך מעצרו של אחד החשודים בשישה ימים, והוחלט כי בעניינם של חלק מהחשודים ניתן לבצע את פעולות החקירה הנדרשות כשהם נתונים במעצר בית ותחת תנאים מגבילים.

  

"כלל הראיות והממצאים שנאספו עד כה בחקירה הועברו לפרקליטות מחוז מרכז, אשר ליוותה את החקירה מראשיתה, ולאחר שזו תסיים את ניתוח הראיות וממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים המשפטיים".

 

עורכי דינם של החמישה, עדי קידר, אמיר ברכה, חי הבר ואיתמר בן גביר תקפו את השב"כ ודרשו לשחררם לאחר שלטענתם לא נמצאה תשתית ראייתית למעורבותם במעשה עצמו. בית המשפט החליט כאמור כי לגבי ארבעה מתוך החמישה אשר שהו במעצר למשך 12 ימים, ניתן להמשיך בפעולות החקירה כאשר הם שוהים במעצר בית ובתנאים מגבילים, אך הדברים שונים לגבי החשוד החמישי אשר ימשיך לשהות במעצר למשך שישה ימים נוספים.

  

  

עו
בית משפט השלום בראשל"צ היום(צילום: יריב כץ)

עו"ד בן גביר אמר לאחר החלטת בית המשפט כי "אינני מבין כיצד הפרקליטות איפשרה את המעצרים, כאשר היה ברור מלכתחילה כי אין חומר של ממש הקושר את החשודים ובתוכם מרשי למעורבות במעשה. מרשי שהה 12 ימים בחקירה קשה שגרמה לו לטראומה, וכעת נשאלת שאלה אחת: מי יפצה אותו על אותה הטראומה? אני מצפה מחוקרי השב"כ לערוך חשבון נפש. אפשר לחלוק על נערי הגבעות אבל אי אפשר לשלול מהם זכויות יסוד וזה מה שנעשה פעם אחר פעם. אנחנו דורשים שתוקם ועדת חקירה".

 

 

 

עו"ד חי הבר הוסיף "לא הופתענו כי השב"כ ביקש לשחרר את החשודים לאחר שלא התגלתה כל תשתית ראייתית למעורבות שלהם באירוע. חבל שהקטינים היו צריכים לעבור סבל נוראי שכזה. אני מפצה מהמערכות שיתחקרו את עצמן ויפיקו לקחים לעתיד, ומוטב בטרם שעוצרים אנשים ומעבירים אותם מסכת התעללות שכזאת".

 

חגיגות שמחה מחוץ לדיון בפרשת הטרור היהודי בבית משפט השלום בראשל
חגיגות שמחה מחוץ לבית המשפט היום

עו"ד עדי קידר התייחס אף הוא לשחרורם של הארבעה: "זה אומר שמה שטענו מהרגע הראשון היה נכון. אנחנו כועסים ולא ננוח עד שהחשוד הנוסף ישוחרר לאלתר".

 

עו"ד אמיר ברכה, המייצג את נער החמישי שלא שוחרר למעצר בית ומעצרו הוארך, הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי. אביו אמר כי "בית המשפט ממשיך להתעלם באלגנטיות מהאליבי המוצק שיש לבן שלנו. השב"כ בחר בבן שלנו כקורבן. הם כנראה צריכים להראות שיש להם משהו. התובנות שנחשפנו אליהם , היכולת של מערכות בישראל להתנהג בדורסנות ולנצל את כוחם בשביל פוליטיקה, ובדרך לדרוס ילדים תמימים ולפגוע בהם".

 

 

 

בסך הכול עצורים בפרשה חמישה נערים יהודים: שלושה נעצרו בשלב הראשון של החקירה ושניים נוספים נעצרו ביום שבת האחרון. החשודים הם תלמידים בישיבת "פרי הארץ" ברחלים, הסמוכה למקום האירוע.

 

אתמול הגיעו כוחות משטרה לישיבה וזימנו למתן עדות במשטרת אריאל עוד 30 נערים בנוגע לחמשת חבריהם החשודים. השוטרים העבירו בתחילה את הזימונים לנערים באופן פרטי ואת שאר הזימונים השאירו אצל המדריכים.

 

אנשי ארגון "חוננו" טענו כי מדובר ב"פעולה בלתי חוקית" של המשטרה: "השוטרים נכנסו לישיבה באופן בלתי-חוקי, ללא צו המתיר להם את הכניסה לשטח הפרטי - ולאחר שהוזהרו ע"י צוות הישיבה שהכניסה אינה חוקית ופוגעת בסדרי הלימוד של התלמידים במקום".

  

עוד אמרו בחוננו "שהמשטרה תחליט, כרגע ישנם בחדרי החקירות 5 נערים, הם כבר לא חשודים? שישחררו אותם, שיטת מצליח של המשטרה ממשיכה. האם ייתכן ש-80 ילדים זרקו יחד את אבן? המשטרה השתגעה ופועלת באופן בלתי--חוקי. אנו קוראים לשר גלעד ארדן להתעורר ולשים סוף לרמיסת זכויות ילדי מוסדות חינוכיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת פרי הארץ שבה לומדים החשודים
מומלצים