שתף קטע נבחר

הלאומיאדה באילת - פרומו לפריימריז בליכוד: מתקפות על גנץ ומנדלבליט

באירוע של הליכוד באילת הוחרף הטון נגד היריבים ונגד מערכת אכיפת החוק: "גנץ איש שמאל", "לבני חיה בסרט", "מנדלבליט מתערב בבחירות". וגם: את מי רוצים חברי הליכוד לשריין?

הלאומיאדה באילת הסתיימה, ופניהם של חברי הכנסת והשרים לפריימריז האמיתיים. השנה, ובשל הסמיכות למערכת הבחירות ולפריימריז הקרובים, ירדו כמעט כל חברי הכנסת והשרים של הליכוד לכנס באילת במטרה לקושש קולות לקראת הפריימריז.

 

 

השרים הבכירים אמנם הגיעו רק ביום שישי וגם אז נשארו לכמה שעות בלבד. אחרים הגיעו בחמישי בערב ובשישי בצהריים כבר נעלמו. בין הנוכחים היו גם פריימריסטים חדשים או כאלו שאינם בין חברי הכנסת המכהנים מטעם מפלגת השלטון, בהם גדעון סער, יואב גלנט, ניר ברקת, גלעד שרון (בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון) וליאור קצב, אחיו של הנשיא לשעבר, משה קצב.

יואב גלנט ומירי רגב בלאומיאדה של הליכוד (צילום: מאיר אוחיון)
יואב גלנט ומירי רגב בלאומיאדה של הליכוד(צילום: מאיר אוחיון)
 

סדר היום כלל נאומים של כל חברי הכנסת והשרים שהוקצבו להם מראש דקות הדיבור וביתר הזמן, נערכו פרלמנטים מאולתרים ושיחות פוליטיות על עתיד הליכוד ובעיקר על עתידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע כוונתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לקיים שימוע לראש הממשלה לפני הבחירות ולפני הגשת הרשימות (המועד הסופי להגשה הוא 20 בפברואר). חברי הכנסת שנאמו באירועהחריפו את הטון כלפי מערכת אכיפת החוק וטענו כי סביב מנדלבליט יש גורמים שילחצו עליו עד הרגע האחרון.

 

גם היריבים הפוליטיים ספגו מתקפות. השרה מירי רגב טענה כי "מנדלבליט הוא איש ישר והגון אבל סביבו אנשים מורכבים שילחצו אותו עד הסוף". היא השמיעה ביקורת גם על היריבים הפוליטיים כשטענה ש"גבאי לא מבין כלום" ו"לבני חיה בסרט". לגבי גנץ אמרה כי "מדובר באיש שמאל וכי אדם שאמר בדיוני הקבינט שלמנהרות בצפון ובדרום אין שום יכולת כנראה מבין למה הוא שותק".

 

היא חזרה על הקריאות של נתניהו ואמרה כי אין להתחיל בשימוע לנתניהו או למסור הודעה לגבי התיקים לפני הבחירות אם אין את היכולת לסיים את הליך השימוע לפני הבחירות. "או שהכול ייעשה לפני, או שהכול יידחה לאחרי הבחירות", אמרה.

 

 

השר גלעד ארדן שנחת באילת ביום שישי עקץ גם הוא את גנץ: "הנהגת המדינה לא קשורה לפלאפלים ודרגות. הרמטכ"ל האחרון שהצטרף לפוליטיקה לא מדבר ונהנה מזה שהוא עדיין לא פתח את הפה, לא סיפר לנו אם הוא בעד או נגד מדינה פלסטינית והאם הוא מוכן לוויתורים בירושלים. הוא מסתיר את עמדותיו וזה לא יחזיק עוד הרבה זמן, ברגע שהוא ידבר, אתם תראו שלא סתם הוא היה צנחן - הוא יצנח במנדטים באופן משמעותי".

 

ח"כ אורן חזן תקף אף הוא את אנשי מערכת אכיפת החוק: "אני פונה מכאן ליועץ המשפטי לממשלה ואומר לו - ידידי אביחי מנדלבליט, אל תתערב לעם בבחירות. אל תעניש את ראש הממשלה, את תנועת הליכוד ואת מיליוני הבוחרים ברחבי המדינה שיודעים שיש רק מפלגה אחת שיכולה להמשיך את המדינה הזאת ביד רמה ובצורה הכי טובה".

 

נאוה בוקר חיים כץ וגלעד ארדן בארוחת הבוקר בלאומיאדה (צילום:  י' צילומים,
נאוה בוקר חיים כץ וגלעד ארדן בארוחת הבוקר בלאומיאדה(צילום: י' צילומים, "הלאומיאדה")

היום השני של הלאומיאדה של הליכוד (צילום: מאיר אוחיון)
היום השני של הלאומיאדה של הליכוד(צילום: מאיר אוחיון)

אורן חזן ואמיר אוחנה עם
אורן חזן ואמיר אוחנה עם "הפרויקט של רביבו" בלאומיאדה(צילום: י' צילומים, "הלאומיאדה")

10% מחברי הליכוד: נתניהו צריך להתפטר אם יוגש כתב אישום

בשונה מהאירועים הקודמים, השנה הוחלט בשל הקרבה לבחירות שלא לערוך פריימריז מדומים כפי שהיה עד היום והנוכחים ביקשו לענות על סקר פופולריות. ברקע נשמעה ביקורת על העובדה יועצה הקרוב של רגב, שהיה ממארגני האירוע, דאג כי לא יפורסמו תוצאות. בשנתיים הקודמות זכתה במקום הראשון בליכודיאדה גילה גמליאל.

 

במשאל שנערך באירוע ענו המשתתפים לכמה שאלות בנוגע לתפקודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לשאלה כיצד ראש הממשלה צריך לנהוג במקרה שיוגש נגדו כתב אישום לאחר שימוע של היועץ המשפטי לממשלה ענו 69.4% שהוא לא צריך להתפטר מתפקידו, 11.2% קבעו כי צריך ללכת למשאל עם ושהציבור יקבע, 9.9% קבעו כי עליו להתפטר מתפקידו ו- 9.5% השיבו כי אין להם דעה בנושא. 

תוצאות הלאומיאדה (צילום: י' צילומים,
תוצאות הלאומיאדה(צילום: י' צילומים, "הלאומיאדה")

תוצאות הלאומיאדה (צילום: י' צילומים,
תוצאות הלאומיאדה(צילום: י' צילומים, "הלאומיאדה")

בשאלת ההמלצות לשריון על-ידי ראש הממשלה, השיבו רוב המשתתפים כי יש לשריין את גבי אשכנזי וגל הירש. בשאלת המועמד לראשות הממשלה המועדף במקרה של איחוד בימין למפלגה אחת גדולה, הייתה התוצאה (ברוב של 89.5%): ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

לשאלה האם לדעתך על ראש הממשלה בנימין נתניהו לשריין את מפלגת הימין החדש בראשות שקד ובנט ברשימת הליכוד, ענו 44.2%  כי אין להם מקום במפלגה. 23.1% קבעו שכן, מכיוון ש"אסור להסתכן באובדן קולות", 17.7% הצביעו כי הם יש לשריין רק את איילת שקד, 7.7% הצביעו כי אין להם דעה בנושא ו- 1.9% בלבד קבעו: רק את נפתלי בנט.

תוצאות הלאומיאדה (צילום: י' צילומים,
(צילום: י' צילומים, "הלאומיאדה")

 

במשאל בחרו המשתתפים את גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון כנציג מחוז הנגב, וזאת למרות שלא אושרה עדיים התמודדותו על ידי נתניהו. 

 

שרון הודיע כי בכוונתו להתמודד בבחירות למשבצת מחוז הנגב, ומולו ניצב ליאור קצב, אחיו של משה קצב הנשיא לשעבר. שרון עורך לאחרונה לא מעט כנסים ואירועים פוליטיים בליכוד. אלא שעד כה ראש הממשלה עוד לא קיצר לו את תקופת ההכשרה הנדרשת על מנת להתמודד בפריימריז. שרון חבר ליכוד חדש יחסית ובשל כך נדרש אישור מיוחד להתמודדותו. אישור כזה ניתן אגב רק בשבוע שעבר לגלנט אולם במקרה של שרון הוא מתעכב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
מירי רגב ויואב גלנט בלאומיאדה באילת
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים