שתף קטע נבחר

עלייה של 7.5% ברכישת דירות בנובמבר; מספר העסקאות הגבוה ביותר מינואר 2017

בחודש נובמבר נרכשו בסה"כ 9,500 דירות. זינוק של 77% נרשם במספר דירות "מחיר למשתכן" שנמכרו. מספר הדירות החדשות שנמכרו עמד על 3,100, זינוק של 23%. מספר הרכישות בידי משקיעים ירד ב-5.7%

בחודש נובמבר נרכשו 9,500 דירות, עלייה של כ-7.5% בהשוואה לנובמבר אשתקד. זו הרמה הגבוהה ביותר של עסקאות מאז ינואר 2017. כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמה היום (ב'), במיקוד על שוק הנדל"ן למגורים.

 

הקבלנים: "שר האוצר עצר את רכבת עליית המחירים וזה טוב לנו"

מחיר למשתכן: 19 אלף זכאים מתחרים על 3,155 דירות

מחיר למשתכן: קבלן הביצוע נקלע לקשיים, הרוכשים חוששים מעיכוב בקבלת הדירות

 

לפי הנתונים, נרשם גידול חד של 77% במספר הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" בהשוואה לנובמבר אשתקד עם כאלף מכלל הדירות שנרכשו. זאת על רקע מבצע המכירות שערכו החברות גינדי וחבר לפרויקט באור יהודה. בסקירה מצוין, כי בניכוי עסקאות "מחיר למשתכן" מצטמצם הגידול במספר העסקאות ל-2.7% בלבד, המציב את חודש נובמבר האחרון כאחד החלשים במספר העסקאות בשוק החופשי בעשור האחרון.

מנוף מנופאי מנופים תאונות עבודה בטיחות נדל
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
  

סך הדירות החדשות שנמכרו עמד על כ-3,100 דירות, זינוק של 23% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2016. בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" מצטמצם שיעור הגידול ל-8%.

  

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו ב-4,800 דירות, ובניכוי רכישות במסגרת "מחיר למשתכן" ב-3,800 דירות, עלייה של 4% בהשוואה לנובמבר אשתקד. 

   ()
 

רכישות משפרי הדיור בחודש עמדו על 3,400 אלף דירות, עלייה של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מספר החודשים שנדרש למשפרי הדיור למכור את דירתם עמד בחודש נובמבר על כ-15 חודש, בדומה לחודש הקודם וארוך בחמישה חודשים בהשוואה לינואר אשתקד.

 

 

 

הדירות להשקעה עדיין בירידה

עוד עולה מהנתונים, כי מספר הדירות שנרכשו על ידי המשקיעים בחודש זה עמד על כ-1,400, ירידה של 5.7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בסך הכל נרשמה ב-11 החודשים הראשונים השנה ירידה של 22% ברכישות המשקיעים, בהמשך לשיעורי ירידה דומים שנרשמו בשנתיים הקודמות מאז הוכבד המיסוי לפלח זה של השוק ביוני 2015.

 

הכלכלן מציין כי בחודשיים האחרונים (אוקטובר-נובמבר) נבלמה הירידה במכירות המשקיעים שאפיינה את תשעת החודשים הראשונים של השנה והן הסתכמו ב-1,700 דירות, ללא שינוי משמעותי בהשוואה לנובמבר אשתקד. עוד מצוין, כי מלאי הדירות שנגרעו ממלאי של המשקיעים עמד על כ-400 דירות בחודש זה, ומאז אפריל 2016 על 14.5 אלף דירות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים