שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עלייה של 13% במכירת דירות חדשות בחודש נובמבר

  מספר הדירות החדשות שנמכרו גדל בהדרגה מאז חודש ספטמבר וחזר להיקף דומה לזה ב-2016; במחוזות ירושלים ות"א נמכרו פי שניים דירות בהשוואה לחודש הקודם

  האם רוכשי הדירות חוזרים לשוק? נתוני הלמ"ס שפורסמו היום מצביעים על עלייה משמעותית של 13.6% בהיקף הדירות שנמכרו במהלך חודש נובמבר 2018 בהשוואה לחודש אוקטובר באותה השנה.

    

  מספר הדירות שמכרו הקבלנים בשנה האחרונה ירד ב-18.3%

  מכירות הקבלנים בספטמבר בשפל של 6 שנים

  עלייה של 7.5% ברכישת דירות בנובמבר; מספר העסקאות הגבוה ביותר מינואר 2017

   

  אמנם את הנתונים החודשיים יש לסייג היות ולעתים מדובר במבצע מכירות של חברה כזו או אחרת, אך כאשר בוחנים את המגמה ניתן לראות כי מאז חודש ספטמבר חלה עלייה הדרגתית במספר הדירות שנמכרו. בספטמבר נמכרו 1,559 דירות חדשות בלבד, בעוד בנובמבר מדובר על מכירה של 2,176 דירות חדשות – עלייה של קרוב ל-40%.

  העלייה בהיקפי המכירות בולטת בעיקר בתל אביב וירושלים (צילום: יח"צ) (צילום: יח
  העלייה בהיקפי המכירות בולטת בעיקר בתל אביב וירושלים(צילום: יח"צ)

  למעשה, נתון המכירות של חודש נובמבר הוא הגבוה ביותר מאז יולי 2017, כאשר רק בהשוואה לחודש נובמבר 2017 מדובר על זינוק של 43% במכירת הדירות החדשות. כאמור, בשלב זה יש להמתין ולראות האם מדובר במגמה עקבית, יחד עם זאת חלק מהגורמים בענף משייכים את העלייה להערכות על הקדמת הבחירות אשר נמשכות כבר מספר חודשים. הערכה כזו מגדילה את קצב המכירה בשל חוסר ודאות בנוגע להמשך תוכנית מחיר למשתכן וחשש מאפקט של עליית מחירים.

   

  העלייה בהיקפי המכירות בולטת בעיקר במחוזות ת"א וירושלים, שבהם היקפי המכירות היו כפולים מאלה של חודש אוקטובר. במחוז ירושלים נמכרו 199 דירות חדשות בנובמבר לעומת 97 דירות באוקטובר, ובמחוז ת"א נמכרו 676 דירות לעומת 333 בחודש הקודם.

   

  במחוזות אחרים העלייה הייתה מתונה יותר ובחלקם אף נרשמה ירידה, כך למשל במחוז צפון נמכרו 109 דירות לעומת 80 באוקטובר – עלייה של 36%, ובמחוז מרכז נמכרו 673 דירות בהשוואה ל-979 בחודש הקודם – ירידה של 41%.

   

  לפי הלמ"ס, סיכום של שלושת החודשים ספטמבר-נובמבר 2018 מצביע על מכירה של כ-5,650 דירות חדשות, עלייה של 1.3% בהשוואה למספר הדירות החדשות שנמכרו בשלושת החודשים הקודמים (יוני-אוגוסט 2018). לאחר ניכוי העונתיות מסתמנת בתקופה זו עלייה של 17.3% לעומת התקופה הקודמת.

   

  מסכמים שנה בנדל"ן - צפו בדיון באולפן ynet    (צילום: רן דיקשטיין)

  מסכמים שנה בנדל"ן - צפו בדיון באולפן ynet    (צילום: רן דיקשטיין)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  נתון מעניין נוסף בדוח הלמ"ס מצביע על צניחה משמעותית במספר הדירות שלא למכירה שהחלו בבנייתן. מדובר בדירות שנרכשו במסגרת קבוצת רכישה או שנבנה בבניה פרטית.

   

  בחודש נובמבר נבנו 710 דירות בלבד לעומת 2,465 בחודש אוקטובר - צניחה של 78%. זהו הנתון הנמוך ביותר מזה למעלה משנתיים. יחד עם זאת יש לזכור כי לא מדובר בנתוני מכירה מידיים, אלא בנתונים של הוצאת היתר בניה, כך שמדובר בדירות שהמהלכים להקמתן החלו כבר לפני מספר שנים.
   

   

  עוד עולה מהנתונים, כי בסוף נובמבר 2018 מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה על 25,280 דירות לעומת 25,770 דירות בסוף אוקטובר 2018 ו-26,280 בסוף נובמבר 2017 (התקופה המקבילה אשתקד). כך שלמרות העלייה במכירות לא ניכרת שחיקה בצד ההיצע.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים