שתף קטע נבחר

יוצא בתשובה: המדריך לחרדי לשעבר

השלימו את פערי ההשכלה, במקרה של מצוקה אל תהססו לפנות לסיוע מקצועי, אל תפחדו לפתח שיחה עם בני המין השני - ואל תשכחו לעשות ביטוח בריאות: קבוצה של אנשים שהיו שם, מעמותת "יוצאים לשינוי", ניסחו את המדריך ליוצא בשאלה

 (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
(צילום: עמית מגל)
 

 

השכלה היא מפתח חשוב להצלחה. היא תאפשר לכם להתפרנס היטב ולהתקדם בחיים. שימו לב שאתם משקיעים בלימודי האנגלית. בלעדיהם יהיה לכם מאוד מאתגר להשתלב.

 

נסו להבין את בני המשפחה שלכם. בעיניהם הם איבדו ילד שהיה אמור להיות, אולי, ראש ישיבה - ועכשיו הוא יוצא לכאורה נגד כל מה שהם מאמינים בו. הימנעו מעימותים מיותרים ונסו להגיע להבנות והסדרים בדרכי נועם.

 

שימו לב, אם ההורים ניתקו קשר חשוב שתבדקו שיש לכם ביטוח בריאות. קרו מקרים שבהם ההורים ביטלו את הביטוח, וכשהיה צורך בקופת חולים היוצא מצא את עצמו בלי יכולת לקבל טיפול.

 

 

אל תתביישו לשאול. אחרת איך תדעו? כולםשואלים כל הזמן, במיוחד יוצאים בשאלה, בין אם זה חברים או את האדמו"ר מגוגל. צאו מנקודת הנחה שיש המון פרטים שאתם לא יודעים, ולכן אתם בתקופה שבה אין ברירה, אלא ללמוד.

 

 

היה לכם אומץ להפנות גב לכל המוסכמות של החברה שבה גדלתם? אל תתפתו לקבל את המוסכמות של החברה החדשה שבחרתם לעצמכם. הייחוד שלכם הוא יתרון שחבל לוותר עליו.

 

אוהבים לומר עלינו שיצאנו בשאלה בגלל שרצינו לחטוא, ובכן, אין ספק שזה בונוס נחמד אבל חשוב לזכור, יחסי מין עושים אחרי שלמדנו לגביהם ויש לא מעט ללמוד. שמרו על עצמכם.

 

ליוצאת הטרייה, שמרי על עצמך. תגיעי לאינטימיות רק כשאת מוכנה ועם מי שאת באמת רוצה, אבל אל תפחדי לפתח שיחה עם גברים. לא כולם מחפשים להכניס אותך למיטה.

 

חולצה לבנה ונעלי ריבוק שחורות לגברים, או גרביונים עם פס מאחורה לנשים, הם פריטי אופנה לוהטים במגזר החרדי אבל פחות בכללי. אל תהססו לוותר עליהם.

 

היו גאים בעצמכם ובדרך שעשיתם. אל תתביישו בעבר שלכם. אם אתם עדיין אוהבים להאזין למוזיקה חסידית, זה סבבה. אם אתם לא סובלים אידיש, זה גם סבבה. אל תיתנו לאנשים לקבוע עבורכם איך יוצא בשאלה "צריך" להתנהג.

 

יציאה בשאלה היא מרתון, לא ספרינט. אל תחפשו קיצורי דרך. אל תמהרו לשום מקום. אף אחד לא רודף אחריכם ואתם לא במרוץ לשום מקום.

 

תחוו את הרגע, את הפעם הראשונה שתראו בה את "הסנדק", את "כלבי אשמורת", את הפעם הראשונה שתקשיבו לרפסודיה בוהמית של קווין. אלה הזדמנויות שלא יחזרו על עצמן ואתם ברי מזל שאתם נמצאים לפניהן.

 

בניגוד למה שאולי לימדו אתכם בישיבה או בסמינר, זה שאתם מוכשרים לא אומר שמספיק שתחשבו קצת על משהו בשביל שתדעו הכול יותר טוב מכולם. למדו להתייעץ עם מומחים ולבדוק דברים במקום להתבסס על השערות. התרגלו לעולם שבו רכישת ידע היא תהליך תמידי.

 

יצאתם לדרך חדשה, לעיתים קרובות לגמרי לבד, ומה לעשות, לפעמים קצת קשה. אל תפחדו לפנות לעזרה מבעלי ניסיון, חברים ואפילו ייעוץ וסיוע מקצועי. אין בזה שום בושה וזה יכול לעזור מאוד.

 

נשימה עמוקה. אף שדכנית לא רודפת אחרייך או אחריך. עכשיו זה הזמן שלך להתרכז בך (זו לא מילה גסה). קחו זמן, כמה שאתם צריכים, כדי להכיר את עצמכם, לעבד את מה שעבר עליכם, לחגוג את דרור הנפש, למצוא את מקומכם בעולם. השעון הביולוגי מתקתק לאט יותר ממה שסיפרו לכם.

 

סייעו בהכנת הכתבה: בתיה דורון, איציק פשקוס, משה שנפלד, חיים רובינשטיין ונחי פסיקוב

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
פתאום קם אדם, וזה לא קל
צילום: עמית מגל
מומלצים