שתף קטע נבחר

ישראל כץ מזהיר את גנץ: לאנשי צבא קשה בפוליטיקה

שר התחבורה והמודיעין אמר באולפן ynet שהוא מתנגד לשריונים של אנשי מפלגות אחרות בתוך הליכוד, טען ש"גנץ מיצב את עצמו שמאלה מלפיד" ושלכחלון "עושים עוול". והימין החדש? "מי שרוצה את הימין בשלטון מצביע ליכוד"

 

 

שר התחבורה ישראל כץ אמר היום (ד') באולפן ynet כי הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ הוא שמאל מובהק: "אני חושב שהוא שם את עצמו אפילו שמאלה יותר מיאיר לפיד. אני אשפוט אותו לפי הדברים שיגיד או לא יגיד. הוא יצטרך להיאבק על העמדות שלו".

 

חרף הצגתו כיריב פוליטי מהמחנה הנגדי, כץ מסרב להתייחס לגנץ כאל בוגד בשל שיוכו לצד השמאלי של המפה הפוליטית: "השמאל הם לא בוגדים. בני גנץ היה הרמטכ"ל של צה"ל. הוא מילא את תפקידו ומגיע עכשיו לזירה הפוליטית".

 

כץ אינו חושב שגנץ מהווה איום כלשהו על נתניהו חרף עברו הצבאי והתפיסה הביטחונית שכה חשובה לבוחר הישראלי: "עבדתי עם אריק שרון והוא לא היה פופולרי, וכשהדיחו אותו הוא אמר לי דבר חשוב – שבחיים הפוליטיים קשה מאוד לאנשי הצבא להשתלב, כי בצבא יש היררכיה ברורה, בחיים הפוליטיים לכל אחד יש דעה וכל אחד רוצה לדבר. לכן, גם אנשים שבאים מקריירה צבאית מפוארת, הצלחתם אינה מובטחת בזירה הפוליטית".

 

השר ישראל כץ ראיון אולפן (צילום: יובל חן)
"מתנגד לשריונים". כץ (צילום: יובל חן)
 

 

 לקראת הפריימריז לרשימה לבחירות לכנסת, כץ בטוח ש"ראש הממשלה שלנו הוא הכי פופולרי בישראל מבין כל המועמדים שיתמודדו בבחירות, ונחשב מוביל בתחומים רבים. אני חושב שהליכוד מציג נבחרת מאוזנת". הוא עצמו מרגיש מוכן לפריימריז שיתקיימו בחודש הבא: "הבחירות בפריימריז הן לא התמודדות אישית על תפקיד אחד. צריך להיבחר בצמרת. יש 120 אלף מתפקדי ליכוד, הם תמיד יבחרו בצמרת אנשים שלדעתם ירכיבו את הרשימה הטובה ביותר".

 

לגבי המחנה הימני שחווה פיצולים שונים שעלולים לפגוע בגוש הימני במבחן התוצאה טוען כץ כי על בוחרי הימין להישאר נאמנים לליכוד. "מי שרוצה את נתניהו כראש ממשלה ואת הימין בשלטון מצביע ליכוד. כל השותפות הפוטנציאליות תהיינה חייבות להגיד לציבור שימליצו על נתניהו לנשיא אחרי הבחירות".

 

הוא שולל את הטענה שלפיה הליכוד בעצם "שותה" מנדטים ממפלגות הימין הקטנות יותר, כגון הבית היהודי והימין החדש. "אנחנו לא 'שותים' מנדטים מהם. אנחנו עשינו עבודה, יש לנו מנהיג שהוא משכמו ומעלה ונבחרת מצוינת. אין דרך אחרת וחייבים לשמור על הליכוד. תאר לך שבשמאל הייתה מפלגה אחת מובהקת, עם 35 מנדטים בסקרים, הייתה דילמה מי מוביל?".

עבודות הקמה של גשר יהודית בתל אביב (צילום: איתי שיקמן)
"איילון לא ייסגר". העבודות בגשר יהודית(צילום: איתי שיקמן)
 

כץ מתנגד להגדרות שיוצרות המפלגות השכנות בימין המנסות לבסס תפיסה של ימין מתחדש, ימני יותר מהליכוד. "הליכוד הוא מספיק ימני והוא מוביל דרך שהיא גם מרכזית, גם פרגמטית, אידיאולוגית, ורוב הציבור, ובטח הציבור הימני תומך בעמדות שאנו מייצגים. המפלגות הסקטוריאליות גם מקשות על המאמץ הימני וניתן לראות זאת עם חוק הגיוס שבסוף לא אושר בגלל אותו ימין סקטוריאלי. אני חושב שצריך לחזור למציאות של שתי מפלגות גדולות ומובהקות – רצית ימין הצבעת ליכוד, רצית שמאל הצבעת עבודה."

 

בנוגע לחקירות נתניהו ולהמלצות היועמ"ש, כץ בטוח כי אין להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות. "הציבור ניזון מהתקשורת והוא שמע מספיק רכילויות ומספיק הדלפות. לצערי זה הפך לחלק מהוויכוח הפוליטי. אין דבר שכבר לא נאמר על ראש הממשלה. דברים שהיו ודברים שלא היו".

 

בהתייחסו לדיווחים שלפיהם הוא מעוניין בתיק החוץ, כץ מדגיש כי כרגע פניו לפריימריז שבהם הוא מקווה להתברג גבוה ככל האפשר. "אני צריך קודם כל להיבחר אישית. כל אמירה שאספק היא בגדר תאוריה, כי הסמכות היא של ראש הממשלה. כל אחד יוכל לבקש מה שהוא רוצה וראש הממשלה יחליט".

נפתלי בנט ואיילת שקד הצהרה משותפת (צילום: רויטרס)
"שינהלו את החיים הפוליטיים שלהם". בנט ושקד(צילום: רויטרס)
 

"אני נמנה עם צמרת הליכוד ויש לי רקורד של עשייה מוכחת. יחד עם ראש הממשלה עשינו הרבה דברים; תחום השמיים הפתוחים, דברים שהם חסרי תקדים. אני מעורב עמוקות בכל תחומי הביטחון והמודיעין. אומרים לי - מתי תעזוב את התחבורה? ואני עונה 'תשמעו, קודם כל אני תומך בנתניהו כראש ממשלה. ביום שהוא יעזוב, אני מתכוון להתמודד לראשות הממשלה וכראש ממשלה, נטפל גם בתחבורה, אז תהיו רגועים'".

 

בנוגע לשמועות על חיבורים עתידיים עם בנט וכחלון אומר כץ כי הוא מתנגד לשריונים של מפלגות אחרות אל תוך הליכוד. "עשינו ניסיון עם ליברמן שלא עלה טוב לשני הכיוונים. סך המנדטים היה פחות מהמנדטים הנבחרים.

 

"אני לא קורא לזה חיבורים, אני קורא לזה שריונים. על חיבורים אני שומע כל הזמן במחנה השני או בדרך למחנה השני, אנשים שלא עוברים את אחוז החסימה. לא יהיה מנוס מחיבורים, תגיד שאתה רוצה שריון. אני חושב שהדמוקרטיה בליכוד היא מספיק נוקבת ואנשים עומדים להכרעה. יואב גלנט לא ביקש שריון, הוא בא להתמודד, זה בסדר גמור".

 

ומה עם חזרה אפשרית של כחלון לליכוד? כץ אינו חושב שמדובר באופציה ריאלית, אך מוסיף כי מדובר ב"מפלגה פתוחה", תוך שהוא מסביר כי לשר האוצר נעשה עוול. "הוא הביא עשרה מנדטים והוריד את מחירי הדיור לפי הסטטיסטיקה. אני כל הזמן שומע שאומרים בשמו שהוא רוצה שריון. לא שמעתי אותו אומר זאת באופן אישי".

 

בנוגע לחזרה תאורטית של בנט ושקד לשורות הליכוד אמר כץ: "עכשיו הם עשו אקזיט על הימין החדש. תן להם לנהל את החיים הפוליטיים שלהם. יש בליכוד אנשים מוכשרים וצעירים".

 

נושא עבודות השבת בגשר יהודית חזר לאחרונה לכותרות, ושר התחבורה מבהיר שנתיבי איילון לא ייסגרו בשל המחלוקת הדתית - אבל לא מתחייב שלא ייסגרו כלל. "התשובה היא לדחות את העבודות בחצי שנה. יש לי אחריות, אני קובע סדר עדיפות. קודם כל, נחבר את הרכבת החשמלית עד תל אביב. עבודות הגשר בלי לסגור את נתיבי איילון יבוצעו בחסות ובכפוף לעבודות החשמול של הרכבת".

 

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה לדברי השר כץ: "הגיע הזמן שתיפסק כניעת ממשלת נתניהו למפלגות החרדיות. לא ייתכן שהציבור בישראל ירגיש בפקקים את המחיר שנתניהו משלם למפלגות החרדיות תמורת המשך שלטונו. לאחר הבחירות יש עתיד תפעל לשיפור תשתיות התחבורה בישראל ולא תאפשר ללחצים פוליטיים לפגוע בפרויקטים לאומיים שמשרתים את כלל הציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
ישראל כץ באולפן
צילום: יובל חן
מומלצים