שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

בעקבות התנגדויות: התוכנית לצפון קריית אתא תצטמצם ל-12,400 דירות

מדובר בפרויקט רחב היקף המקודם במסלול תכנון מהיר והיה אמור לכלול 15,500 יחידות דיור. לאחר שמיעת ההתנגדויות הוחלט לקבל את חלקן

תוכנית בנייה רחבת היקף לבניית אלפי יחידות דיור בקריית אתא, המקודמת במסלול תכנון מהיר, תשוב לשולחן התכנון ותפורסם מחדש להתנגדויות. כך החליטה אתמול (ג') הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), בעקבות דיון שערכה בהתנגדויות לתוכנית.

 

עלייה של 13% במכירת דירות חדשות בחודש נובמבר

מנכ"ל האוצר: "מחירי הדיור ימשיכו לרדת"

הייאוש של השוכרים: "אפילו לא מנסים לנהל מו"מ להורדת דמי השכירות"

 

התוכנית, המיועדת לצפון העיר, כוללת כיום כ-15,500 יחידות דיור. כפי שהוחלט בותמ"ל, התוכנית תצומצם בכ-3,100 יחידות דיור, וכן יצומצמו שטחים במתחם התעסוקה גלעם, שבחלק המזרחי של התוכנית. בנוסף נקבע כי יינתן מעמד מוגן לשטח הפארק העירוני, שנמצא ממערב לשכונת המגורים, על פי הוראות תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית). לאחר ביצוע השינויים היא תפורסם מחדש להתנגדויות הציבור.

קרית אתא (הדמיה: מילול קורן) (הדמיה: מילול קורן)
קרית אתא(הדמיה: מילול קורן)
 

התוכנית משתרעת על שטח של כ-6,600 דונם ומהווה הרחבה צפונית של העיר, בהתאם לתוכנית המתאר הכוללנית ליישוב. מבין כלל יחידות הדיור, 1,700 מתוכננות להיות דירות קטנות שיוקמו במבני מגורים בני 6-18 קומות ו-1,400 יחידות נוספות כדיור מוגן. בנוסף היא כוללת 1.4 מיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר, מסילת רכבת קלה שתחבר בין חיפה לנצרת, פארק עירוני, מתחם תעסוקה אשר כולל שטחים לשירותי ציבור מטרופוליניים ומתחם תעשייה אחסנה ותעסוקה.

 

שטחי הפיתוח בתוכנית צומצמו

הליך שמיעת ההתנגדויות לתוכנית החל בנובמבר 2018, כאשר במסגרתו הוגשו התנגדויות מצד בעלי קרקע, נציגי חקלאים, ארגונים שונים, גופי תשתית ורשויות מקומיות סמוכות. לאחר שמיעת ההתנגדויות על ידי חוקר מיוחד שמונה לעניין, החליטה הוועדה לקבל את חלקן ולצמצם את שטחי הפיתוח בתוכנית.

 

התוכנית נערכה על ידי דב קורן אדריכלים וביוזמת רשות מקרקעי ישראל. במינהל התכנון ציינו כי מימושה ילווה בהסכם גג, שעתיד להיחתם בין המדינה לעירייה בקרוב, ויאפשר הקמה של כ-20 אלף יחידות דיור ברחבי העיר. במינהל הוסיפו כי "רובע המגורים החדש, יחד עם התוכנית לרכבת קלה נצרת-חיפה, מביאים בשורה לאזור כולו, תוך הבטחת איכות חיים עירונית הנשענת על רשת מטרוניות ורכבת קלה, אספקת שירותי ציבור נגישים ומגוונים, שטחים פתוחים ועירוב שימושים המייצרים אפשרויות תעסוקה ורחובות עירוניים פעילים".

 

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ויו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר, מסר כי "הוועדה רואה חשיבות רבה בקידום הבנייה בקריית אתא, שבה מצויה חטיבת קרקע גדולה בבעלות מדינה. עם זאת, בעקבות שמיעת ההתנגדויות, השתכנעו חברי הוועדה כי יש לצמצם מעט את השטח לבינוי המוצע בתוכנית. זאת, על מנת לאזן בין הפיתוח הנדרש לבין צרכי החקלאות באזור. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת תשתיות חשובות לשיפור איכות החיים בעיר, בין היתר פארק עירוני בהיקף של כ-1,200 דונם, רכבת קלה העוברת ברחוב המשלב מגורים תעסוקה ומסחר, זאת לצד שטחי ציבור נרחבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
קריית אתא
צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
מומלצים