שתף קטע נבחר

שקד: "ח"כיות בשמאל מנצלות את הפרשה כדי להסית נגדי"

בצל פרשת "המין והמינויים" שבה חשוד אפי נוה בשוחד מיני - שרת המשפטים איילת שקד נשאה דברים בכנס בי-ם. "מתנהלת נגדי מתקפה משולחת רסן, שקרית ומסיתה", אמרה. היא הוסיפה: "מתכוונת לכהן כשרת משפטים ארבע שנים נוספות עד שאשלים את המהפכה שבה התחלתי"

 

 

שרת המשפטים איילת שקד  נשאה דברים הערב (ה') בכנס של לשכת עורכי הדין בירושלים וטענה כי בימים האחרונים מתנהלת נגדה "מתקפה משולחת רסן שקרית ומסיתה". עוד אמרה כי "חברות הכנסת מהשמאל מנצלות את הפרשה לקמפיין פוליטי אישי ומכוער".

 

איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין (צילום: אלכס גמבורג)
איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין(צילום: אלכס גמבורג)

האירוע התקיים ברקע פרשת "המין והמינויים" שבמרכזה עומד יו"ר הלשכה לשעבר, עו"ד אפי נוה, שהתפטר היום מתפקידו. כמו כן, בפרשה חשודות שופטת ועורכת דין.

 

"תקפו אותי חברות כנסת שעבדתי איתן בכנסת יומיום בצורה ישרה, הגונה" אמרה שקד. "הן מכירות אותי היטב. אנחנו חלוקות אידיאולוגית, אבל ראיתי בהן חברות לעבודה. כולן נשים. וזו האכזבה שלי".

 

היא הוסיפה כי "המתקפות הפוליטיות משמאל לא ירפו את ידי. אני מתכוונת לכהן כשרת משפטים ארבע שנים נוספות עד שאשלים את המהפכה שבה התחלתי".

 

יו"ר לשכת עורכי הדין בירושלים, עו"ד אשר אקסלרוד אמר: "מה שנעשה כאן זה ירייה בין שתי העיניים של מערכת המשפט שלא בצדק. יש לנו כאן במדינת ישראל מערכת משפט מעולה, שופטים מצוינים וזה לא משנה מתי מונו ובאיזו קדנציה כזו או אחרת הם התמנו. יש לנו תהליך יוצא מן הכלל של בחירת שופטים. יכול להיות שנפל פגם, ואם נפל הוא ייבדק ובמקרה פרטני יוסקו מסקנות, אבל אסור להזדרז לשלוח כל מיני אמירות כלפי פלוני או אלמוני, שר, חברי כנסת, או חברי ועד".

 

חברות הכנסת ממרצ וממפלגת העבודה מיהרו להגיב לדברי שקד. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה כי "הבכיינות של שקד והניסיונות לזעוק שמאל ושמאל לא יחפו על השחיתות. שוב מסתבר שהימין חדש אך השחיתות ישנה".

 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה: "שקד מבינה בניצול פוליטי. היא עשתה קריירה מניצול פוליטי. היא ניצלה את תפקידה כשרת משפטים לקמפיין פוליטי. פגעה במערכת המשפט לצרכים פוליטיים. ועכשיו, כשהשיטות הכוחניות שלה אפשרו שחיתות בלב המערכת, היא עושה את הדבר הקבוע של הימין - מאשימה את השמאל. ובכן, איילת, זה לא השמאל, זאת את"

 

‏ח״כ רויטל סויד (העבודה) אשר התייחסה לפרשה היום באולפן ynet אמרה: "אני לא חושבת וגם לא טענתי שאיילת שקד ידעה על המעשים שמיוחסים לנוה. תקפתי אותה בחריפות ואמשיך בכך בגלל מה שהיא מעוללת למערכת המשפט: הפוליטיזציה הבוטה שהיא מזריקה למערכת, האיומים על עצמאות העליון ורדיפת פרקליטים מקצועיים. 'המהפכה' שלה כבר גרמה די והותר נזק, הגיע הזמן למהפכת תיקון".

 

ח״כ שלי יחימוביץ (העבודה) הגיבה גם היא: "מצער אך צפוי שבמקום להכות על חטא, לעשות חשבון נפש, ולהתנצל על חלקה בהאדרתו של אפי נוה ובהפקדת כוח בלתי מרוסן בידיו – עושה השרה שקד מה שהיא מיטיבה לעשות: תוקפת. אבל הכתם נשאר על הקיר והוא לא ימחה. הציפיה מח״כיות נשים שלא לתקוף אותה רק בשל היותה אשה - תפיסה משובשת של פמיניזם".

 

אתמול, בכנס אחר שבו לקחה חלק שרת המשפטים שקד, היא התייחסה לפרשה ואמרה כי "זהו יום סוער עבורי כשרה וכאישה. טרם זומנתי לעדות". בכנס נוכח גם שופט בית משפט העליון ניל הנדל, היושב גם בוועדה לבחירת שופטים.

 

איילת שקד בוועידת ישראל לנשים ועסקים (צילום: יריב כץ)
איילת שקד אתמול(צילום: יריב כץ)

"אני יכולה להגיד לכם שבוועדה למינוי שופטים עשינו עבודה מאוד מקצועית ויסודית", אמרה אתמול שקד. "אם נפל פגם בטוהר המידות או עבירה פלילית באחד מהמקרים, אני סומכת לחלוטין על מערכת אכיפת החוק, על המשטרה ועל הפרקליטות שיחקרו את זה ויגיעו לאמת".

 

היא התייחסה להשתלשלות האירועים שהובילה למינויה לשרת המשפטים וסיפרה: "אמרו לי 'אל תקחי את זה, יתפרו לך תיק'. אבל אני החלטתי ללכת עם האמת שלי למרות שחששתי ופחדתי".

 

 

נוה, החשוד בקבלת שוחד מיני בתמורה לקידום מינוי שופטים, היה צפוי לנאום בכנס, אך לנוכח החלטת בית המשפט אתמול לשלוח אותו למעצר בית - הוא לא ינכח במקום. נוה לא חשוד בשיבוש, אבל המשטרה הביעה אתמול חשש שאם ישוחרר ממעצר, ועל רקע כוחו, השפעתו וקשריו עם המעורבים, הוא עלול לשבש את החקירה. 

 

החשדות המרכזיים בפרשה, לפי המשטרה, הם ביצוע עבירות בנוגע למינוי השופטת לפני כמה שנים ובקשר לניסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - מהלך שלא צלח. בין היתר נחקר חשד למתן שוחד מיני ולעניינים נוספים, בהם פגיעה בטוהר המידות באופנים אחרים, ונושאים הקשורים ללשכת עורכי הדין.

 

החקירה מתנהלת כמה שבועות בעקבות חומרים שהעבירה למשטרה העיתונאית הדס שטייף ואתמול נחשפה, אחרי שנוה, השופטת ועורכת הדין הובאו לחקירה ביחידת להב 433. אתמול בערב החליט בית משפט השלום בתל אביב לשחרר את נוה למעצר בית למשך שבוע ולהרחיקו למשך חודש מהלשכה. השופטת ועורכת הדין שוחררו גם למעצרי בית של ארבעה וחמישה ימים, בהתאמה. השופטת גם הוצאה לחופשה.

 

בעקבות החקירה פרסמו אתמול שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודעה מיוחדת. "ראינו לנכון לציין כי אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת. עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שקד כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי".

  

 עורך דין אפי נוה פרשת המין והמנויים (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

כאמור, בצהריים הודיע ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה על התפטרותו מתפקידו בעיצומה של הפרשה: "אני מודיע בזה על התפטרותי מתפקידי כראש לשכת עורכי הדין. החלטתי לעשות כן הואיל והלשכה חשובה ויקרה לי עד מאוד".

  

 

מלשכת עורכי הדין נמסר כי "היום הודיע עו"ד אפי נוה על התפטרותו מתפקיד ראש הלשכה. עו"ד אורי קינן ימלא את מקומו של עו"ד נוה עד לקיומו של הליך בחירת ראש לשכה חדש במועצה הארצית בתוך 30-45 ימים.

 

"עו"ד נוה שימש כראש הלשכה באחת התקופות המאתגרות ללשכה ועל כך נתונה לו תודתנו ואנו סמוכים ובטוחים כי מערכת המשפט תפעל למיצוי ההליכים בפרשה ותגיע לחקר האמת.

 

"הלשכה תמשיך ותפעל למילוי תפקידיה הציבוריים על-פי דין, לטובת הציבור בכלל וציבור עורכי הדין בפרט".

 

ממלא מקומו של נוה, עו"ד קינן, הביע תקווה כי חקירת המשטרה תסתיים במהרה ואיחל למעורבים בה "שינוקו מכל רבב". עו"ד קינן הודה לראש הלשכה היוצא, עו"ד נוה, על תרומתו ללשכה ולציבור עורכי הדין והכריז כי "יפעל להצעדת הלשכה לימים טובים, עבור החברה הישראלית בכלל וציבור עורכי הדין בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
איילת שקד
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים