שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

צה"ל מאותת לאויבים שלנו: אתם בכיוון הנכון

מהתגובה המגוחכת לתחקיר על הרג חובשת פלסטינית ועד דברי גנץ על סיכון חיילי גולני – המציאות מחייבת את הרמטכ"ל החדש למהפכה תודעתית

 

טקס הענקת דרגת רב אלוף רמטכ
כוכבי, נתניהו ואיזנקוט. השבוע(צילום: רויטרס)

אף שנדמה שנכתב הכול על חילופי הרמטכ"לים – בעיקר ביקורת מימין על היוצא וביקורת משמאל על הנכנס – יש עדיין שתי סוגיות שנזנחו בשנים האחרונות, שמחובתו של הרב אלוף הטרי אביב כוכבי לתת להן מענה ראוי.

 

 

בפתח הרצאה שאלתי צעירים לפני גיוס מהו צבא מוסרי בעיניהם, והם ענו "הומניות", "זכויות אדם", "טוהר הנשק" ו"בלתי מעורבים". המושג הכי חשוב לא הוזכר - ניצחון. כדי שצבא יהיה מוסרי, הכלל הראשון שחייב להתקיים זה שהוא חייב לנצח, ולהגן על אזרחיו. כשצבא שומר על זכויות אדם, טוהר הנשק וערכים נוספים שאין לזלזל בהם, אך כושל בתפקידו בהגנה על אזרחים ובהכרעת האויב, זוהי לא רק בעיה מבצעית, אלא גם בעיה מוסרית חמורה.

 

כששאלות על צמצום הנזק עולות לפני השאלות על השגת המטרה – הסוגיה המוסרית היא לא רלוונטית. קודם לנצח ולהגן על האזרחים, ואחרי שזה ברור, צריך לבחון איך עושים זאת תוך התחשבות בשאר הערכים.

 

השבוע התפרסם קטע מתוך דברים שאמר הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ על כך שבמהלך מבצע צוק איתן החליט לעכב התקפה של חיילי גולני על מחבלים שהתבצרו בבית חולים בעזה, בזמן שהאחרונים ירו עליהם אש תופת. אף שלאחר בדיקה התברר שאין במקום חולים וצוותי רפואה הוא מנע מהחיילים להשיב אש על מנת לבצע בדיקה נוספת - זאת תוך סיכון ממשי של חייהם של החיילים. "לקחנו סיכון על חשבון חיילי גולני. רק אחרי שעשינו את כל התהליך שוב, נתתי הוראה לתקוף", אמר.

 

הדברים של גנץ הם דוגמה קטנה לחולי גדול שחייב לעבור טיפול שורש. הוא עצמו לא הנקודה כאן. זה התחיל לפניו והמשיך אחריו. רב-אלוף כוכבי יודע את זה. הוא עצמו הוביל את אחד המהלכים הצבאיים המוצלחים ביותר בחומת מגן (כיבוש שכם). עכשיו לכוכבי יש את ההזדמנות להזכיר למפקדים ולחיילים מהי הביצה ומי התרנגולת.

 

האתגר השני והלא פחות משמעותי שעומד בפני כוכבי הוא המלחמה על המיקרופון. כשבמשך שנים מדברים קצינים בכירים על "הכלה" במקום על "הכרעה", טבעי שהדבר יחלחל גם עבור אלו שצריכים לעמוד בחזית מלחמת התודעה. לפני כשבועיים פורסם ב"ניו יורק טיימס" תחקיר שמאשים את ישראל בהרג הפרמדיקית הפלסטינית רזאן נג'אר במהלך ההפגנות האלימות על גדר רצועת עזה. צה"ל ידע מראש על התחקיר, וזאת הייתה תגובתו: "מצ"ח מנהלת חקירה לבירור נסיבות מותה של רזאן נג'אר. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

 

לקרוא ולא להאמין. מדינה דמוקרטית עם צבא מסודר ועם פקודות ברורות מנהלת מערכה מול ארגון טרור רצחני שמדדי ההצלחה שלו הם תינוקות יהודים הרוגים, ובמקום להפיל את האחריות על מי שאחראי לאירועים האלימים הללו, בדובר צה"ל בחרו להגיב כמו שהגיבו.

 

הנה הצעה חלופית שמתאימה צבא ששואף לנצח גם במלחמת התודעה: "חמאס יוזם את האירועים הללו ומשתמש בילדים, בנשים ובאנשי רפואה כמגנים אנושיים על מנת לנסות לפגוע בחיילי צהל ואזרחי ישראל. צה"ל מצר על כל פגיעה בבלתי מעורבים, אך האחריות על פגיעה באזרחים פלסטינים מוטלת על חמאס".

 

לא על כל כדור צריכה להיפתח חקירת מצ"ח, וגם אם צריכה להיפתח אחת כזו, אוי לנו אם זה הטיעון שלנו כלפי העולם.

 

כוכבי חייב לשנות את התפיסה מהשורש. צה"ל מדברר עצמו לעולם הנאור כאילו הוא משרד החוץ, אבל שוכח שגם חמאס וחיזבאללה צופים ב-CNN, קוראים את "הניו יורק טיימס" ועוקבים אחריו באינסטגרם. תגובות מסוג זה מסמנות לאויבנו שהם בכיוון הנכון. לכוכבי יש הזדמנות – לסמן את הכיוון הנכון ולנווט את הספינה לעבר יעד בטוח - ניצחון.

 

  • אביחי שורשן הוא מנכ"ל ארגון חיילי המילואים "האמת שלי"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים