שתף קטע נבחר

יום הולדת לכנסת: החדר שבו מסתתרות 1,800 מתנות יקרות

לרגל יום ההולדת ה-70 לכנסת, הצצנו לחדר שבו שמורות המתנות שקיבלו חברי הכנסת לאורך השנים. בכל שנה מתקבלות בין 100-150 מתנות, ברובן מנשיאים, ראשי ממשלה ודיפלומטים שביקרו בישראל. המתנות שמקבל ראש הממשלה, למקרה שתהיתם, לא מגיעות לכאן. צפו בכתבה

 

 

בחדר צדדי, לא גדול במיוחד, שוכן בכנסת אוצר: 1,800 מתנות שקיבלו בית הנבחרים הישראלי והח"כים לאורך השנים. לרגל יום ההולדת ה-70 שחוגגת הכנסת ממש היום (ב'), קיבלנו הצצה לחדר הזה - ולמתנות שחלקן אפילו לא הוצאו מנייר הצלופן.

 

שכרם של רה"מ, השרים וחברי הכנסת יזנק ב-3.4% - יותר מהצפוי

שר האוצר הכי חברתי או התועמלן מספר אחת? סיכום הקדנציה של משה כחלון

מאה חוקים של זכויות: סיכום ימי דב חנין בכנסת

 

קובי מחלב, מנהל מדור מחסנים בכנסת, שנושא גם בתואר אוצר המתנות של הכנסת, מסביר שהפריטים הגיעו לכנסת מרחבי העולם. מי שהעניק את המתנות, בנימוס דיפלומטי, הם ברובם נשיאים, ראשי ממשלה ודיפלומטים שביקרו בישראל או אירחו חברי כנסת ושרים במגרש הביתי שלהם.

קובי מחלב, מנהל מדור מחסנים בכנסת (צילום: עמית שאבי)
קובי מחלב, מנהל מדור מחסנים בכנסת(צילום: עמית שאבי)
המתנות על המדפים (צילום: עמית שאבי)
מתנות שקיבלו בית הנבחרים הישראלי וחברי הכנסת לאורך השנים(צילום: עמית שאבי)

בין המתנות אפשר למצוא פריטים יקרי ערך כמו תכשיטי זהב, שעונים, חפתים, פסלים נדירים ומדליות. "המתנות הכי יקרות שקיבלנו", מספר מחלב, "הן שטיח פרסי שרקום בחוט זהב שהתקבל במהלך שנות ה-70 כמתנה לכנסת מיהודי מטהרן, בשווי מאות אלפי שקלים, ויצירות אומנות שקיבלנו שכרגע מוצגת בחדר ישיבות של הממשלה, ועלותן היא כמה מיליוני שקלים".

שעונים (צילום: עמית שאבי)
שעונים שהתקבלו במתנה(צילום: עמית שאבי)

פסלונים (צילום: עמית שאבי)
פסלון של פיל(צילום: עמית שאבי)
 

   (צילום: עמית שאבי)
שטיח פרסי בשווי מאות אלפי שקלים שהתקבל כמתנה לכנסת מיהודי מטהרן (צילום: עמית שאבי)
 

ויש גם מתנות מוזרות. בלנדר ידני, לדוגמה. מחלב צועד בין המדפים ושולף אפילו מצנפת אינדיאנית, עטורת נוצות, שהתקבלה במסגרת ביקור של שבט בכנסת בשנות ה-60. לצדה הוא מוצא נבוט שהתקבל משבט אפריקאי. ויש גם הרבה חרבות וסכינים, "וגם מתנות שאנחנו בכלל לא מציגים אותם, שנהבים של פילים שהתקבלו ממנהיגים באפריקה והם נמצאים במרתפי הכנסת". רדיו ישן מתנת פיקוד העורף? גם אותו אפשר למצוא, עדיין בנייר האריזה.

מצנפת אינדיאנית (צילום: עמית שאבי)
מצנפת אינדיאנית שהתקבלה בשנות ה-60(צילום: עמית שאבי)
 

נבוט (צילום: עמית שאבי)
נבוט שהתקבל משבט אפריקאי(צילום: עמית שאבי)

 

המתנות שמקבל ראש הממשלה - נשלחות למשרד ראש הממשלה

המתנות בחדר מסודרות על פי קטגוריות. כמה מדפים מוקדשים למשל לחפצים בעלי סממן יהודי כמו חנוכיות, גביעים, ופריטי יודאיקה שהתקבלו מקהילות יהודיות בעולם. חלקם מוצגים לראווה לציבור הרחב שמגיע לבקר בכנסת. "יש גם מתנה מאוד מרגשת התקבלה מניצול שואה - ספר תורה שליווה אותו במהלך כל שהותו באחד ממחנות ההשמדה", מספר מחלב. "עוד מתנה מאוד מאוד יפה שקיבלנו זה ארון קודש שיוצר באיטליה לפני למעלה מ-500 שנה ונמצא היום בבית הכנסת של הכנסת".

ספר תורה מהשואה (צילום: עמית שאבי)
ספר תורה מהשואה(צילום: עמית שאבי)
  

למה המתנות שמורות במחסן? לפי הנחיות היועץ המשפטי של הכנסת, הח"כים מחויבים לדווח על כל מתנה שהם מקבלים שהיא מעל ערך של 250 שקלים, ולהחליט אם הם שולחים אותה למחסן או מעדיפים להציג אותה לראווה בלשכתם. המתנות שמקבל ראש הממשלה, במקרה שתהיתם, לא מגיעות לכאן. עליהן להישלח למשרד ראש הממשלה. "בשנה אנחנו מקבלים סדר גודל של בין 100 ל-150 מתנות", אומר מחלב. "רוב רובן של המתנות נשארות במחסן הכנסת, וחלקן נשארות בידי חברי הכנסת אחרי בדיקה של ועדת המתנות".

 

 

יש כאלה שבאו אליכם ובקשו את המתנה שלהם בחזרה, כזה בשושו?

"לא שאני נתקלתי".

 

ותגיד, לא קשה לעבוד בחדר מתנות, בלי לקבל אף מתנה?

"האמת, זה קצת מבאס. אבל אני בסדר עם זה בינתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ספר תורה שהתקבל כמתנה מניצול שואה
צילום: עמית שאבי
מומלצים