שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר ישראלי מגלה: איך אתם רוצים שרופא הילדים יתלבש?
  הורים לילדים המאושפזים בבית חולים נשאלו כיצד ההורים מעדיפים שהרופא שבודק את ילדם יהיה לבוש – במדי בית חולים, עם חלוק, מחויט או מרושל. הממצאים – מפתיעים

  הבגד עושה את האדם – או לפחות את הרופא: כך כנראה סבורים המטופלים הישראלים ממחקר חדש שבדק באיזה לבוש היו מעדיפים את הרופא שלהם. ממצאי המחקר פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית בישראל.

   

  מחקרים לא מעטים בוצעו ברחבי העולם כדי להעריך מהן העדפות מטופלים והוריהם לגבי אופן לבושם של הרופאים. מרביתם תומכים בכך שלבוש הרופא נתפס משמעותי למטופלים ומשפיע על יצירת אמון במפגש הרפואי.

   

   

  רופא ( )
  אלו שילובי הלבוש שנבדקו במחקר

   

   

  מטופלים במסגרת מרפאת משפחה אמריקנית, העדיפו חולצה מכופתרת. מטופלים בריטים העדיפו לבוש רשמי בביקורי מרפאה ולבוש במדים (סקראבס) במחלקות האשפוז. באיטליה העדיפו לבוש מחויט בחלוק לבן או במדים, ואילו צרפתים העדיפו לבוש מחויט עם חלוק לבן, וכך גם המטופלים ביפן שדיווחו כי לבוש הרופא השפיע על הביטחון שהרגישו במהלך המפגש.

   

  מטופלים בערב הסעודית העדיפו לבוש מחויט עם עניבה וחלוק לבן, בעוד שמטופלים איראנים העדיפו הופעה המורכבת מחלוק לבן, חולצה מכופתרת ומכנסיים מחויטים. בהוואי, מקום שבו לבוש יומיומי מקובל ברוב המקרים, העדיפו המטופלים חולצת חדר ניתוח עם מכנסי ג'ינס.

   

   

  מה משפיע על העדפות המטופלים?

  ישראל ידועה בכך שהופעה יומיומית מתקבלת בה ברוב נסיבות החיים, ולבוש מחויט ורשמי הוא נדיר בהשוואה למקובל בעולם. אופן לבושו של הרופא הישראלי נדון בעבר, אך לא הוערך עד כה באופן שיטתי.

   

  המחקר החדש בוצע על ידי ד"ר ורד ניר, ד"ר ארז נדיר, ד"ר ניתאי לוי, ד"ר איאס קאסם וד"ר עדי קליין ממחלקת הילדים בבית החולים הלל יפה בחדרה.

   

  במסגרת המחקר מתנדב הולבש בארבעה אופנים: לבוש מחויט (חליפה ועניבה), לבוש ספורטיבי, לבוש במדים ולבוש מרושל (ג'ינס וסנדלים), עם או בלי חלוק.

   

  במחקר נכללו 250 הורים שליוו את ילדם במהלך האשפוז. הנבדקים נשאלו האם אופן לבושו של הרופא משמעותי בעיניהם, ונשאלו מהי ההופעה המועדפת.

   

  רוב הנשאלים – 68%, השיבו שהופעת הרופא משמעותית בעיניהם. שיעור זה דומה לזה שנמצא במחקרים דומים בעולם. 63% העדיפו שהרופאים ילבשו מדים עם או ללא חלוק לבן. החוקרים סבורים כי העדפה זו נובעת מכך שהמטופל מעדיף להיות בטוח בכך שהעומדים בפניו הם אכן רופאים.

   

  רופא ( )

   

  שיעור גדול יותר מההורים העדיפו את הרופא לבוש בחלוק לבן (65%), לעומת לבוש ללא חלוק לבן (35%). הופעה מרושלת הייתה הפחות מועדפת מבין האפשרויות שהוצגו, כשרק 7% מהנשאלים אמרו כי יעדיפו את הרופא בג'ינס וסנדלים.

   

  "הופעה מכובדת של הרופאים המטפלים משמעותי עבור המטופלים", סיכמו החוקרים, "היא חלק בלתי נפרד מבניית הקשר בינם לבין הצוות המטפל. לא ניתן לשלול כי העדפות המלווים נשענות על תוכניות טלוויזיה. אנו ממליצים כי רופאי מחלקות אשפוז ילבשו מדים עם או ללא חלוק לבן".

   

   

  צפו: למה הרופאים לובשים כחול ואחיות לבן?

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך אנחנו רוצים שרופאי הילדים יתלבשו?
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים