שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כחול, לבן או ג'ינס: מה המטופלים אוהבים שהרופא לובש?

  חוקרים מצאו שהבגדים שהרופאים לובשים הם בעלי השפעה מכרעת על שביעות הרצון של המטופלים מהטיפול. אז איך רובנו מעדיפים את הרופאים – עם חלוק או בלעדיו, והאם העניבה אכן מעבירה אלינו חיידקים?

  הסטטוסקופ על הצוואר לא מספיק: מחקר חדש שסקר אלפי אנשים מצא כי לבוש הרופא משפיע על המטופל ועל שביעות רצונו מהשירות הרפואי שהוענק לו. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת BMJ Open.

   

  במחקר, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב, השתתפו 4,062 מטופלים בעשרה מרכזים רפואיים. יותר מחצי מהנשאלים השיבו כי לבוש הרופא חשוב להם, ויותר משליש ציינו כי לבוש הרופא משפיע על מידת שביעות הרצון שלהם מהטיפול הרפואי.

   

  עד כמה זה חשוב מה הרופאים לובשים? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עד כמה זה חשוב מה הרופאים לובשים?(צילום: shutterstock)

  בהמשך המחקר הוצגו לנבדקים תמונות של רופאים ורופאות בשבע ערכות לבוש. בכל תמונה הנבדקים נתבקשו לדרג עד כמה נראים בעיניהם הרופאים כאמינים, דואגים ועד כמה היו מרגישים בנוח עם הרופא או הרופאה שבתמונה.

   

  קראו גם:

  מה הסיבה שרופאים לובשים כחול ואחיות לבן?

  מדריך: כך תזהו מי מטפל בכם בביה"ח לפי המדים

  לא תאמינו: רבים מהרופאים והאחיות לא מתחסנים לשפעת 

   

  את הדירוג הגבוה ביותר קיבלו רופאות שעטו חלוק לבן. לבוש זה היה פופולרי ביותר בקרב מטופלים מעל גיל 65. הבא בתור היה לבוש של חלוק על גבי מדי "סקראבס", ואחריהם לבוש פורמלי ללא חלוק.

   

  לבוש של רופאות ורופאים ()
  התמונות שהוצגו בסקר
   

   

  "לבוש חופשי לא מתאים לעבודת הרופאים"

  כשנשאלו הנבדקים כיצד היו רוצים לראות את הרופא שלהם לבוש, 44% מהם ענו כי היו מעדיפים לראות את הרופא בחלוק לבן, 26% השיבו כי הלבוש המועדף הוא חלוק לבן על מדי "סקראבס". כשנשאלו הנבדקים כיצד היו מעדיפים שרופאי חדר המיון או חדר הניתוח יתלבשו, הצביעו 34% בעד סקראבס בלבד, ואחריהם 23% השיבו כי היו מעדיפים חלוק לבן על סקראבס.

   

  כשנשאלו המטופלים כיצד על הרופאים להתלבש בתורנות סוף שבוע, השיבו 44% כי ג'ינס וחולצה קצרה מספיקים, אך 56% השיבו כי לבוש חופשי או ספורטיבי אינו מתאים לעבודת הרופא.

   

  בשלב האחרון סקרו החוקרים את הספרות הרפואית ובדקו מחקרים שעסקו בלבוש הרופא. הם מצאו כי בתי חולים רבים אוסרים על רופאים ללבוש עניבה או לבוש עם שרוולים ארוכים, בשל הסברה כי בכך מועברים זיהומים לחולים. עם זאת, לא נמצאה כל הוכחה מדעית לכך שביגוד הרופא העביר זיהומים למטופלים.

   

  צפו: מדוע רופאים לובשים כחול ואחיות לבן?

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך אתם מעדיפים לראות את הרופאים שלכם לבושים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים