שתף קטע נבחר

בג"ץ לאוצר: "יצא המרצע מן השק, לשיטתכם יש לחברי הכנסת זכות לקבל רק מידע מתווך"

השופט עופר גרוסקופף מתח ביקורת נוקבת על המדינה במסגרת דיון בעתירת ח"כ סתיו שפיר ופרופ' ירון זליכה, שדרשו לאפשר לחברי הכנסת גישה למערכת ניהול התקציב הממשלתית מרכב"ה. שפיר: "שקיפות היא התרופה היחידה נגד שחיתות"

בג"ץ דן הבוקר בעתירת ח"כ סתיו שפיר ופרופ' ירון זליכה לאפשר לחברי הכנסת גישה למערכת ניהול התקציב הממשלתית "מרכב"ה". העתירה הוגשה לפני כשנה, וכעת התקיים הדיון הראשון בעניינה.

 

אולי הפעם? ביום ראשון - האוצר יביא לאישור הממשלה את ייצוא הקנאביס

חשיפה: עשרות מיליוני שקלים "מבוזבזים" לבקשת משרד האוצר

335 מפעלים בדרך: ביקושי שיא למגרשי תעשייה

 

 

במהלך הדיון אמר השופט גרוסקופף: "יצא המרצע מן השק, לשיטתכם יש לחברי הכנסת זכות לקבל רק מידע מתווך".

ח"כ סתיו שפיר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ סתיו שפיר(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

לטענת המדינה, שהוצגה על ידי עו"ד רן רוזנברג, מדובר בחיבור למידע רגיש ביותר. לדבריו, במערכת "יש נתונים וגישה לחומרים גולמיים, אבל יש חשיבות בהבנת הקונטקסט. אפשר לדמיין להוציא דברים מהקשרם, חלק מהמידע הגולמי מוזן על ידי עובדים סטודנטים, בחלק ממשרדי הממשלה באגף החשבות. זו רצפת הייצור ממש, יש החלטות סודיות ומעבר. אפשר לעשות שימוש לצרכים הפוליטיים כאופוזיציה לא על פי האופן המתווך".

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה בדיון לשופטים: "בשנים האחרונות חשפתי איך כספי ציבור גולגלו על-ידי פוליטיקאים לשחיתויות במיליארדי שקלים, וכיצד האוצר הסתיר מהכנסת רזרבות תקציביות של 20 מיליארד שקל. את הכסף הזה אפשר וצריך להפנות מיידית לבתי החולים ולשירותים החברתיים, ורק כשיהיה פיקוח צמוד ומלא על איך מתנהלת הקופה הציבורית, נוכל להגיע לשם. שקיפות היא התרופה היחידה נגד שחיתות - ואם אין לאוצר מה להסתיר, אין סיבה שלא יחשפו את המערכת".

 

עורך הדין חגי קלעי שייצג את שפיר וזליכה יחד עם עו"ד עמרי שגב בעתירה אמר בתום הדיון: "אין היום חולק שפיקוח אפקטיבי של הכנסת על הממשלה דרוש ומוסכם על כולם שהוא לא נעשה כראוי. בית המשפט, הכנסת והממשלה הסכימו כולם עם עמדתנו זו. ניתן לקוות שבעקבות הדברים יינקטו גם צעדים מעשיים ויינתנו בידי חברי הכנסת כלי פיקוח אפקטיביים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ירון זליכה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים