שתף קטע נבחר

הקיבוץ שהתעשר מייצור טפטפות ינסה לעשות כסף מאשפה

קיבוץ חצרים ישקיע 47 מיליון שקל באתר הפסולת דודאים - ירכוש 49% מהאתר שבנגב. "נשחזר את ההצלחות העולמיות שלנו גם בתחום המיחזור"

קיבוץ חצרים, אחד הקיבוצים העשירים בארץ, מצא דרך לעשות כסף מאשפה. למערכת נודע כי הקיבוץ זכה במכרז לרכישת 49% מדודאים, האתר הדרומי להטמנת פסולת, תמורת השקעה של 47 מיליון שקל. במקביל קיבל דודאים היתר לבניית מפעל מיון משוכלל בהשקעה של 100 מיליון שקל, במטרה להקטין את כמות הפסולת להטמנה והזיהום שהיא גורמת לקרקע ולמיחזור החומרים השונים.

 

מפעל מיחזור חדש יוקם באתר דודאים בדרום

"התעקשנו שחברת נטפים תשאר בישראל"

נסגר המפעל היחיד בארץ למיחזור בקבוקי פלסטיק

 

"אנחנו רוצים לגוון את מקורות ההכנסה של הקיבוץ ולהשקיע בתחום הקיימות", אמר למערכת אלי בן־סימון, חבר הקיבוץ ומנהל העסקים שלו. "דודאים קרוב לקיבוץ והחלטנו להיות מעורבים בנושא האקולוגיה בסביבה. 50 שנה אנחנו בנטפים ו־25 שנה בעסקי גידול והפקת שמן חוחובה - ובשניהם אנחנו מובילים עולמיים. נשמח לשחזר את ההצלחות העולמיות שלנו גם בתחום המיחזור".

אשפה באתר דודאים בנגב ()
אתר דודאים בנגב

צמיחה בזכות הפסולת

המועצה האזורית בני שמעון היא שהוציאה את המכרז בו זכתה חצרים (העסקה ממתינה לאישורים רגולטוריים) ותהיה שותפה בו. את ההשקעה מבצעת חצרים באמצעות חברת נגב אקולוגיה - ההשקעה הראשונה של הקיבוץ בחברה חיצונית ובתחום המיחזור. ההשקעה בוצעה לפני כשנתיים, לאחר שהקיבוץ מכר נתח נוסף (12.7%) ממניותיו בנטפים לתאגיד המקסיקני "מכסיכם" עבור 880 מיליון שקל. לקיבוץ נותרו 20% בחברת הטפטפות המצליחה בעולם, שמכירותיה יותר ממיליארד דולר בשנה.

 

לחצרים 33% בנגב אקולוגיה, בשותפות עם קיבוץ משמר הנגב ויזם פרטי. כיו"ר החברה משמש בן־סימון. נגב אקולוגיה היא אחת מחברות מיחזור הפסולת הצומחות בארץ, היא רווחית ומחזור עסקיה השנתי כ־140 מיליון שקל. היא מעסיקה כ־120 עובדים.

Script Embedder

 

בבעלות החברה מגוון מתקני מיחזור ברחבי הנגב, ועד כה הייתה מפעילה־קבלנית של אתר דודאים ומתמחה במיחזור פסולת חקלאית, כאשר היתרון שלה הוא העיסוק והתפעול הכולל - מאיסוף ועד ייצור המוצר הסופי מהפסולת הממוחזרת. בין השאר, היא מייצרת צינורות ויריעות פלסטיק לחממות או צינורות להשחלת חוטי חשמל. את הפסולת החקלאית מהחי, כמו זבל פרות וזבל אורגני שנאסף בתהליך ההפרדה של אשפה ביתית, ממחזרת החברה לזבל קומפוסט לדישון גידולים חקלאיים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים