שתף קטע נבחר

הקהילה החרדית בבריטניה: לא נלמד על הלהט"ב. ניתן חינוך ביתי

בבריטניה החלו לאכוף את "חוק השוויון" במערכת החינוך. בתי ספר שלא מתייחסים בתוכנית הלימודים ללהט"ב, קיבלו אזהרת סגירה - ובקהילה היהודית בבריטניה נחושים שלא להיכנע, גם במחיר ירידה למחתרת ו"חינוך ביתי" - ואפילו הגירה: "אנו מלמדים את ילדינו על ערכים בריטיים כמו שלטון החוק, אך לא נלמד על סגנון חיים אלטרנטיבי"

 (צילום: shevywood films) (צילום: shevywood films)
(צילום: shevywood films)
 

 

הורים ומורים חרדים בבריטניה מזהירים מפני לימודים במחתרת וחינוך מחוץ לרדאר הממשלתי – גם בבית – זאת אם תימשך הדרישה הממלכתית ללמד את הנוער על הקהילה הלהט"בית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

לאחרונה סערה התקשורת בממלכה סביב אכיפתו של "חוק השוויון" הבריטי משנת 2010, ולפיו בתי ספר שלא מתייחסים בתוכנית הלימודים ללהט"ב, קיבלו אזהרת סגירה. כעת חוששת הקהילה היהודית בבריטניה כי הציבור החרדי ייאלץ להוציא את ילדיו ממוסדות החינוך, ולהעניק להם "חינוך ביתי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 • האנדרטה חוללה בפעם הרביעית: "הקהילה היהודית ביוון הופתעה"

   

  ראובן גרברצ'יק, עסקן ועיתונאי, המתגורר בשכונת סטמפורד-היל שבלונדון, אומר ל-ynet כי "יש חרדה של ממש - והאווירה היא שצריך להיות עם האצבע על הדופק". לדבריו, "יש התלבטות קשה מה לעשות, כי מצד אחד מקווים שהעסקנים יצליחו לבטל את רוע הגזירה, וגם רוצים להאמין שאי אפשר יהיה לאכוף לימודים כאלה על כל הקהילה היהודית והחרדית.

   

  "מצד שני, זו מגמה שנמשכת מספר שנים כאשר משרד החינוך הבריטי מנסה לכפות עלינו חינוך מערבי בכל מחיר. לא מדובר רק בדרישה ללמד על הקהילה הגאה, אלא גם דורשים שבישיבות יילמדו ללימודי ליבה".

   

  "גם המוסלמים באותה בעיה"

  הדרישה בבריטניה, מסביר גרברצ'יק, היא להחיל את ההוראות גם על מוסדות חינוך פרטיים. "מצד שני, הם לא רוצים שיהיו מוסדות פרטיים, אלא שכולם יילמדו במוסדות שנמצאים תחת פיקוח משרד החינוך. למעשה, גם הקהילה המוסלמית וגם חלק מבתי הספר הנוצריים סובלים מאותה בעיה של מפקחים הדורשים ללמד נושאים שהם מתנגדים להם".

   

  כפי שדיווחנו בעבר, בשנת 2010 חוקק בבריטניה "חוק השוויון" שאמור להקנות לתלמידים כבוד וסובלנות כלפי אנשים בעלי זהות מינית שונה, ובכלל זה מי שעברו ניתוח לשינוי מין."אופסטד" (Ofsted) - הארגון האחראי על איכות החינוך בממלכה הבריטית, וכן מפקחי ה-DFE (משרד החינוך הבריטי) - החלו לתעד בשנים האחרונות בתי ספר יהודים אשר חומר הלימודים שלהם איננו כולל התייחסות לנושא הנחשב כ"טאבו" בקרב הקהילה החרדית.

   

  בשנת 2017 המליצו מפקחים מטעם משרד החינוך הבריטי לסגור את בית הספר לבנות של חסידי ויז'ניץ בלונדון, לאחר שנכשל בפעם השלישית במבדקי "אופסטד", מאחר והתעקש שלא ללמד את הילדות על התנהגות מינית המנוגדת להלכה היהודית.

   

  במשרד החינוך בבריטניה משוכנעים כי גם בתי ספר פרטיים, שבהם הורים משלמים כסף רב על כל תלמיד ותלמידה, חוסים תחת דרישת החוק המחייב להקנות לילדים ובני הנוער את עקרונות הסובלנות כלפי הקהילה הגאה.

   

  "מעדיפים לעזוב את בריטניה"

  השבוע דיווח ה"הגרדיאן" הבריטי כי בקרב יהודי אנגליה יש מי ששוקלים ברצינות להגר למדינות אחרות בשל הגזירה. עוד דווח, כי דמיאן הינדס, מזכיר המדינה לחינוך, קיבל מכתב חריף מפרקליטיו של הורה חרדי בשם שרגא שטרן.

   

  "רבים מחברי הקהילה היהודית יעדיפו לעזוב את בריטניה לטובת מקום מסביר פנים יותר, על פני ציות לחיוב לאזכר בהיבט חיובי שינוי מגדר והומוסקסואליות בבית הספר", נכתב במכתב.

   

  הפרקליטים ציינו עוד כי שטרן סבור שחינוך מיני הוא "עניין אישי" שאמור להיות נדון בחוג המשפחה, וכי לא ראוי ללמד "ילדים חפים מפשע", כלשונו, נושאים כאלה.

   

  לשטרן יש שבעה ילדים בני שנה ועד 12, ולדברי עורכי הדין המייצגים אותו, אם תימשך הדרישה לכפות לימודים בנושא להט"ב במוסדות חינוך - הוא ייאלץ לבחור באחת מארבע אפשרויות: לצאת למאבק משפטי, "לרדת למחתרת" וללמד את ילדיו בבית, לקוות שבתי הספר החרדיים יסרבו למלא את ההוראות - או לעזוב את בריטניה.

   

  בראיון למגזין הבריטי נשאל שטרן לאן הוא שוקל לעזוב עם משפחתו, והלה השיב כי אפשרות אחת היא הגירה לניו-יורק, והאפשרות השנייה היא "עלייה לישראל, במידה והחרדים יהיו חברים בקואליציה, ובהנחה שראש הממשלה בנימין נתניהו ישוב ויזכה בבחירות".

   

  60% מהילדים היהודים - בבתי ספר חרדיים

  ה"ג'ואיש פרס" דיווח כי בשבוע שעבר פרסם המכון לחקר המדיניות היהודית (JPR) דו"ח שממנו עולה כי בשנת הלימודים האחרונה למדו בבתי ספר יהודים בבריטניה, 34,547 ילדים. מתוך קבוצה זו, כ-20 אלף תלמידים, שהם קרוב ל-60%, למדו במוסדות חינוך חרדיים.

   

   

  ההערכה היא כי יש לפחות עוד 1,500 נערים יהודים שלומדים ב-29 ישיבות, שגם בהן כמובן מסרבים ללמד על הקהילה הגאה או על ניתוחים לשינוי מין.

   

  הרב אנתוני אדלר, מנהל בית הספר החרדי לבנות "בית שרה שנירר" שבהנדון, אמר כי "אנו מלמדים את ילדינו על ערכים בריטיים כמו שלטון החוק, סובלנות וכבוד הדדי, אך לא נלמד על סגנון חיים אלטרנטיבי. אנחנו רוצים לשמר על הטוהר שלהם והתמימות".


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shevywood films
  יירדו למחתרת?
  צילום: shevywood films
  מומלצים