שתף קטע נבחר

איזנקוט מגיב לנסראללה: "אין שחר לאמירותיו, מנהרותיו הושמדו"

הרמטכ"ל שהשתחרר רק לפני כשבועיים השתתף בכנס INSS והתייחס לאירועים שליוו את כהונתו: "נסראללה שתק כי 3 תוכניות שלו שובשו". על פרשת אזריה: "אירוע חמור שטופל כראוי". על הסבב הקשה עם חמאס בנובמבר: "ההחלטה לא להמשיך הייתה נכונה והתקבלה פה אחד"

 

 

 
 
הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט ענה הערב (יום א') להתבטאויות של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שטען אמש בראיון שצה"ל לא חשף את כל המנהרות של הארגון במבצע "מגן צפוני". בהתבטאות פומבית ראשונה מאז שפשט את המדים, בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) שהתקיים בתל אביב, אמר איזנקוט: "בשנתיים האחרונות נפגעו לו (לנסראללה, י"ז) שלוש תוכניות: תוכנית הדגל - התקפה לתוך צפון ישראל. אין שחר לאמירתו על דברים שאיננו יודעים. מנהרותיו הושמדו. גם יכולת דיוק הטילים שובשה, וכך גם התוכנית לבנות חזית שנייה בגולן".

 

איזנקוט הוסיף כי "את הנאום שלו צריך לראות על רקע התקופה אחרי שחיזבאללה איבד 2,000 לוחמים ונפצעו לו 9,000 במלחמה בסוריה. ארגון קודס (של משמרות המהפכה, י"ז) מעביר לו לאורך שנים מיליארד דולר והסנקציות משפיעות מאוד על חיזבאללה".

גדי איזנקוט הרמטכ
גדי איזנקוט, הערב בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

איזנקוט סיים לפני שבועיים את תפקידו כרמטכ"ל אחרי קדנציה שבה נדרש לשקם את צה"ל אחרי מבצע צוק איתן, להתמודד עם התבססות האיראנים ושלוחיהם בסוריה, ולבסוף גם לנטרל את איום המנהרות של חיזבאללה שהתגלו בגבול הצפון. איזנקוט הוסיף הערב: "זו הזדמנות לאו"ם לדרוש את אכיפת 1701 על דרום לבנון ולהחזיר את לבנון ללבנונים. האיראנים הציבו ב-2015 חזון גרנדיוזי לבסס הגמוניה איראנית בסוריה למרות שרק 4% מסוריה היא שיעית".

 

על הפסלטינים אמר: "הזירה הפלסטינית אחרי צוק איתן נכנסה לשיקום תוך שימור ההרתעה. התאפשר שיתוף פעולה עם מדינות סוניות מתוך ההבנה שהאיום של דאעש הוא משמעותי יותר מהעניין הפלסטיני. החיסרון בעניין הוא שמי שניצל את המצב הוא הציר השיעי וצריך לתקן זאת".

 

הרמטכ"ל לשעבר נשאל על סיום מדיניות העמימות לגבי הפעילות של חיל האוויר מול סוריה: "מדיניות העמימות שנקטנו הייתה נכונה והיא נכונה גם היום. אני אמרתי שבארבע שנים האחרונות ביצענו אלפי תקיפות, לא רק בסוריה. כל המאמץ האדיר שנמצא בראש סדר העדיפויות שלנו, זה נסתר מעיני הציבור הישראלי".

גדי איזנקוט הרמטכ
גדי איזנקוט ורוני אלשיך לאחר שפשטו מדים(צילום: מוטי קמחי)

גדי איזנקוט הרמטכ
גדי איזנקוט וגבי אשכנזי בכנס למחקרי ביטחון לאומי(צילום: מוטי קמחי)
 

עוד נשאל איזנקוט על סבב ההסלמה הקשה בסתיו החולף מול חמאס בעזה, שהחל לאחר חשיפת הכוח המיוחד ברצועה, ובמהלכו נורו תוך כיממה 500 רקטות ופצצות מרגמה לישראל, ואלה נענו בתגובה מתונה של ישראל: "צריך לראות את זה בפרספקטיבה של ארבע שנים. לא נהרג אזרח ישראלי אחד ונהרגו שני חיילים. באירוע הזה התבצע ירי במשך 24 שעות ואנחנו תקפנו מטרות. היה לנו מספר מצומצם של פצועים. ההחלטה לא להמשיך את המערכה היתה נכונה בהקשר הזה. ההחלטה התקבלה פה אחד".

 

- הציבור מעריך את העמדות שלך אבל קיבלת ביקורת בפרשת אלאור אזריה. אתה מרגיש שזו העמדה הנכונה או שהיית פועל אחרת?

"האירוע היה חמור מאוד - האופן שבו הוא תיפקד והניסיון להציג אותו כגיבור. הוא חייל צה"ל שעבר על החוק והוא שילם מחיר. האירוע היה חמור והוא טופל בצורה נכונה".

 

- מה לגבי הביקורת של נציב קבילות החיילים על התרבות הצה"לית, כוח האדם והמוטביציה? יש בזה משהו או שהביקורת לא מוצדקת?

"התייחסתי לדו"ח ברצינות. מיניתי ועדה עם מבקר צה"ל ובמקביל ביקשתי לעשות בדיקה, וכך נעשה. שני הדוחות הצביעו על מה שידעתי. בדוח שהגשתי הצבעתי על פערים. הצבא הוא גדול מאוד, הוא צבא מילואים, זה אתגר אדיר. בכל צבא יש פערים. כשאני בוחן את צה"ל אני חושב שרמת הכשירות והמוכנות שלנו למלחמה היא טובה. לא מושלמת. כשאני בוחן את היכולת של צה"ל, בעיקר יבשתית, אני מסתכל על חצי הכוס הריקה - ומשתפר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
איזנקוט, הערב בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים