שתף קטע נבחר

רגב תוקפת את אלשיך: "איך הוא מרשה לעצמו לדבר כך?"

שרת התרבות והספורט הגיבה באולפן ynet לדבריו של המפכ"ל לשעבר, שאמר כי הוא מתקשה לראות מצב שרה"מ לא יואשם בשוחד: "יכול להיות שהוא אפילו קצת נהנה מכך שזה קרה בתקופתו". על מנדלבליט: "מקווה שלא ייפול ברשת של השמאל". על ליברמן: "יצא קטן". על כחלון: "נבהל מאומנים שגם כך לא בוחרים בו"

 

 

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב (ליכוד) התראיינה הבוקר (יום ב') לאולפן ynet והתייחסה לדבריו אמש של המפכ"ל לשעבר רב-ניצב רוני אלשיך, שאמר כי הוא "מתקשה" לראות מצב שראש הממשלה לא יואשם בשוחד: "הוא לא מתבייש? איך הוא מרשה לעצמו לדבר כך? אם לא הייתה תקופת צינון - הוא היה מצטרף למפלגת הגנרלים".

 

על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שצפוי לפרסם את החלטתו בקרוב, אמרה רגב: "הוא בשר ודם. מקווה שהוא לא ייפול ברשת של השמאל".

מירי רגב בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
השרה רגב באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

חצי חצי בנימין נתניהו רוני אלשיך (צילום: מוטי קמחי, עמית שאבי )
המפכ"ל לשעבר אלשיך וראש הממשלה נתניהו(צילום: מוטי קמחי, עמית שאבי )

רגב אמרה עוד כי "מדהים לראות מפכ"ל, שמכיר את חומר הראיות, לא מתבייש לבוא ולהגיד שכולנו מכירים את חומר הראיות. זה לא נכון, אולי כדאי שנדע ונכיר את חומר הראיות ושיפסיקו להדליף מהמשטרה והפרקליטות חצאי דברים כדי ללחוץ על היועמ"ש להגיש כתב אישום. איזה מין מפכ"ל יום אחרי שסיים את שירותו, יום אחרי שרואה את הראיות שלא כולנו רואים, אומר את מה שהוא אומר?"

 

- יכול להיות שזה מפכ"ל שחשוב לו ואכפת לו מהמדינה.

"מפכ"ל שמה זה חשוב לו מהמדינה... חשוב לו אמון הציבור במשטרה... חשוב לו שהמשטרה תהיה מעל כל מחלוקת... חשוב לו שלא ייצאו הדלפות... הרי הוא פתח את שירותו ואמר שימנע הדלפות מהמשטרה. מה בדיוק הוא עשה? אולי הוא היה שותף להן? אולי הוא קרץ לכאלה מפלגות ואחרות? אולי היה לו נוח שיהיו כותרות כדי שיהיה סיקור על מה שהמשטרה לא עשתה והייתה צריכה לעשות?"

 

- איפה הבעיה? הרי הוא מתבסס על דברים שהמשטרה אספה.

"אני יודעת דבר אחד ושמעתי את זה פה לראשונה - 'כולנו ראינו'. אני לא מבינה מי זה כולנו ואיזה ראיות, ואני לא מבינה איך מפכ"ל מרשה לעצמו יום אחרי התפקיד לדבר על מה שהוא יודע מחומר חקירה".

 

- את אומרת שהוא מפכ"ל פוליטי?

"יכול להיות שכן, שבמקום להיות איש מקצוע ולהגיד 'אני לא מתעסק עם מה שקשור לחומר חקירה, אני מאפשר לפרקליטות לסיים את העבודה ומרשה ליועמ"ש לאפשר לו בשקט ובנחת להחליט על מה יהיה כתב אישום', אז הוא כבר קובע 'בטוח יהיה כתב אישום על שוחד' וש'כולנו ראינו את הראיות'".

 

 
- המפכ"ל לשעבר הוא שמוביל את הפוטש על ראש הממשלה?
"לא אמרתי שהוא מוביל, אבל בוודאי הוא לא נמנע מזה ולא עשה את מה שצריך לעשות, שנתניהו יזכה לזכות החפות כמו כל אזרח במדינת ישראל. יכול להיות שהוא אפילו קצת נהנה ממה שקורה, ונהנה מזה שזה קרה בתקופתו. אני מצפה מאנשי מקצוע, לובשי מדים, שיתעסקו רק עם הסוגיות המקצועיות בתוך הבית ולא ידליפו".
 
- הוא כבר פשט מדים. הוא כרגע פשוט אזרח שאכפת לו ומכיר את חומר הראיות.
"אז אם הוא אזרח שאכפת לו ומכיר את חומר הראיות אז הוא צריך להיות שותף לחצאי אמירות ולחצאי דברים ולהגיד ש'אין ספק שהיועמ"ש יגיש כתב אישום על שוחד'? הוא חלק מאותו שמאל שלוחץ על היועמ"ש להגיש כתב אישום בכל הכוח?"
 
- ראש הממשלה ומקורביו מעלים את היועמ"ש על המוקד, אולי הוא הרגיש צורך לאזן את התמונה.

"מה עושה ראש הממשלה? הוא אומר דבר פשוט. 'אתה, כבוד היועמ"ש, בשר ודם, מבחין שהלחץ שהשמאל והתקשורת פועלים כדי שתגיש כתב אישום הוא בלתי שביר. אם אתה רוצה להגיש כתב אישום עוד לפני הבחירות, נא תזמין אותי לשימוע ותסיים את השימוע עוד לפני הבחירות'".

אביחי מנדלבליט בועדה לענייני ביקורת המדינה (צילוםצילום: עמית שאבי)
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט(צילוםצילום: עמית שאבי)

- ראש הממשלה חושש שהיועמ"ש מקבל החלטה משיקולים זרים או משיקולים שמונעים מהשמאל?

"אני לא חושבת, אבל כולנו מבינים שהיועמ"ש הוא בשר ודם, וכולנו מבינים שהלחץ הזה, עם ההפגנות מול בית הכנסת ומול ביתו הם בלתי אפשריים, וגם זה שהמפכ"ל לשעבר יוצא ואומר את מה שאומר. כשראש הממשלה אומר משהו על היועמ"ש זה מיד 'הסתה'. הצביעות הזאת בסיקור של מה שאומר נתניהו לעומת מה שאומרים מתנגדי נתניהו היא בלתי אפשרית".

 

- מנלדבליט מזהם את החקירה?

"לא. ההדלפות האלה מזהמות את החקירה. ראש הממשלה צודק במכתב שכתב ליועמ"ש, שיפתח מיד בחקירה נגד ההדלפות נגדו".

 

- מי מדליף?

"או מתוך הפרקליטות או מתוך המשטרה. אותם אלה שיש להם אינטרס להמשיך ולעשות הכל כדי לפגוע בנתניהו, באמון הציבור. השמאל שלוחץ על זה".

 

- את מאמינה שמנדלבליט יקבל החלטה בגלל הפגנה מול הבית שלו?

"הוא בן אדם. כמה שירצה ללכת לפי הספר, בסוף הוא בן אדם בשר ודם. כשאהוד ברק לא מתבייש לרמוז שאולי הוא לא יגיע לעליון זה הזוי. ככה מתנהלים במדינה דמוקרטית?"

 

אלשיך: "אין לנו יכולת לתפור תיק"

אלשיך אמר את הדברים בנוגע לראש הממשלה אמש בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב. הוא נשאל אם המשטרה תפרה תיק לנתניהו - והגיב: "חס וחלילה. אין לנו יכולת לתפור תיק. גם לא טכנית".

 

הוא הוסיף כי "למשטרה יש עצמאות רבה מאוד. בנושא של אנשי ציבור ניטלת הסמכות מהמשטרה ועוברת לפרקליט המדינה והיועמ"ש, באופן כזה שלמשטרה אסור ליזום חקירה או לאסוף מידע. אם יש משהו - צריך אישור לבדוק את זה מפרקליט המדינה והיועמ"ש. מציגים הכל ומקבלים אישור. במובן הזה למשטרה אין עצמאות".

 

על סוגיית ההדלפות אמר אלשיך: "העיתונאים יודעים שהמשטרה אינה מדליפה. נקודה. אפשר לבדוק מול תא הכתבים. אני אסביר מה עשינו. מי שקצת מכיר חקירות יודע שלנחקרים אסור לדבר אחד עם השני. אתה מוסר את המידע לעו"ד, זה מוציא הודעה וזה מוציא הודעה, וככה אתם מדברים. בניגוד לנחקר שהוא עבריין, לאיש ציבור יש צורך לתחזק את המעמד שלו אז הוא לא שותק.

 

"הדלפות נועדו להחשיד את המשטרה בהדלפות. הפרמטר החשוב יותר הוא שאנחנו בודקים את כולם. אנו עושים מבדקים לשוטרים על מהימנות אם הדליפו או לא. עשינו כבר 18 אלף בדיקות כאלה מאז תחילת כהונתי, עוד לפני הפוליגרף התעסוקתי. שיבואו מהפרקליטות ויגידו אם הם עושים 10% מזה. ביקשתי שייחקרו הדלפות חמורות והתנדבנו גם להיחקר. אני יודע מהיכן יצאו ההדלפות".

 

 

אתמול פנו פרקליטיו של נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט והגישו לו קלסר ובו 122 הדלפות לכאורה מחקירותיו השונות של ראש הממשלה. הם ביקשו לחקור את ההדלפות.

 

"מדובר במקרה מובהק שבו הכמות הופכת לאיכות עד שנוכח השטף הבלתי פוסק של ההדלפות, ונוכח זיהום החקירה מיסודה, מתקבל רושם של אימוץ נורמות פסולות, שהשתרשו בחקירות אלה, נורמות שבינן לבין שלטון החוק וניהול חקירות תקינות, אין ולא כלום, שאין להן מקום במדינת חוק ושלא ניתן לקבל אותן", כתבו פרקליטי נתניהו למנדלבליט.

 

על חקירות נתניהו הוסיף אלשיך: "תפקיד המשטרה להגיע לחקר האמת עם המגבלות הקיימות. לאחר מכן יש את הפרשנות המשפטית שגם המשטרה מוסיפה לה. ככל שיתברר שהמשטרה לא הגיעה לחקר האמת, זה יהיה כישלון של המשטרה וככל שתהיה פרשנות על העובדות - אז זה לפתחו של בית המשפט".

 

"קומץ של אומנים, שקל וחצי בחבית ריקה"

רגב התייחסה בריאיון לקדנציה הסוערת שלה במשרד התרבות. לדבריה, "זה לא קל לעמוד באולם כשצורחים וצועקים 'בוז'. על מה? על זה שהעברתי תקציב לפריפריה? על מה, שלא מדברים רק על שוויון לערבים אלא מעבירים כסף לערבים? על מה, שהמגזר החרדי הפך גם הוא צרכן?"

 

- על זה שהתגרית באומנים.

"סליחה? אני התגריתי באומנים? אני לא התחלתי את תפקידי וכבר קראו לי 'בהמה'. עוד לא התחלתי את תפקידי וכבר קוראים לנו 'מלחכי עשב' ו'מנשקי מזוזות'. דרך אגב, אני גאה לנשק מזוזות. ישתבח שמו. תודה לאל שאנחנו אנשים מאמינים ואנחנו מאמינים בבורא עולם. מי התגרה בדיוק במי? על מה? אותו קומץ של אומנים, שקל וחצי בחבית ריקה, שעושים רעש יותר מרוב הציבור ומרוב האומנים שכל כך היו מרוצים מהגדלת התקציבים".

 

- נפגעת באופן אישי?

"נפגעתי בשם הציבור שאני מייצגת. הם ממשיכים באותה גישה פטרונית - 'אנחנו אנשי התרבות, אנחנו קובעים מהי תרבות גבוהה ומהי תרבות נמוכה'. לא צריך לפחד מהמילה 'עדתי'. צריך להפסיק לסתום את הפה לאלו שמדברים על עדתיות באותה מתכונת שסותמים את הפה לכולנו".

כחלון וליברמן. "ירקו בפרצוף של משפחות שכולות" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
כחלון וליברמן. "ירקו בפרצוף של משפחות שכולות"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)

- אולי לא קיבלו אותך כי את שרה שמייצגת את עדות המזרח ובעצמך מזרחית?

"אין ספק שכל פעם שמדברים על סוגיה מזרחית, אומרים שמעוררים את השד העדתי. זה פתרון נהדר לסתום לנו את הפה כי מי רוצה להיות בכיין? אף אחד. מרגע שמגיעים ממקום של עוצמה, ושמים את הדברים על השולחן - יכול להיות שמול התרבות המערבית, התרבות המזרחית לא קיבלה את מקומה בשנים האחרונות בתקצוב? זו אמת. כשמעבירים תקציב לתרבות מזרחית וסוף סוף מתייחסים לפיוטים מבית אבא, וסוף סוף מתייחסים לאנדלוסית, וסוף סוף מספרים את סיפורם של עולי המזרח שהגיעו לפריפריה. בכל קיבוץ יש מוזיאון כמעט, בפריפריות אין. לא מספרים את הסיפור שלהם".

 

- חוק "הנאמנות בתרבות " היה חוק הדגל שלך בקדנציה האחרונה, אבל לא הצלחת לקדם אותו.

"הצלחתי להעביר אותו קריאה ראשונה וזה אומר שיש דין רציפות. החוק הזה היה אמור להגיע להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, אבל ליברמן ש'מדבר תכלס' יצא מהקואליציה בגלל פוליטיקה קטנה, חבר לאחמד טיבי, והצביע נגד החוק. ליברמן הצביע בעד האדרת מחבלים. הוא יצא קטן, שאין לו מילה. ומצד שני כחלון, שנבהל משתי כותרות וחצי בעיתוני שמאל או שתי אמירות וחצי של אומנים שגם ככה לא בוחרים בו, ונתן חופש הצבעה. שני אנשים שפשוט ירקו בפרצוף של משפחות שכולות וירקו בפרצוף של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השרה רגב באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים