שתף קטע נבחר

לא רק השיפוצניקים - גם קבלני מיזוג אוויר יוצאים למלחמה בחאפרים

כ-300 קבלני מיזוג יצטרפו לפעילות התאחדות בוני הארץ ויובילו ביחד מהלך להסדרת התחום. בענף פועלים למעלה מ-5,000 ספקי שירותים לפי ההערכות, אך רק עשרות בודדות מהם מחזיקים ברישיון

ניסיונות הסדרה של ענף מיזוג האוויר: התאחדות קבלני המיזוג והחימום חתמה אמש (ב') על הסכם לשילוב פעילותה בפעילות התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר - ב.פ), המהווה את הגוף הייצוגי של הקבלנים והבונים בישראל. המטרה: להסדיר את הענף הפרוץ, שרבים עובדים בו ללא רשיונות והסמכה.

 

כשליש מתאונות העבודה - אצל קבלנים לא רשומים

נשיא התאחדות בוני הארץ: "שר האוצר כחלון נכשל בהורדת מחירי הדיור"

 

ענף מיזוג האוויר בישראל מגלגל 15 מיליארד שקל בשנה ומעסיק מעל 25 אלף עובדים. לפי הערכות ההתאחדות, בענף פעילים כ-5,000 בעלי עסקים, המספקים התקנות ושירות בתחום מיזוג האוויר, אך רק עשרות בודדות מהם עברו בחינה ורישוי, הוסמכו וקיבלו סיוג קבלני מתאים.

 

כעת, בעקבות ההסכם, כ-300 קבלני מיזוג החברים בהתאחדות, יצורפו לפעילות התאחדות בוני הארץ במהלך חודש פברואר. ביחד, מבטיחים הארגונים, להוביל בכנסת הבאה מהלך להסדרת תחום התקנת ושירות המיזוג וחיסול החאפרים בתחום.

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"מקצוע נותני השירותים בתחום המיזוג הינו מקצוע פרוץ ולא מפוקח, שאין בו תקנים וחוקים", אמר יו"ר התאחדות קבלני מיזוג האוויר, אלי מתתיהו. "את הכאוס הזה יש בדעתנו להפסיק ולהכניס בו סדר".

 

 

ניסיונות הסדרה - גם בענף השיפוצים

התאחדות קבלני מיזוג האוויר והחימום הוקמה לפני כארבע שנים במטרה לשפר את הרמה המקצועית ולהסדיר את הענף שבו היא פועלת. בין השאר הקימה מכללה למקצועות המיזוג שהכשירה מאות עובדים, קיימה כנסים מקצועיים ויזמה דיונים בכנסת על נושאי תקינה בתחומה. בנוסף הקימה ההתאחדות שירות חינמי של תיקונים במערכות מיזוג לניצולי שואה.

 
נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק מסר, כי "מאות קבלני המיזוג שיצטרפו אלינו יהוו מכפיל כוח שאיתו נוכל למנוע פגיעה בעוסקים בתחום זה. המצב כיום בתחום המיזוג מייצר קרקע לעבודה לא מקצועית של אלפי ספקים שדורשת תיקונים בעלות בלתי נסבלת ולעיתים אף מסכנת חיים. נשים לזה יחד סוף".

 

יש לציין כי מהלך זה מצטרף לנסיונות ההסדרה של ענף פרוץ נוסף - ענף השיפוצים. בחודש מאי האחרון, לאחר מאבק ארוך של התאחדות קבלני השיפוצים, הפועלת גם היא תחת המטריה של התאחדות בוני הארץ, אישר משרד הבינוי והשיכון תקנה המחייבת גם קבלים העוסקים בשפוצים קטנים לעבור בחינה מקצועית וקבלת רישיון עבודה כקבלן מרשם הקבלנים הממשלתי במשרד.

 

בהתאחדות בוני הארץ מקווים, כי החלטה זו תחסל בהדרגה את פעילות החאפרים בתחום השיפוצים. עם זאת נזכיר, כי ניסיון נוסף להסדרת הענף, שנועד להטיל על קבלני השיפוצים אחריות של שנה לעבודות - כשל לאחרונה לאחר שהצעת החוק שהגיש ח"כ רועי פולקמן (כולנו) בשיתוף התאחדות קבלני השיפוצים נושא, נפלה בכנסת בקריאה שניה ושלישית.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים