שתף קטע נבחר

הקרב על המיליונים מהארנונה של אינטל: קריית גת נגד המועצות האזוריות

אחרי שחברת אינטל הודיעה שלשום בערב שתשקיע 40 מיליארד שקל בהקמת מפעל חדש בקריית גת - העירייה דורשת להפסיק לאלתר את חלוקת ההכנסות מפארק התעשייה שבו תיעשה גם ההשקעה החדשה, בינה לבין המועצות האזוריות בסביבה

 

 

הקרב על המיליונים: אחרי שחברת אינטל הודיעה שלשום בערב שתשקיע 40 מיליארד שקל בהקמת מפעל חדש בקריית גת, העירייה דורשת להפסיק לאלתר את חלוקת ההכנסות מפארק התעשייה, שבו תיעשה גם ההשקעה החדשה, בינה לבין המועצות האזוריות בסביבה.

 

שאלות ותשובות: כל מה שצריך לדעת על השקעת הענק של אינטל

כחלון על השקעת הענק של אינטל: "בשורה גדולה לכלכלה הישראלית"

אינטל ישראל תחלק לאלפי עובדים בונוס של שלוש משכורות

 

היום יתקיים דיון בעניין בוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים, שם תיבחן חלוקת ההכנסות מארנונה בין עיריית קריית גת למועצות האזוריות לכיש, יואב ושפיר. המחלוקת היא סביב שטח משותף של 2,000 דונם, שבו תיעשה גם ההשקעה החדשה.

 

 

בשנת 1995, עם הגעת אינטל לקריית גת, הועברו שטחי אדמה חקלאית לא מעובדים לטובת פארק התעשייה של קריית גת. מאז העבירה קריית גת למועצה האזורית יואב ולמועצה האזורית שפיר כרבע מיליארד שקל במצטבר מחלוקת הכנסות הארנונה מפארק התעשייה. בשנים האחרונות המועצה האזורית לכיש הצטרפה גם היא להסדר, אבל מקבלת סכומים קטנים יותר משמעותית משתי המועצות האחרות.

 

בשנה הראשונה של ההסכם, מועצות יואב ושפיר קיבלו חצי מיליון שקל בשנה, ובשנת 2017 כבר קיבלו שלוש המועצות 25 מיליון שקל. חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה עלתה עם השנים מ-37.5% לטובת קריית גת ל-59%. כעת העירייה דורשת ממשרד הפנים לקבל 100% מההכנסות ולגרוע את המועצות האזוריות.

   (דוברות אינטל)
מפעל אינטל בקריית גת(דוברות אינטל)

 

תגובות: "טריז בין רשויות שכנות"

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הוועדה הגיאוגרפית טרם סיימה את עבודתה".

 

שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, אמר בתגובה: "לצערי מכניסים טריז בין רשויות שכנות. המועצות השכנות לקריית גת הן מועצות הנסמכות על משרד הפנים ועל מענקי איזון. הגישה לקחת מרשות ענייה ולתת לרשות ענייה אחרת לא פותרת בעיה, אלא מגדילה אותה".

 

המועצה האזורית יואב מסרה בתגובה: "המועצה דוחה על הסף את טענותיו ועמדתו של ראש עיריית קריית גת בעניין ביטול צו חלוקת ההכנסות שבין המועצה האזורית יואב לבין עיריית קריית גת והמועצות האזוריות שפיר ולכיש. בשנה האחרונה עושה עיריית קריית גת, בהובלתו של ראש העירייה, פעולה חד צדדית ובלתי חוקית העומדת בניגוד לצו חלוקת הכנסות ומעכבת שלא כדין כספים המגיעים למועצה האזורית יואב מאזור התעסוקה המשותף. בעניין זה התבלבלו אצל ראש עיריית קריית גת היוצרות. הכספים שהוא שלח ידו בהם אינם כספים של עיריית קריית גת אלא של המועצה האזורית יואב.

 

"לעיריית קריית גת אין סמכות לעכב את הכספים בקופת העירייה, ובהתנהגותה בנושא זה מפירה העירייה את הוראות החוק. מדובר בהתנהלות חמורה ביותר, הפוגעת בשלטון החוק, מעודדת בריונות ומסכנת כל אפשרות לשיתוף פעולה בין רשויות. המועצה כבר פנתה בעניין זה לשר הפנים בבקשה להורות על אכיפת הוראות צו חלוקת ההכנסות על עיריית קריית גת ומניעת עשיית הדין העצמי של העירייה בעניין זה. אין כל דרך חוקית בה יכולה עיריית קריית גת לעכב כספים אלה בקופתה והכותרות אותן מנסה עיריית קריית גת לייצר בעניין זה הן כותרות סרק. המועצה האזורית יואב תפעל בכל אמצעי חוקי המוקנה לה בדין לאכיפת זכויותיה כלפי עיריית קריית גת או כל גורם אחר".

 

ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי, אמר בתגובה: "הגיע הזמן לעשות צדק עם תושבי קריית גת לאחר שבמשך למעלה משני עשורים סחטו המועצות האזוריות למעלה מ-250 מיליון שקל, ובערכים ריאליים 400 מיליון שקל מתושבי קריית גת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוברות אינטל
מפעל אינטל בקריית גת
דוברות אינטל
מומלצים