שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עסקת טיעון עם מבריחי סמים: חוקרי שב"כ לא יעידו
  שמונה הורשעו בפרשת הברחת סמים בגבול מצרים, שבה נטרלו המבריחים את המצלמות בגבול וחייל צה"ל נהרג לאחר שטנק הידרדר. הנאשמים טענו כי השב"כ איים על כפר בדואי שאם לא יסגיר את המבריחים יפעיל עליו עונשים קולקטיביים, אך עבירת הריגול הוסרה

   

   

  המדינה הגיעה להסדר טיעון עם חמישה נאשמים בפרשת הברחת סמים שהתרחשה באפריל אשתקד. כדי להבריח את הסמים נטרלו המבריחים את המצלמות בגבול. טנק שהוזעק למקום התהפך וחייל צה"ל אליהו דרורי נהרג. במסגרת הפרשה, הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בטענה שהשב"כ איים על כפר בדואי בדרישה שיסגירו את המבריחים.

   

  העובדה כי הצדדים הגיעו להסדר טיעון משמעה שלא ינוהל דיון הוכחות וחוקרי השב"כ לא יזומנו למתן עדות בבית המשפט. יש לציין כי כתב האישום המקורי כלל עבירת ריגול, אך הפרקליטות הורידה את סעיף העבירה במסגרת כמה תיקונים וגלגולים שעבר כתב האישום.  

   

  התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת
  הטנק הידרדר, הלוחם נהרג

  אליהו דרורי (באדיבות המשפחה)
  הלוחם שנהרג, אליהו דרורי(באדיבות המשפחה)

   

  אתמול (יום ג') הרשיע בית המשפט המחוזי בבאר שבע את הנאשמים בתיק בעבירות סמים במסגרת הסדרי הטיעון. הנאשם העיקרי בתיק, סלאמה אל טוחי, הורשע בעבירות של ייבוא סמים מסוכנים ופגיעה ברכוש, כאשר הוא יודה כי ייבא עשרה שקים של עשרה ק"ג חשיש. הוסכם כי הפרקליטות תסתפק בהודאה שלו ותבקש להטיל עליו עונש של 8 שנות מאסר וקנס של 10,000 שקל.

   

  נציג הפרקליטות עו"ד יואב קישון אמר בדיון כי "על פניו מדובר רק בהברחת סמים מגבול מצרים, אולם מדובר בהברחה חמורה תוך פגיעה בתשתיות צה"ל והחשכת הגבול עם מצרים. מדובר בנאשם שפיקד על חוליית הברחה, תכנן אותה לפרטי פרטים, כולל חלוקת התפקידים. הנזק שנגרם בפועל ממעשיו, מעבר להחדרת הסמים לישראל והפגיעה בחברה, הוא אחד הנזקים החמורים שיכולנו לתאר. בעקבות החשכת הגבול הוקפץ כוח צה"ל למקום. בדרך התהפך הטנק, נהרג חייל ואחרים נפצעו. כל זאת עשה בשל בצע כסף".

   

  סלימאן אבו גרדוד ותאופיק אבו גרדוד הורשעו בהחזקת סם שלא לצריכה עצמית (100 ק"ג חשיש). על פי הסדר הטיעון סלימאן יורשע והמדינה תעתור לעונש של 3.5 שנים מאסר בפועל וקנס של 50 אלף שקל. על תאופיק יוטל עונש דומה. כמו כן הנאשמים פאיז אבו גרדוד וסוילם אל וויג הורשעו בעבירה של סיוע לייבוא סמים מסוכנים (100 ק"ג חשיש). במקרה שלהם כתב האישום תוקן בפעם הרביעית. על פאיז יוטל עונש מאסר של 24 חודשים וקנס של 70 אלף שקל ואילו על סוילם יוטל עונש מאסר של 22 חודשים.

  עו"ד דוד יפתח ()
  עו"ד דוד יפתח

  הפרקליטות הגיעה להסדרי טיעון עם הנאשמים לאחר שהם הגישו עתירה לעליון וחשפו כי השב"כ הפעיל שיטות חקירה מפוקפקות נגד הנאשמים. זאת לאחר שהתיק נחקר תחילה כתיק ביטחוני. במענה לכתב האישום של אחד הנאשמים נטען כי יש לפסול את הראיות שהושגו שלא כדין תוך פגיעה בזכויות יסוד. "הנאשם אוים כי אם לא יסגיר עצמו ינקטו גורמים בשב"כ בצעדי ענישה חמורים נגדו וכן יינקטו צעדי ענישה חמורים קולקטיביים נגד תושבי הכפר שבו הוא מתגורר, ביר הדאג'. בין היתר נמסר לו כי הוצאו צווי הריסה לביתו ולבתים אחרים בכפר, וכי גורמי אכיפה יפעלו להריסת הבתים ויחלטו רכוש אם לא יתייצב לחקירה".

   

  עוד נטען כי נאמר לו כי אם לא ישתף פעולה בחקירת השב"כ אזרחותם של כל אנשי הכפר תישלל מהם והם יגורשו מהמדינה. סניגורו של הנאשם, עו"ד דוד יפתח, טען בתגובה לכתב האישום כי בשב"כ אמרו לו כי הם מבקשים לשלול שמדובר באירוע ביטחוני, ולכן כל מה שיאמר בחקירת שב"כ לא ישתמשו בו בחקירה המשטרתית: "בכל מהלך החקירה הוא היה נתון ללחצים פסיכולוגיים קשים ומעל לראשו ריחף האיום בענישה הקולקטיבית, ולכך שהאשמה בכך תיזקף לחובתו ותגרור פגיעה פיזית בו ובבני משפחתו". אם לא די בכך, עולה כי החקירה שלו לא תועדה.

   

  בשנה שעברה הוגשה בתיק עתירה לבית המשפט העליון בבקשה לגילוי ראיה חסויה, על מנת לחשוף את התנהלות השב"כ בתיק. לבית המשפט העליון העליון נמסר כי במפגש עם נציגי הכפר התבקשו הנאשמים בתיק להסגיר עצמם, אחרת יינקטו נגדם ותושבי הכפר צעדי ענישה קשים. את הנאשמים יצגו עורכי הדין דוד יפתח, אחמד ותד, אייל הדר, שלום פיניאה ואורי בו נתן.

   

  משב"כ נמסר בתגובה: "ההליך הפלילי המוזכר בכתבה הסתיים בימים האחרונים בהסדר טיעון ביחס למרבית הנאשמים, לרבות הנאשם אשר טענותיו ציינתם בפנייתכם, אשר הורשע בעבירות המיוחסות לו בכתב אישום מתוקן שגובש במסגרת אותו הסדר. מטבע הדברים, ולאור העובדה שמדובר בהסדר טיעון בין הצדדים, לא ניתן לפרט מעבר לאמור בו. יודגש כי חקירות השב"כ מבוצעות על פי חוק ותכליתן שמירה על ביטחון מדינת ישראל מפני איומי טרור וחבלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים