שתף קטע נבחר

לחץ בינלאומי על לבנון: "אל תכניסו את חיזבאללה לממשלה"

האמריקנים והאירופים העבירו מסר לממשלת המעבר בלבנון כי עליה לדאוג שארגון הטרור השיעי יקבל תפקיד מינימלי מחשש לזליגת כספים למטרות טרור. לדבריהם, חיזבאללה הוא הגורם למשבר הפוליטי במדינה

ארה"ב ומדינות אירופה מפעילות לחץ על ממשלת המעבר בלבנון לגבי הרכב הממשלה העתידית במדינה, ודורשות שארגון הטרור חיזבאללה לא יהיה חלק ממנה. כך עולה מדיווחים מסווגים שהגיעו למשרד החוץ בירושלים.

 

ארכיון חסן נסראללה ()
חסן נסראללה

האמריקנים והאירופים העבירו מסרי אזהרה לביירות, לפיהם אם חיזבאללה יקבל תפקידים בממשלת לבנון, הוא עלול להעביר תקציבים ומשאבים ממשלתיים לטובת פעילות הטרור שלו. הם הזהירו את הלבנונים כי לצעד כזה עלולות להיות השלכות משמעותיות על יחס מדינות המערב כלפי לבנון.

 

מאז הבחירות אחרונות בלבנון שנערכו לפני יותר מחצי שנה, לא הצליחה ממשלת של סעד חרירי להגיע להסכמה על הרכבת ממשלה חדשה, והאמריקנים והאירופים מצביעים על החיזבאללה כגורם לפלונטר הפוליטי שנותר בלבנון.

 

במגעים מאחורי הקלעים הובהר ללבנונים כי בכל תרחיש של הרכבת ממשלה חדשה בלבנון – חשוב שלחיזבאללה יהיה תפקיד מינימלי ככל הניתן, ובכל מקרה תפקיד כזה צריך להיות מקובל עליהם – כדי להבטיח שכסף ממשלתי לבנוני לא יזלוג לפעילות טרור של החיזבאללה. לפי גורמים אמריקנים, לחצים אלה עשויים לפגוע בפעילות הפיננסית של החיזבאללה ומי שמשתף איתו פעולה.

 

 

האמריקנים והאירופים מעבירים מסרים ללבנונים גם בדבר מימוש המנדט של יוניפי"ל, תוך ציפייה שכוח האו"ם הזמני בלבנון יוכל לפעול בצורה אפקטיבית יותר ולממש את המנדט שלו. המסרים הועברו על רקע דיווחים שהכוח נמנע מלהתעמת עם הלבנונים בנוגע לחפירת מנהרות הטרור שנחשפו על ידי ישראל. דיפלומטים מערביים אמרו כי הפעילות של יוניפי"ל נבלמת בגלל לחצים מצד החיזבאללה.

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שבר ביום שבת האחרון שבועות ארוכים של שתיקה בריאיון מיוחד בערוץ "אל-מיאדין", שמזוהה עם ארגון הטרור. אחרי שנראה לאחרונה ב-12 בנובמבר - ומאז נדם קולו גם לכל אורך מבצע "מגן צפוני" - הכחיש נסראללה את השמועות על מצבו הרפואי: "כל מה שנאמר זה שקר שאין לו בסיס. גופי, מוחי, ליבי, ונפשי כולם תקינים". נסראללה רמז לאפשרות שיש עוד מנהרות טרור שלא התגלו בגבול לבנון, והאשים שראש הממשלה בנימין נתניהו פתח במבצע בשל החשדות נגדו: "הוא עלול לעשות בתקופה הקרובה הרבה טעויות, כדי להישאר בשלטון ומחוץ לכלא".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לנאומו של נסראללה בישיבת הממשלה בתחילת השבוע ואמר כי "נסראללה מצוי במבוכה גדולה בגללההצלחה הכבירה שלנו במבצע מגן צפוני. אנשיו השקיעו מאמץ רב בחפירתן ותוך שלושה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק. הסנקציות על איראן פוגעת קשות במקורות המימון. לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים