שתף קטע נבחר

איחודים באופק: נתניהו משריין, גנץ ולפיד ממשיכים במגעים

בקשת ראש הממשלה ממתפקדי הליכוד לאפשר לו לשריין שלושה מקומות עוררה גל ספקולציות בנוגע לאיחוד אפשרי בימין. ואולם, במפלגת השלטון אומרים כי נתניהו מתרכז כרגע בבחינת מהלכי יו"ר חוסן לישראל. גנץ ולפיד נפגשו בארבע עיניים, אך המחלוקת על זהות העומד בראש נותרה בעינה

 

איילת שקד בנימין נתניהו בני גנץ יאיר לפיד אורלי לוי אבקסיס ()
שקד, נתניהו, גנץ, לפיד ולוי-אבקסיס. המערכת הפוליטית נדרכת לקראת האפשרות של איחודים

19 יום בלבד נותרו עד הגשת רשימות המועמדים של המפלגות השונות לכנסת, אז גם תתייצב המפה הפוליטית ויווצרו החיבורים. ואולם בינתיים, מאחורי הקלעים, נערכות אינספור שיחות בניסיון לייצר תרחישים מפתיעים.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

אמש (שבת) התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש לשריין בנוסף על מה שאושר לו כבר (שריון במקום 21) עוד שני שריונים נוספים ברשימת הליכוד לכנסת הבאה - במקום ה-28 ו-36. הבקשה, שתובא לאישור חברי המרכז במהלך הפריימריז של מפלגת השלטון ביום שלישי הקרוב, עוררה גל של ספקולציות בקשר לאיחוד אפשרי בימין.

 

 

חלק מהפרשנויות דיברו על כך שבכוונת נתניהו לצרף רשימת ימין או חלק ממנה - כלומר דילול של רשימת ימין קיימת כמו הבית היהודי, כדי לאפשר חיבור אחר בין שתי מפלגות קטנות דוגמת האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל. לפי הערכות אחרות, מדובר על אפשרות של הכנה לבקשה נוספת שתגיע רגע לפני סגירת הרשימות: שריונים במקומות גבוהים יותר, ובמקרה כזה גם הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד עשוי לעלות על הפרק.

 

כך או כך, אומרים בליכוד, נתניהו ממתין לשני נתונים שעדיין חסרים לו: מה יקרה לקראת הסוף בגוש המרכז-שמאל ומה יאמרו סקרי המנדטים ברגע הקובע שלפני סגירת הרשימות. רק אז יקבל ראש הממשלה החלטה כיצד לנהוג בשריונים והאם יצטרך להביא למרכז בקשות נוספות לאישור.

 

סיכוי קלוש לחבירה עם כחלון או ליברמן 

בליכוד ערכו בימים האחרונים בדיקות שונות שהעלו כי חיבור עם משה כחלון אינו כדאי מבחינה אלקטורלית וחיבור עם אביגדור ליברמן עלול להבריח מנדט לגוש היריב (לטובת בני גנץ או יאיר לפיד). לכן, ההערכה היא שחיבורים כאלה בשלב זה הם בעלי סיכויים קטנים מאוד. המשחק המרכזי מבחינת נתניהו, אומרים בליכוד, מתרכז כרגע בבחינת מהלכיו של יו"ר חוסן לישראל גנץ וגיבוש תגובה ראויה.

 

 

ובזמן שבליכוד ממתינים לראות מה יעשה גנץ, מאחורי הקלעים מתנהלים בימים האחרונים מגעים בינו ובין יו"ר יש עתיד, ח"כ לפיד, בדבר האפשרות לאיחוד או שיתוף פעולה. השניים ניהלו בשבוע האחרון שיחות בארבע עיניים ושמרו על ערוץ דיסקרטי.

 

השאלה המרכזית שבמחלוקת היא מי יעמוד בראש. שני האישים אמרו בשיחות פוליטיות כי אין להם כוונה לוותר על ראשות המפלגה. "אין בן אדם אחד סביב לפיד שלא חושב שאסור לו לוותר על המקום הראשון ועל שבע שנות עבודה ומלחמה במערכת הפוליטית", אמר גורם ביש עתיד.

 

יחד עם זאת, גורם אחר שנחשף למגעים בין השניים אמר: "גנץ ולפיד חושבים שאיחוד כזה אפשרי. מדובר במגעים שקטים המתנהלים בין גנץ ללפיד. המשא ומתן ביניהם יימשך בשקט עד הרגע האחרון, כלומר עד סמוך למועד סגירת הרשימות ב-21 בפברואר".

 

גורמים המעורים במגעים בין גנץ ללפיד, טוענים כי במפלגת חוסן לישראל מורידים פרופיל בכל הקשור לאיחוד עם לפיד - בין היתר משום שהסקרים האחרונים הראו כי ניתן יהיה להגיע לבחירות "ראש בראש" מול נתניהו גם בלי איחוד עם לפיד.

 

אורלי לוי אבקסיס (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ לוי-אבקסיס(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח גילה אתמול באירוע "שבתרבות" ברמת גן, כי בין לפיד ובין גנץ מתקיימות שיחות וכי הכרעה סופית תיפול בשבועיים הקרובים.

 

"צריך להסתכל על התמונה באופן מפוכח, ויש גם עניינים מהותיים: אנחנו יודעים מה אנחנו מציגים לציבור כבר ארבע שנים בכל התחומים, וחיבור צריך להיות מבוסס על קווים מוסכמים", אמר ח"כ שלח. "האלטרנטיבה השלטונית המבוססת ביותר בישראל היא יש עתיד בראשות יאיר לפיד, והיא צריכה להוביל את מי שמבקש להחליף את השלטון".

 

גורמים פוליטיים אומרים כי ההתלבטות המרכזית של גנץ היא האם לחבור לח"כ אורלי לוי-אבקסיס ובכך גם לרענן את הרשימה עם נשים וגוון חברתי שחסר לו, או לחבור ללפיד - שם עדיין קיימות מחלוקות.

 

חיבור עם לוי-אבקסיס יבלום למעשה את דרכו של גנץ לחיבור עם לפיד. הסיבה: כח"כית פורשת מסיעתה הקודמת ישראל ביתנו, החוק לא מאפשר לה להתחבר למפלגה קיימת אלא רק למפלגה חדשה.


פורסם לראשונה 02/02/2019 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים