שתף קטע נבחר

ראש רשימת בל"ד הנבחר: "מייצגים את הפלסטינים, רוצים שוויון"

ד"ר מטאנס שחאדה התייחס להשמעת ההמנון הפלסטיני בפתח ועידת המפלגה: "מתייחסים אלינו כפלסטינים ומופתעים אח"כ כשאנו מגדירים את עצמנו כפלסטינים". על הברכות לבכירי המפלגה שסרחו אמר: "שניהם משלמים את המחיר האישי"

 

 

אחרי בחירתו לראשות רשימת בל"ד בבחירות הבאות, ד"ר מטאנס שחאדה שוחח היום (א') עם אולפן ynet על התפקיד החדש, על השמעת ההמנון הפלסטיני בפתח ועידת המפלגה ועמדותיו לקראת הבחירות הקרובות.

 

שחאדה הוא ד"ר במדעי המדינה הפעיל בבל"ד כבר עשרים שנה. "אני חוקר את המדיניות הכלכלית כלפי האוכלוסייה הפלסטינית בישראל, אני חוקר דפוסי הצבעה ואני מזכ"ל בל"ד מזה כמעט שלוש שנים", סיפר.

 

הוא התייחס להשמעת ההמנון הפלסטיני בפתח ועידת המפלגה אתמול ואמר: "אנחנו מייצגים את המדוכא, את האוכלוסייה הפלסטינית. אנחנו מגנים את המדיניות המפלה, הגזענית, הדיכוי, אי הפיתוח והמצב הכלכלי. מי שאחראי על זה היא הממשלה, לא המפלגות הערביות. המפלגות הערביות מנסות לשנות את המציאות הזאת ולשפר אותה כל הזמן".

מטאנס שחאדה ()
"זה מפליא, כאשר אתה מציע מצע דמוקרטי אומרים שאתה קיצוני". ד"ר מטאנס שחאדה

"שנית אנחנו חלק מהעם הפלסטיני, את זה אף אחד לא יכול להכחיש, גם אתם מתייחסים אלינו כפלסטינים ומופתעים אח"כ כל פעם כשאנחנו אומרים שאנחנו פלסטינים. לכן אנחנו יודעים ששיפור במעמדה הכלכלי, האזרחי, הפוליטי של האוכלוסייה הפלסטינית בישראל זה הכול קשור ביחד. אי אפשר להפריד. לכן אנחנו נעבוד בכל הרמות ובכל התחומים".

 

שחאדה אמר עוד כי "הדגל וההמנון הישראלי לא משקפים אותנו, להיפך, הם חלק מהדיכוי שלנו, הם נמצאים בחוק הלאום שמגדיר את הסמלים שלה באופן בלעדי לקבוצת לאום אחת ומוציא אותי מהתמונה בכלל. מדינת ישראל לא רואה אותנו בכלל, אתה מצפה שאנחנו נעמוד בתקווה? זה לא מייצג אותנו ואתם יודעים את זה, אין לכם בעיה עם זה. אם יש לכם בעיה עם זה, תשנו את התקווה".

 

 

על הברכות למייסד בל"ד עזמי בשארה, שנחשד בריגול לטובת חיזבאללה וברח מישראל, ובאסל גטאס, המרצה עונש מאסר על הברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים, אמר: "אני לא מבין מה הבעיה. הרי ד"ר עזמי בשארה הוא ממייסדי מפלגת בל"ד. הוא חלק חשוב בהנהגת בל"ד בזמנו ותרם הרבה לשיח הפוליטי והאקדמי בישראל, שלחנו לו ברכה. ד"ר באסל גטאס נמצא בכלא, הוא משלם מחיר על זה".

 

הוא הוסיף: "שניהם משלמים את המחיר האישי, הנושא המרכזי זה העוינות כלפי המצע הפוליטי של מפלגת בל"ד. הרי גם אם מישהו לא עשה כלום אתם עוינים כלפיו. גם ד"ר ג'מאל זחלקה, כולנו, אתם עוינים באופן מתמיד כלפי המצע הפוליטי".

בחירות פנימיות בבל

בחירות פנימיות בבל

"אנחנו מציעים אלטרנטיבה. אנחנו אומרים שיש לנו אלטרנטיבה למשטר טוב יותר, למשטר דמוקרטי שמכבד את כל האזרחים ומקיים שוויון מלא בין כל האזרחים, זה מצע דמוקרטי. זה מפליא, כאשר אתה מציע מצע דמוקרטי אומרים שאתה קיצוני. מצע דמוקרטי כן מתנגש עם הפריבילגיות שיש לאוכלוסייה היהודית, מתנגש עם הבלעדיות והפריבילגיות שהיא מקבלת".

  

שחאדה התייחס לדילמות של הח"כים הערבים, השייכים, לדבריו, לעם הפלסטיני ונמצאים בכנסת העוינת אותם: "אנחנו נאלצים להיות שם כדי להגן על הקבוצה או על האוכלוסייה שאנחנו מייצגים. אבל אנחנו רוצים לשפר ולשנות את המצב. אנחנו רוצים לשנות את המציאות, אנחנו מציעים לאוכלוסייה היהודית ולאוכלוסייה הערבית אלטרנטיבה למצב הקיים, אנחנו מידרדרים למשטר פשיסטי".

 

"ההנהגה הישראלית מוליכה אתכם שולל. אתם הולכים לתהום כולנו, זה לא יפגע רק בחברה הערבית, משטר פשיסטי יפגע בכל האזרחים שנמצאים תחת שלטונו. בל"ד והמפלגות, אבל בעיקר בל"ד מציעה אלטרנטיבה. מדינה שוויונית, אזרחית. האם רוב יהודי יהיה? יש רוב יהודי, אף אחד לא אומר שלא. יש לו זכויות קולקטיביות, זכויות של הגדרה עצמית, זכויות דתיות, כמו של קבוצת המיעוט יש אותן זכויות. הרי זה משטר דמוקרטי - שלכולנו יש שוויון אזרחי וקולקטיבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים