שתף קטע נבחר

הקלפיות נפתחו, הפריימריז בליכוד החלו

120 אלף חברי ליכוד יוצאים להצביע ב-113 קלפיות שמוצבות מצפון ועד דרום. כשמתחת לפני השטח מתנהלים קרבות ומאבקים על צמרת הרשימה, 142 מתמודדים מתחרים על המקומות ברשימה של המפלגה לכנסת ה-21. עדכונים שוטפים לאורך היום ב-ynet

  

 

ב-10:00 הבוקר (ג') נפתחו 113 הקלפיות שהוצבו ברחבי הארץ, מצפון עד דרום: 120 אלף חברי ליכוד יוצאים להצביע ו-142 מתמודדים מתחרים על המקומות ברשימה של המפלגה לכנסת ה-21.

 

הפריימריז בליכוד: החזיתות של נתניהו

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

30 חברי כנסת ושרים מכהנים נאבקים על מקום ברשימה הארצית הקטנה יחסית, יחד עם שלושה מועמדים חיצוניים בולטים. בטופס שמחולק למתפקדים ניתן לסמן רק 12 שמות. המשמעות: עם השריונים לנשים, למחוזות ולראש הממשלה, ככל הנראה ייפלטו מהרשימה לכנסת הבאה 8-10 ח"כים מכהנים.

 

בקלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: מוטי קמחי )
קלפי בגני התערוכה (אקספו תל אביב)(צילום: מוטי קמחי )

בקלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: שאול גולן )
גלנט בגני התערוכה (אקספו תל אביב)(צילום: שאול גולן )

בקלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: מוטי קמחי )
קלפי בגני התערוכה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

זאב אלקין בקלפי הבחירות בבנייני האומה בירושלים פריימריז הליכוד 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
אלקין בבנייני האומה בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

קלפי הבחירות בבנייני האומה בירושלים פריימריז הליכוד 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
קלפי בבנייני האומה בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

עם פתיחת הקלפיות, שיגר ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מסר טלפוני מוקלט למתפקדים שבו הוא קורא להם להצביע בפריימריז "ולשריין שלושה מועמדים במקומות לא גבוהים על מנת להבטיח לליכוד יכולת להתמודד מול החיבורים בין מפלגות השמאל. החיבורים הללו מסכנים אותנו".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה בקלפי בראש העין: "אני נרגשת ודרוכה. אסתובב היום בכל הארץ ואני מבקשת מכל מתפקדי הליכוד - צאו להצביע. אל תפספסו את זכות ההצבעה שלכם. אל תוותרו על הקול שלכם". 

 

השר יובל שטייניץ, שהגיע להצביע בקלפי בחיפה, אמר: "בסופו של דבר, הנושאים החשובים ביותר הם הכלכליים-חברתיים. אנחנו צריכים שרים וחברי כנסת ברמה גבוהה שיוכלו לסייע לראש הממשלה להנהיג את המדינה".

 

השר זאב אלקין אמר לאולפן ynet: "אני מאוד גאה שהליכוד מקפיד על הדמוקרטיה הפנימית ו-120 אלף איש יגיעו היום לקלפי ויבחרו. אני מקבל תמיכה רחבה מאוד בליכוד באופן מסורתי. כבר פעמיים נבחרתי בעשירייה הפותחת ואני מקווה ומעריך שזה יקרה גם הפעם".  

 

בחירות פריימריז הליכוד 2019 (צילום: איתי שיקמן)
פריימריז בליכוד (צילום: איתי שיקמן)

קלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: בראל אפרים)
קלפי בגני התערוכה בתל אביב(צילום: בראל אפרים)

קלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

קלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

קלפי הבחירות בבפריימריז הליכוד 2019 (צילום: איתי שיקמן )
(צילום: איתי שיקמן )

-איפה אתה עומד במאבק בין ראש הממשלה לגדעון סער?

"אני מאוד כואב את המריבה הזו במשפחה. זו מריבה בתוך הבית. אני מאוד מעריך את נתניהו, אני מעריץ אותו ונמצא לידו הרבה שנים; אנחנו מאוד קרובים. אין לי ספק שגם גדעון סער יקדיש את החודשיים שנותרו עד הבחירות כדי שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא".  

 

שלומית ארדן, רעייתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, אמרה ל-ynet: "האסטרטגיה היא ללכת ולהדגיש את הנבחרת והעשייה של הליכוד, כי בסופו של דבר זו מפלגה עם הרבה שרים, עם חברי כנסת שתרמו והחיזוק של כולם מחזק את המפלגה לקראת הבחירות הכלליות". היא הוסיפה: "אני מקווה שגלעד יתברג כמה שיותר גבוה".

 

ח"כ אמיר אוחנה, שהגיע לקלפי בבאר שבע, אמר בתשובה על השאלה האם הוא אינו חושש שימצא את עצמו בחוץ: "מי שמחליט אלה 120 אלף מתפקדי הליכוד שהם בעלי זכות הבחירה. המטרה היא להגיע לנבחרת הכי איכותית שתביא את הליכוד לניצחון גם בפעם הבאה".

 

 

 

הפריימריז בליכוד ()

בכירים בליכוד העריכו ביממה האחרונה כי לנוכח הקרב הקשה יירשמו הפתעות בהרכב הרשימה לכנסת והשאלות שעלו הן: מי נחלש, מי מתחזק ומי לא ישרוד את המערכה המורכבת ויוותר בעל כורחו על מקומו בכנסת הבאה.

 

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

כמו כן, ביממה האחרונה ניסו בכירים במפלגה לשפר עמדות ולסגור דילים. הם עשו כל מאמץ כדי לסכל מאבקים תת-קרקעיים שהתקיימו במטרה לפגוע במיקומם ברשימה כדי להגיע ל-100 אחוזי חשיפה ולשאוף לאפס טעויות עד למועד סגירת הקלפיות - הלילה ב-22:00.

 

קלפי החבירות בבפריימריז הליכוד 2019 (צילום: אהוד אמיתון/TPS)
קלפי באחד ממוקדי ההצבעה(צילום: אהוד אמיתון/TPS)

אינסטגרם דולנד טראמפ תמונה יחד עם בנימין נתניהו ()
מתוך עמוד האינסטגרם של טראמפ

 

אחרי סגירת הקלפיות ייספרו הטפסים קודם כל במוקדי ההצבעה המקוריים ולאחר מכן יועברו לחמ"ל הספירה שממוקם בכפר המכבייה. הספירה, שמתבצעת באופן ידני, עלולה לארוך כמה שעות והתוצאות יתפרסמו באופן רשמי רק מחר בבוקר.

 

מתחת לפני השטח: קרבות ומאבקים על צמרת הרשימה

מאחורי הקלעים מתנהלים כל העת קרבות ומאבקים על צמרת הרשימה, אך גם על הכניסה אליה. יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, ישראל כץ, מירי רגב, יריב לוין, גילה גמליאל וגדעון סער יעשו הכול כדי להיכנס לחמישייה היוקרתית. סער, ברקת וגלנט שואפים למצוא את מקומם במפלגה על חשבון חברי הכנסת המכהנים.

 

כמו כן, אחת השיחות המדוברות ביותר בשלושת הימים האחרונים נוגעת לשאלה האם נתניהו ישחרר ברגע האחרון רשימת מומלצים, ואם כן - מי ייכלל בה. ברקע הקרבות הקשים על החמישייה והמתח הרב ששורר, מצפים חברי הכנסת לקבל את תמיכתו של ראש הממשלה.

 

כשברקע רשימות המומלצים - מתרחשים גם קרבות "חיסולים". הבולט שבהם הוא זה שבין נתניהו לשר לשעבר גדעון סער, שחזר למערכת הפוליטית אחרי שש שנים. האחרון ינסה לכבוש מחדש את מקומו בצמרת, למרות המאבק שמנהל נגדו ראש הממשלה.

בנימין נתניהו גדעון סער (צילום: EPA)
בנימין נתניהו וגדעון סער(צילום: EPA)

 

השריונים של נתניהו

במקביל לבחירת רשימת חברי הכנסת בליכוד ובחירת נציגי המחוזות על ידי חברי המרכז, יתבקשו חברי המפלגה להצביע גם על הצעתו של נתניהו להוסיף לעצמו שני שריונים (במקומות 28 ו-36), נוסף על השריון שכבר קיבל במקום 21. נתניהו נימק זאת כדי להתמודד עם האיחודים בגוש המרכז שמאל.

 

כמה מחברי הכנסת של הליכוד טוענים שהבקשה הנוספת של נתניהו לשריונים לא מוצדקת, אולם כאשר מתרחשים עוד שני אירועים במקביל, סביר להניח שלא יהיה מי שינהל קרב עיקש להכשיל את הבקשה, שמגיעה ביום הפריימריז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים