שתף קטע נבחר

דילים ו"חיסולים": הפריימריז נפתחו - ומד הלחץ עולה

30 ח"כים ושרים מכהנים נאבקים על מקום ברשימה הארצית בליכוד, כשברקע קרב האיתנים בין נתניהו לסער. השר הנגבי העדיף להתעלם ("לא מכיר מאבק"), אך ח"כ חזן אמר: "לקחתי את זה מאוד קשה. הוא בשר מבשרנו". אדלשטיין: "העימות ביניהם מצער מאוד". אלקין: "זה כואב, זה ריב בתוך הבית". סער עצמו לא התייחס: "מזג האוויר נהדר, צאו להצביע"

 

 

בעוד ש-120 אלף חברי ליכוד מצביעים ב-113 הקלפיות ברחבי הארץ שנפתחו הבוקר (ג') ב-10:00, ו-142 מתמודדים מתחרים על המקומות ברשימה לכנסת ה-21 – נודדים השרים וחברי הכנסת שנלחמים על כל קול בין הקלפיות השונות: 30 ח"כים ושרים מכהנים נאבקים על מקום ברשימה הארצית יחד עם שלושה מועמדים חיצוניים בולטים. אלא שלמצביעים ניתנת האפשרות לסמן רק 12 שמות והמשמעות היא שעם השריונים לנשים, למחוזות ולראש הממשלה – ככל הנראה ייפלטו מהרשימה בין שמונה לעשרה חברי כנסת מכהנים. עדכונים שוטפים לאורך היום ב-ynet.

 

נכון ל-13:00 עמד אחוז ההצבעה על 14.8. בינתיים, ככל שנוקפות השעות והקרבות בין המועמדים על כל קול נמשכים - נמשך ברקע הקרב הבולט ביותר בין

נתניהו לשר לשעבר גדעון סער, שחזר למערכת הפוליטית אחרי שש שנים. האחרון מנסה לכבוש מחדש את מקומו בצמרת למרות המאבק שמנהל נגדו ראש הממשלה.

 

עוד בנושא:

הקלפיות נפתחו: הפריימריז בליכוד יצאו לדרך

הפריימריז בליכוד: החזיתות של נתניהו

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet


בחירות פריימריז הליכוד 2019 (צילום: איתי שיקמן)
פעילי ליכוד בתל אביב(צילום: איתי שיקמן)

 

 

סער, שמולו כאמור מנהל נתניהו קרב איתנים, לא התייחס לסוגיה - והסתפק בהצהרה כללית: "האווירה מצוינת ומזג האוויר מספק תנאים אידיאליים לצאת ולהצביע כדי שננצח את הבחירות בתשעה באפריל".

 

יושב-ראש הכנסת יולי אדלשטיין אמר ל-ynet: "לא ראיתי 'רשימות חיסול', אבל אני גם סומך על מתפקדי הליכוד שלא זקוקים לעצות מאיש והם יודעים כיצד לבחור". על העימות בין נתניהו לסער אמר אדלשטיין: "אני מצטער על כך מאוד. החל מ-22:00 (עם סגירת הקלפיות) כולנו נהיה נבחרת אחת בראשית נתניהו, כי רק כך ננצח בבחירות".

אויב קרא פריימריז הליכוד 2019 ()
אויב קרא

בחירות 2019 פריימריז ליכוד קלפי דודי אמסלם (צילום: מוטי קמחי)
דוד אמסלם(צילום: מוטי קמחי)

בחירות 2019 פריימריז ליכוד קלפי שרן השכל (צילום: מוטי קמחי)
שרן השכל(צילום: מוטי קמחי)

בחירות 2019 פריימריז ליכוד קלפי יהודה גליק (צילום: אלכס קולמויסקי)
יהודה גליק(צילום: אלכס קולמויסקי)

נאוה בוקר בירושלים פריימריז הליכוד 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
נאוה בוקר(צילום: אלכס קולומויסקי)

גדעון סער ואורן חזן בקלפי הבחירות בגני התערוכה בת
סער וחזן(צילום: מוטי קמחי )

דודי אמסלם ויריב לוין בפריימריז הליכוד 2019 ()
דודי אמסלם ויריב לוין

דוד ביטן בפריימריז הליכוד 2019 ()
דוד ביטן

 

 

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה בקלפי בראש העין: "אני נרגשת ודרוכה. אסתובב היום בכל הארץ ואני מבקשת מכל מתפקדי הליכוד - צאו להצביע. אל תפספסו את זכות ההצבעה שלכם. אל תוותרו על הקול שלכם".

 

  

השר יובל שטייניץ, שהגיע להצביע בקלפי בחיפה, אמר: "בסופו של דבר, הנושאים החשובים ביותר הם הכלכליים-חברתיים. אנחנו צריכים שרים וחברי כנסת ברמה גבוהה שיוכלו לסייע לראש הממשלה להנהיג את המדינה".

 

השר זאב אלקין אמר לאולפן ynet: "אני מאוד גאה שהליכוד מקפיד על הדמוקרטיה הפנימית ו-120 אלף איש יגיעו היום לקלפי ויבחרו. אני מקבל תמיכה רחבה מאוד בליכוד באופן מסורתי. כבר פעמיים נבחרתי בעשירייה הפותחת ואני מקווה ומעריך שזה יקרה גם הפעם".

 

גם השר צחי הנגבי סיפר על תחושותיו הבוקר, ואמר כי הוא "מתוח, אבל זה טבעי. כיוון שזו הפעם העשירית שאני מתמודד וכל תשע הפעמים הקודמות היו מעולות – אז אני גם בטוח. יש לי סיכויים מצוינים והליכודניקים אוהבים אותי". גם הוא נשאל על המאבק בין סער לנתניהו – אך העדיף להתחמק מתשובה נחרצת: "אני לא מכיר מאבק, אני מכיר מפגן דמוקרטי של 120 אלף מתפקדי ליכוד וכל אחד יבחר את מי שאוהב".

גדעון סער בקלפי הבחירות בגני התערוכה בת
גדעון סער בקלפי בגני התערוכה אקספו ת"א (צילום: מוטי קמחי )

בקלפי הבחירות בדרום ת
קלפי בדרום תל אביב(צילום: איתי שיקמן )

ישראל כץ הבחירות לפריימריז הליכוד 2019 ()
השר ישראל כץ בקלפי

יריב לבין הבחירות לפריימריז הליכוד 2019 ()
יריב לוין בקלפי

בקלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: שאול גולן )
גלנט בגני התערוכה אקספו ת"א(צילום: שאול גולן )

בקלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: מוטי קמחי )
קלפי בגני התערוכה אקספו ת"א(צילום: מוטי קמחי )

קלפי הבחירות בבנייני האומה בירושלים פריימריז הליכוד 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
קלפי בבנייני האומה בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

על ההתערבות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפריימריז אמר הנגבי: "ביקשתי ממנו תמיכה, אך לצערי הוא לא תמך בי". עם זאת, הוסיף: "הקשר בינו לבין נתניהו הדוק, חברי ואינטימי. זה מחזק גם את הקשר עם ישראל".

 

 

אינסטגרם דולנד טראמפ תמונה יחד עם בנימין נתניהו ()
טראמפ תומך בנתניהו. מתוך עמוד האינסטגרם של נשיא ארה"ב

ח"כ לשעבר יחיאל חזן, שהגיע לקלפי, אמר מטבע הדברים כי הוא מצביע לבנו, ח"כ אורן חזן: "אני מקווה שהוא יהיה ברשימה הראשונה". על "רשימות החיסול" אמר: "אני לא מחסל אף אחד. אני מצביע למי שראוי. אורן יהיה חבר בכנסת הבאה – ואני משוכנע בכך. למרות שיש ליכודניקים שרוצים לחסל אותו – לא יעזור להם כלום". חזן קרא למתפקדים "להצביע לגדעון סער. לא יעלה על הדעת שרוצים לחסל אותו".

 

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

זמן קצר לאחר מכן הגיע בנו אורן חזן למקום וסיפר כי הופתע לשמוע ש"אדלשטיין נתן הוראה לאנשים שלו באריאל להצביע לי. גם הוא הבין שדרכי נכונה ואני מברך אותו על כך". חזן התייחס גם למאבק בין נתניהו לסער – ואמר כי האחרון הוא "בשר מבשרו של הליכוד. הוא ראוי. לקחתי מאוד קשה את מה שעשו לו כמי שהיה נרדף, כמי שהרגיש שמנסים 'למחוק' אותו. יש רשימות חיסול, אבל הן לא רלוונטיות כי מצביעי הליכוד הם אנשים מעורבים וחכמים. אי אפשר להכתיב להם".

 

השר יובל שטייניץ, שהגיע להצביע בקלפי בחיפה, אמר: "בסופו של דבר, הנושאים החשובים ביותר הם הכלכליים-חברתיים. אנחנו צריכים שרים וחברי כנסת ברמה גבוהה שיוכלו לסייע לראש הממשלה להנהיג את המדינה".

 

השר זאב אלקין אמר לאולפן ynet: "אני מאוד גאה שהליכוד מקפיד על הדמוקרטיה הפנימית ו-120 אלף איש יגיעו היום לקלפי ויבחרו. אני מקבל תמיכה רחבה מאוד בליכוד באופן מסורתי. כבר פעמיים נבחרתי בעשירייה הפותחת ואני מקווה ומעריך שזה יקרה גם הפעם".

 

-איפה אתה עומד במאבק בין ראש הממשלה לגדעון סער?

"אני מאוד כואב את המריבה הזו במשפחה. זו מריבה בתוך הבית. אני מאוד מעריך את נתניהו, אני מעריץ אותו ונמצא לידו הרבה שנים; אנחנו מאוד קרובים. אין לי ספק שגם גדעון סער יקדיש את החודשיים שנותרו עד הבחירות כדי שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא".

 

שלומית ארדן, רעייתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, אמרה ל-ynet: "האסטרטגיה היא ללכת ולהדגיש את הנבחרת והעשייה של הליכוד, כי בסופו של דבר זו מפלגה עם הרבה שרים, עם חברי כנסת שתרמו והחיזוק של כולם מחזק את המפלגה לקראת הבחירות הכלליות". היא הוסיפה: "אני מקווה שגלעד יתברג כמה שיותר גבוה".

 

ח"כ אמיר אוחנה, שהגיע לקלפי בבאר שבע, אמר בתשובה על השאלה האם הוא אינו חושש שימצא את עצמו בחוץ: "מי שמחליט אלה 120 אלף מתפקדי הליכוד שהם בעלי זכות הבחירה. המטרה היא להגיע לנבחרת הכי איכותית שתביא את הליכוד לניצחון גם בפעם הבאה".

 

בכירים בליכוד העריכו ביממה האחרונה כי לנוכח הקרב הקשה יירשמו הפתעות בהרכב הרשימה לכנסת והשאלות שעלו הן: מי נחלש, מי מתחזק ומי לא ישרוד את המערכה המורכבת ויוותר בעל כורחו על מקומו בכנסת הבאה.

 

כמו כן, ביממה האחרונה ניסו בכירים במפלגה לשפר עמדות ולסגור דילים. הם עשו כל מאמץ כדי לסכל מאבקים תת-קרקעיים שהתקיימו במטרה לפגוע במיקומם ברשימה כדי להגיע ל-100 אחוזי חשיפה ולשאוף לאפס טעויות עד למועד סגירת הקלפיות - הלילה ב-22:00.

 

אחרי סגירת הקלפיות ייספרו הטפסים קודם כל במוקדי ההצבעה המקוריים ולאחר מכן יועברו לחמ"ל הספירה שממוקם בכפר המכבייה. הספירה, שמתבצעת באופן ידני, עלולה לארוך כמה שעות והתוצאות יתפרסמו באופן רשמי רק מחר בבוקר.

 

הפריימריז בליכוד ()

 

מתחת לפני השטח: קרבות ומאבקים על צמרת הרשימה

מאחורי הקלעים מתנהלים כל העת קרבות ומאבקים על צמרת הרשימה, אך גם על הכניסה אליה. יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, ישראל כץ, מירי רגב, יריב לוין, גילה גמליאל וגדעון סער יעשו הכול כדי להיכנס לחמישייה היוקרתית. סער, ברקת וגלנט שואפים למצוא את מקומם במפלגה על חשבון חברי הכנסת המכהנים. 

 

בנוסף, אחת השיחות המדוברות ביותר בשלושת הימים האחרונים נוגעת לשאלה האם נתניהו ישחרר ברגע האחרון רשימת מומלצים, ואם כן - מי ייכלל בה. ברקע הקרבות הקשים על החמישייה והמתח הרב ששורר, מצפים חברי הכנסת לקבל את תמיכתו של ראש הממשלה.

 

השריונים של נתניהו

במקביל לבחירת רשימת חברי הכנסת בליכוד ובחירת נציגי המחוזות על ידי חברי המרכז, יתבקשו חברי המפלגה להצביע גם על הצעתו של נתניהו להוסיף לעצמו שני שריונים (במקומות 28 ו-36), נוסף על השריון שכבר קיבל במקום 21. נתניהו נימק זאת כדי להתמודד עם האיחודים בגוש המרכז שמאל.

 

כמה מחברי הכנסת של הליכוד טוענים שהבקשה הנוספת של נתניהו לשריונים לא מוצדקת, אולם כאשר מתרחשים עוד שני אירועים במקביל, סביר להניח שלא יהיה מי שינהל קרב עיקש להכשיל את הבקשה, שמגיעה ביום הפריימריז.


פורסם לראשונה 05/02/2019 11:57

 

ישי פורת, איתי שיקמן, רענן בן צור, איתי בלומנטל, אחיה ראב"ד, אילנה קוריאל, ענבר טויזר, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
פעילי ליכוד
צילום: איתי שיקמן
מומלצים