שתף קטע נבחר

מחפשים כיוון? חברת הקנאביס שרוצה להעסיק צעירים אחרי צבא

תעשיית הקנאביס הרפואי צפויה להתרחב, לאחר שהמדינה אישרה לייצא את הקנאביס מישראל, ובאולפן ynet קורא יו"ר חברת BOL, המגדלת ומשווקת קנאביס רפואי, לצעירים להיכנס לתחום המתפתח. התמריץ: מענק של 10,000 שקל לחיילים משוחררים, בנוסף למענק עבודה מועדפת

 

 

חיילים משוחררים? בואו לעבוד בתעשיית הקנאביס: לאחר שהממשלה אישרה יצוא קנאביס מישראל בתחילת השבוע שעבר, חגי הילמן, יו"ר BOL, חברה לגידול ושיווק של קנאביס רפואי ומוצריו, התראיין לאולפן ynet והזמין את החיילים המשוחררים להצטרף לתעשייה המתפתחת: "חסר עובדים בחקלאות בכלל וגם אצלנו, ואנחנו מבקשים לקרב אותם לתחום".

 

"לכו ללמוד כימיה": שוק תעסוקה חדש בעקבות אישור יצוא קנאביס?

הצמח ששווה מיליארדים: אישור הקנאביס פותח עידן כלכלי חדש בישראל

ישראל מתחילה לייצא קנאביס - כל מה שצריך לדעת

 

BOL, אשר מאושרת על ידי משרד הבריאות ופועלת בישראל בשנים האחרונות, מציעה לחיילים המשוחררים הצעה אטרקטיבית במיוחד: "השקנו תוכנית לחיילים משוחררים שבה אנחנו קולטים אותם לעבודה", אומר הילמן. "זו עבודה מועדפת בחקלאות. אם הם יקבלו אחרי חצי שנה את המענק של המדינה אשר נושק ל-10,000 שקל, וימשיכו עוד חצי שנה - הם יקבלו מאיתנו עוד 10,000 שקל. אנחנו, למעשה, מכפילים את המענק של העבודה המועדפת עבורם".

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

קנאביס רפואי (צילום: EPA)
חממת קנאביס רפואי במפעל BOL ברבדים(צילום: EPA)

למי שלא יודע מה לדמיין כשהוא חושב על משרה בתעשיית הקנאביס, הילמן מבהיר: "מדובר בעבודה בחקלאות. באים בבוקר, יש חממות שצריך לטפל בהם, יש צמחים צריך לקצור וצריך למיין.

 

"לרוב תחילת העבודה היא ב-6:00 בבוקר, כמו בכל חקלאות. מסיימים את היום אחרי שמונה או תשע שעות עבודה, כך שבסיומו רוב היום נשאר פנוי. העבודה בסביבה מאוד תומכת ומאוד כייפית" מעיד הילמן. "אנחנו נותנים גם ארוחות וגם ביגוד - ובעצם המערכת שלנו תומכת בעשייה מהסוג הזה, בעשייה החקלאית".

 

בזכות אישור היצוא: "עשרות אלפי עובדים בחקלאות ובמפעלים"

פרדסים אאוט, קנאביס אין, זאת ישראל החדשה.

"לא רק קנאביס, בכלל חקלאות" אומר הילמן. "היות ואנחנו רואים צורך מאוד גדול לקרב צעירים לעולם של החקלאות. היות שגילו הממוצע של החלקאי עולה משנה לשנה, חשבנו שאותם עובדים מצטיינים שיהיו אצלנו יוכלו לנסוע לטייל, וכשהם יחזרו נוכל לעזור להם להתשלב בלימודים אקדמיים בתחום".

 

אתה לא חושש שאותם צעירים שיעבדו אצלך קצת יקחו, פה ושם?

"את מפריזה בהכללות שלך, זו לא תמונת המצב. אני מכיר הרבה מאוד חבר'ה שלא מעשנים ושרוצים לעבוד, שהם חרוצים ושהכל בסדר איתם. קדימה, בואו לעבודה. יש הרבה עבודה. אנחנו מדברים על עשרות משרות".

 

הילמן טוען כי "מדובר כאן באפשרות להגדיל את מעגלי התעסוקה ברמה מאוד גבוהה - עם האישור של היצוא, לפני שבוע וקצת. התעשייה הזאת תתפתח ומדובר בעשרות אלפי עובדים, גם בחקלאות אבל גם במפעלים, ולדעתי זה מה שהולך לקרות עכשיו".

קנאביס רפואי (צילום: EPA)
קנאביס רפואי במפעל BOL(צילום: EPA)
  

הפוטנציאל הכלכלי של היצוא: למעלה מ-4 מיליארד ש' בשנה

הממשלה אישרה ביום ראשון בשבוע שעבר את הצעת המחליטים של שר האוצר משה כחלון - לייצא מוצרי קנאביס למדינות בהן השימוש מותר. זאת, לאחר שתיקון לפקודת חוק הסמים עבר את אישור הכנסת לפני כחודש והגדיל את סמכויות משטרת ישראל. ההצעה אושרה רק לאחר שמשרדי האוצר וביטחון פנים הגיעו לסיכום, במסגרתו התקציב של המשטרה לאכיפת התחום גדל ויגדל בהמשך, בהתאם להתרחבות פעילות ייצור הקנאביס בארץ.

 

החלטת הממשלה קובעת כי יאומצו ההחלטות של הוועדה בנושא שהוגשו כבר באוגוסט 2017, לפיהן ניתן יהיה לחלק רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס למי שיעמוד בתקני האיכות שייקבעו על ידי משרד הבריאות. התקנים יקבעו לכל אחד מהמקטעים בענף - גידול, ייצור, אחסון, הפצה ואבטחת כל אחד מהמקטעים עצמם. החלטת הממשלה מדגישה כי לא ניתן יהיה לייצא חומר צמיח שניתן לריבוי (כמו צמחים עצמם, זרעים, ייחורים וכו').

 

לפי הערכות הממשלה, היקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי עומד על יותר מ-100 מיליארד שקל בשנה. הפוטנציאל הכלכלי של היצוא מישראל עומד על למעלה מארבעה מיליארד שקל בשנה. זאת מאחר שמחקר הקנאביס בישראל הוא מהמתקדמים בעולם, ובעזרת הפיתוח הישראלי של שיטה רפואית קלינית ייחודית, הקנאביס הרפואי יעזור לחולים במחלות כמו סרטן, פרקינסון, מחלות גסטרואנטרולוגיות זיהומיות, כאב ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חממת שתילים קנאביס רפואי
צילום: EPA
מומלצים