שתף קטע נבחר

אלה שנדחקו ואלה שנכנסו: ניתוח התוצאות בליכוד

שתי פנים חדשות בעשירייה הראשונה, שלושה שריונים שאושרו ורק חמש נשים בין 30 הראשונים: כך תיראה רשימת הליכוד לכנסת ה-21. וגם: מי צנחו מקומות רבים לעומת הפריימריז הקודמים ומי נכנסה הפעם לעשירייה הראשונה?

 

 

ספירת הקולות בבחירות המקדימות לרשימת הליכוד לכנסת ה-21 הגיעה היום (ד') לסיומה, כשברקע היריבות הגדולה בין יו"ר מפלגת השלטון, ראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר לשעבר גדעון סער. עכשיו ניתן לסמן את אלו שהתחזקו, אלו שהתרסקו ואיך תיראה הרשימה של מפלגת השלטון בבחירות הקרובות.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

את הרשימה מוביל ראש הממשלה נתניהו, כשאחריו נמצא יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין שניצח בכ-800 קולות את שר התחבורה ישראל כץ. אחריהם נמצאים, גם בפער קטן יחסית בין השניים, השר גלעד ארדן והשר לשעבר גדעון סער, שהתברג לצמרת למרות המתקפות של נתניהו. 

מי עלה ומי ירד - פריימריס הליכוד ()
הדירוגים ברשימה הארצית בפריימריז, לפני 4 שנים והיום

רשימת הליכוד לכנסת  ()
רשימת הליכוד לכנסת

הערב שוחח נתניהו עם שני הפנים החדשות בעשירייה הראשונה - השר יואב גלנט שעבר מכולנו, וראש העיר ירושלים לשעבר ניר ברקת. בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי השניים הודו על תמיכת נתניהו בפריימריז - מלפני הקלעים ומאחוריהם - שהביאה את שניהם למקומות בכירים בצמרת הליכוד. ראש הממשלה אמר להם כי יהיה ביניהם שיתוף פעולה הדוק במערכת הבחירות הקרובה - ולאחריה. לפני כן אמר נתניהו כי הוא "מאוד מאוד מרוצה" מהרשימה.

 

ברקת עצמו, שסיים שמיני בפריימריז, אמר כי הוא "נרגש ונדהם מעוצמת והיקף התמיכה והאמון שקבלתי מחבריי היקרים לתנועת הליכוד. חברי הליכוד בחרו רשימה חזקה ומגוונת שתמשיך להוביל את מדינת ישראל. כולנו מאוחדים סביב מנהיגותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומסתערים יחד כדי להביא נצחון גדול לליכוד בבחירות הקרובות. אני מתחיל היום שליחות למען כלל אזרחי ישראל, אני מבטיח שאתן את כל כולי למענכם ולמען המדינה היקרה שלנו".

  

המדורגים מתחת ל-20 הראשונים יכולים להידחק אחורה אם נתניהו יחליט להשתמש בשלושת השריונים שברשותו, ואושרו היום. גם מיקומה של ח"כ שרן השכל עדיין לא ברור סופית. אם קרן ברק תשובץ למשבצת האישה החדשה למרות ניצחונה של אתי עטיה במחוז דן - השכל תידחק אל מקום לא ריאלי. אך אם ייקבע אחרת, היא תשובץ במקום ה-29, וח"כ מיקי זוהר יוקפץ למקום ה-26 מהמקום ה-29, דירוגו הנוכחי. בכל מקרה, בינתיים ב-30 המקומות הריאליים יש רק 5 נשים.

תוצאות סופיות  ()
מיקומה של שרן השכל עדיין יכול להשתנות

נשות הליכוד ()
נשות הליכוד

 

עקב השריונים למחוזות, למגזרים השונים ולנשים חדשות, כמה מחברי הכנסת - וגם שר התקשורת איוב קרא - צפויים לראות את דיוני המליאה מהבית. הח"כים שדורגו במקומות לא ריאליים הם אורן חזן, יהודה גליק, נאוה בוקר, ענת ברקו, ירון מזוז ואסנת הילה מארק.  גם נציג "הליכודניקים החדשים", ניר הירשמן, לא הצליח להשתבץ במקום שנחשב ריאלי.

 

דירוגם של קרא, חזן ובוקר היה גם נמוך יותר מדירוגם ברשימה הארצית לפני ארבע שנים, ובכיר נוסף שהידרדר בדירוג הוא השר זאב אלקין, שנדחק אל מחוץ לעשירייה הראשונה. לעומתם, אבי דיכטר וגילה גמליאל שדרגו את מקומם לעומת הפריימריז ב-2015.

 

אחד הקרבות המעניינים בפריימריז הנוכחיים היה בין נתניהו לסער, קרב שהתבטא גם במרוץ על משבצת מחוז תל אביב. מצד אחד התמודד ראש הלשכה לשעבר של נתניהו, דוד שרן, שאף זכה לתמיכה פומבית מצד הבוס לשעבר. מנגד, התמודדה מיכל שיר, שמזוהה עם סער. לאחר התמודדות צמודה גברה שיר על שרן בפער והשיגה ניצחון נוסף למחנה סער.

הפנים החדשות של הליכוד  ()

במחוז השפלה ניצח בפער גדול מאוד פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה. במחוז דן ניצחה אתי עטיה, ראש לשכתו של שר הרווחה חיים כץ, ובמחוז הגליל והעמקים זכה אופיר כץ.

 

במסגרת הקרב על משבצת הצעירים ניצחה מאי גולן, פעילה חברתית שמתגוררת בדרום תל אביב ומוכרת בעקבות מאבקה במסתננים ובמבקשי המקלט. במשבצת העולה החדש זכה שוב ח"כ אברהם נגוסה, נציג הקהילה האתיופית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן, מוטי קמחי
בוקר וסער. אלה שנדחקו ואלה שנכנסו
צילום: אלעד גרשגורן, מוטי קמחי
מומלצים