שתף קטע נבחר

"ה-DNA לא מתאים": פדופיל מורשע מבקש שוב משפט חוזר

אדריאן שוורץ, שריצה 20 שנות מאסר בגין אונס ילדה בת 10, הגיש בקשה למשפט חוזר נוסף בניסיון לנקות את שמו. לדבריו, ראיות חדשות שנמצאו מוכיחות כי דגימת ה-DNA אינה שלו. ב-2004 כבר עמד למשפט חוזר בעקבות בקשה דומה אך הורשע שוב

ארכיון 2009 אדריאן שוורץ  (צילום: מיכאל קרמר)
מנסה לנקות את שמו. אדריאן שוורץ(צילום: מיכאל קרמר)

לאחר שריצה 20 שנות מאסר בגין אונס בת 10 בתחילת שנות ה-90', הפדופיל המורשע אדריאן שוורץ הגיש לאחרונה לבית המשפט העליון בקשה למשפט חוזר נוסף. בבסיס הבקשה עומדת חוות דעת של מומחה DNA שטוען כי מצא ראיות ולפיהן הממצא הגנטי לא שייך לשוורץ - אלא לאדם אחר.

 

על פי חוות הדעת, דגימת ה-DNA של האדם הזר תואמת לדגימה שנלקחה מהמזרן והשמיכה בזירת האונס. מדובר בראיות שטרם הוצגו בפני בית המשפט, ושוורץ מקווה שראיה זו תוכיח ספק סביר לביצוע האונס.

כתבת ארכיון על הרשעתו של אדריאן שוורץ (צילום: ארכיון
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" על הרשעתו של שוורץ(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

שוורץ שוחרר מהכלא לפני כשמונה שנים. הוא החל לרצות את עונש המאסר בשנת 1991 ויצא לחופשי ב-2011. בשנים מאז יציאתו מהכלא הוא עסוק במאמץ לנקות את שמו, מאחר שעל אף הרשעתו בעבירת מין חמורה, הוא סבור עדיין שהוא חף מפשע. תשובה לבקשה צריכה להתקבל תוך כשלושה חודשים מהיועץ המשפטי לממשלה.

 

מדובר בבקשה למשפט חוזר שמגיש שוורץ בפעם השנייה, לאחר שבצעד נדיר התקבלה בקשתו הראשונה בשנת 2004, אך הוא לא הצליח להוכיח ספק סביר שיוביל לשחרורו. כעבור חמש שנים, בשנת 2009, החליט בית המשפט המחוזי להרשיעו בשנית - והוא השלים עוד שנתיים לריצוי 20 שנות המאסר שנגזרו עליו.

 

שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי נעתר לבקשתו של שוורץ והורה על קיום משפט חוזר בתיק, שהחל ב-2006. הסיבה העיקרית להחלטה הייתה ממצאים חדשים של בדיקת DNA. בתחילה נטען כי הבדיקה מוכיחה את חפותו, אולם לאחר מכן התברר כי היא רק מעמידה בספק את אשמתו, וההגנה אף טענה כי הממצאים החדשים רק יתמכו באשמתו.

 

השופט לוי קבע כי סוגיה זו תתברר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שם התנהל המשפט במשך שלוש שנים. בסופו של דבר, התברר בבית המשפט כי בדיקת ה-DNA אכן מוכיחה בסבירות גבוהה ביותר כי הוא האנס, ולא רק זאת, אלא גם כי אנס שתי ילדות נוספות, בנות 13 - אישומים שמהם זוכה במשפט המקורי.

 

"ראיות הוסתרו - והתגלו רק בשנים האחרונות"

הבקשה החדשה הוגשה על רקע חוות דעת של מומחה DNA, ד"ר יורם פלוצקי, אשר טוענת כי הוסתרו ראיות שהתגלו רק בשנים האחרונות. טרם הגשת חוות הדעת ביקש סנגורו של שוורץ, עו"ד דוד ברהום, את דגימות ה-DNA ממעבדות של המחלקה לזיהוי פלילי במשטרה. לאחר קבלתן, קבע ד"ר פלוצקי כי סימנים גנטיים אלו שנמצאו בגופה של הילדה, מוכיחים שהם לא שייכים לשוורץ אלא לאדם זר.

אדריאן שוורץ  (צילום: ירון ברנר )
אדריאן שוורץ עם שחרורו מהכלא ב-2011, לאחר 20 שנות מאסר(צילום: ירון ברנר )

כמו כן טוען ד"ר פלוצקי כי אותם סימנים גנטיים של האדם הזר זוהו בזירה על גבי המזרן והשמיכה. בנוסף לכך, בערעור על המשפט החוזר הראשון אמרו הרכב שופטי בית משפט העליון, יצחק עמית, סלים ג'ובראן ונועם סולברג, כי "הימצאות אלל (סימן גנטי) זר לפרופיל המערער (שוורץ) ופרופיל המתלוננת הנמצא בדגימה מגופה היא בבחינת ראיה מזכה חד משמעית".

 

לשוורץ עבר פלילי בתחום עבירות המין. ב-1969 הוא נידון ל-14 שנות מאסר על עבירות ובהן אונס, וריצה תשע שנים בכלא לאחר ניכוי שליש. ב-1991, כאמור, נידון ל-20 שנות מאסר לאחר שהואשם בשש עבירות אך הורשע באחת. כעת, לאחר כמעט עשור כאדם משוחרר, הוא מבקש מבית המשפט לפתוח במשפט חוזר בניסיון לנקות את שמו מעבירת האונס.

עו
"הראיות מדברות בעד עצמן". עו"ד דוד ברהום(צילום: איתי סמולינסקי)

עו"ד דוד ברהום, המייצג את שוורץ, מסר: "הנחנו לפתחו של בית המשפט העליון ראיות חד משמעיות לחפותו של אדריאן שוורץ שמחייבות זיכוי. מדובר בראיות מדעיות מסוג DNA שאותן בחן ד"ר יורם פלוצקי שהינו מומחה DNA ידוע וותיק, ושהינן בעלות עוצמה ומשקל סגולי רב ואשר נקשרות גם למוצגים אחרים בזירה ומלמדות כי אדם אחר ביצע את העבירה.

 

"לא פחות מציקה ומטרידה היא העובדה כי מדובר בראיות שמעולם לא הוצגו ולא לובנו בגלגוליו הקודמים של התיק, וזאת בשעה שהיו כל העת (כ-30 שנה) בהישג ידם ומתחת לאפם של מומחי מז"פ של מדינת ישראל, ואף יותר מכך - המדינה טענה כי אין DNA זר בגוף הילדה. לפיכך אנו מבקשים מבית המשפט העליון לקבל את הבקשה למשפט חוזר, ובין היתר טוענים כי מעבר לעובדה שהראיות מדברות בעד עצמן, ושנגרם לשוורץ עיוות דין חמור, הרי שעל בית המשפט לקבל את הבקשה גם מטעמי צדק נוכח התנהלותם השערורייתית של גורמי המשטרה והתביעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אדריאן שוורץ
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים