שתף קטע נבחר

בית החשוד ברצח אורי אנסבכר מופה לקראת הריסה אפשרית

במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל בחברון ומיפו את ביתו של ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח הצעירה בת ה-19 בירושלים. זאת לצורך בחינת אפשרות להריסת הבית

 

 

 

כוחות צה"ל פעלו במהלך הלילה (ראשון) בחברון ומיפו את ביתו של ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח הצעירה אורי אנסבכר בת ה-19 בירושלים. המיפוי בוצע לצורך בחינת אפשרות להריסת הבית. ברקע פעילות הכוחות עדיין לא נמסר אם המניע לרצח הוא לאומני או פלילי.

 

סימון ומיפוי בית מחבל לאחר פיגוע מהווים פעולה טכנית, ובכל מקרה נערכים בתנאים מסויגים למקרה של הריסה עתידית. בכך אומר הצבא כי מדובר באפשרות בלבד, מכיוון שהמניע טרם נקבע. אם יוחלט לבצע את ההריסה - המהלך ייעשה רק בעוד כמה שבועות עד כמה חודשים, לאחר השלמת הליכים משפטיים ועבודה הנדסית נוספת.

 

צה
מיפוי בית החשוד ברצח(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

אורי אנסבכר (צילום: באדיבות המשפחה)
הנרצחת אורי אנסבכר(צילום: באדיבות המשפחה)

בכיכר רבין בתל אביב ובכמה מוקדים בירושלים התאספו אמש מאות והדליקו נרות לזכרה של אנסבכר, בת 19 מתקוע, שנרצחה ביום חמישי. במקביל, כמה עשרות מתושבי תקוע הדליקו בכיכר היישוב נרות לזכרה. החשוד, צעיר פלסטיני, נעצר ביום שישי בערב ברמאללה על ידי כוחות ימ"מ.

 

כ-100 איש הגיעו לכיכר ציון בבירה ודרשו נקמה. "אף אחד לא יהרוג ילדה שלנו ככה באכזריות בלי לשלם", קראו. ימית אברמוב, חברה של משפחת הנרצחת שהגיעה למקום, אמרה: "באנו להביע את הכאב על אורי שלנו, שהאור שלה כבר לא איתנו יותר. היא נרצחה באופן מזעזע והמדינה כולה צריכה לרעוד לאור המעשה הנורא הזה. המשטרה עצרה פלסטיני שחשוד ברצח, אם זה באמת הוא אני מקווה שהמדינה תגעש ותרעש עד שימצו איתו את הדין".

 

עשרות מפגינים חסמו לסירוגין את הכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים וקראו: "העם דורש נקמה".

 

לפי הודעת השב"כ, ארפאעיה יצא מביתו בחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון הכפר בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי, תקף ורצח אותה. יממה לאחר מכן נכנס כוח ימ"מ סמוך לשעה 20:30 למסגד בלב רמאללה בעקבות מידע מודיעיני של השב"כ על מיקום החשוד בתוכו.

 

בסריקה שעשו הלוחמים במסגד לא נמצא החשוד והכוח יצא מהעיר להתארגנות מחדש. חוקרי השב"כ בדקו את צילומי מצלמות האבטחה בשכונה בה היה המסגד ושלחו מחדש כעבור שעה וחצי את כוח הימ"מ למבנה הנטוש הסמוך, שם המחבל הסתתר. הלוחמים שלחו לעבר המחבל כלב שרץ לעבר המחבל והיה זה למעשה שלכד אותו, ללא התנגדות. החשוד נתפס ללא נשק וגם ללא הסכין עימה ביצע את הרצח.

הדלקת נרות והפגנה בכיכר רבין (צילום: דנה קופל )
מדליקים נרות לזכרה של אורי בכיכר רבין(צילום: דנה קופל )

הדלקת נרות בכיכר ציון ירושלים (צילום: יוסף מזרחי/TPS)
ומוחים בכיכר ציון בירושלים(צילום: יוסף מזרחי/TPS)

הדלקת נרות לזכרה של אורי אנסבכר (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

 הדלקת נרות לזכרה של אורי אנסבכר (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"דווקא כשאורי הלכה על האדמה בביטחון, באמון בעולם - בא רוע כזה ולקח אותה איתנו", אמרה אמש נעאה אנסבכר, אמה של אורי. בהצהרה שמסרה האם מול בית המשפחה ביישוב תקוע, היא סיפרה על "נשמה אצילה, יפהפייה מבפנים ומבחוץ". דבריה נאמרו לאחר שהותרה לפרסום זהותו של החשוד, שצעד עם סכין ורצח את הצעירה ליד מרכז יעלים, שם עשתה שירות לאומי.

 

"חשוב לנו שהעולם יידע מה הוא הרוויח", אמרה האם בתחילת דבריה. "מי זאת אורי שלנו. אורי הייתה ילדה של אור, הוסיפה המון אור בעולם. היא ריפאה לבבות שבורים בכל מקום שהיא הגיעה אליו - גם עם החברות שלה, גם עם הנערים והנערות שהיא עבדה איתם בשירות לאומי, אפילו עם אנשים שהיא לא הכירה. גם כאבים שלנו היא ריפאה. הייתה לה התבוננות עמוקה, מאוד ומדויקת ופנימית על העולם. לפעמים כשהייתי מדברת איתה הרגשתי שזה לא שיחה של אמא ובת, אלא שהיא מורה שלי".

 

"אורי הייתה יפהפיה מבחוץ ומבפנים", הוסיפה האמא. "נשמה אצילה, עדינה כל כך. ובתוך העדינות הסתתרה עוצמה גדולה. אורי הייתה ילדה של אדמה ושל מילים. היא כל כך אהבה את האדמה הזאת, היא כל כך הרבה הסתובבה עליה. היא יצאה ללכת, לנשום, לשבת, לעבוד באדמה הזאת. בדרך כלל היא הייתה יוצאת עם דפים. היא הייתה ילדה של מילים. מהרגע שבו הייתה ילדה קטנה היא הייתה כותבת שירים. שירים שהביאו לידי ביטוי את מי שהיא בעולם, מילים מדויקות ופנימיות כל כך".

 

לדברי נעאה אנסבכר, אורי "לימדה אותנו להתפעל מהזריחה, מהשקיעה, מהפריחה, מהשמש, מהגשם, ממה שיש בעולם. לראות את האור שיש בעולם. היא הייתה ילדה של אמת פנימית. חיפשה כל הזמן לתקן את העולם, אבל בטוב - בלתת, בלאהוב. כמה אהבה היא הייתה, כמה אהבה היא נתנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעילות הכוחות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים