שתף קטע נבחר

דיווח בבריטניה: "המוסד הבריח מדען גרעין מאיראן"

דיווח דרמטי ב"סאנדיי אקספרס": בן 47 שסייע לכאורה לחיסול מהנדס גרעין אחר בטהרן ב-2012 הוברח לטורקיה, ומשם לצרפת. בעזרת ה-CIA וה-MI6 הוא הסתנן לסירת מהגרים, ודרכה הגיע לבריטניה. "הוא היה נכס ישראלי. באיראן הבחינו בהיעדרותו והפעילו יחידה מיוחדת של משמרות המהפכה"

 

 

מדען גרעין הוברח מאיראן בסיוע המוסד: כך לפחות דיווח היום (א') העיתון הבריטי "סאנדיי אקספרס", שתיאר מבצע דרמטי, שבסיומו אנשי המודיעין הבריטי ניצלו את משבר המהגרים והבריחו את המדען בסירה למקום מבטחים. "הוא היה נכס ישראלי במשך שנים", נכתב בעיתון.

 

לפי הדיווח, מדען הגרעין בן ה-47 הסתתר בין מהגרים איראנים בסירה שחצתה את תעלת למאנש. המהנדס הגיע לקנט שבבריטניה בערב השנה החדשה, ביחד עם 12 מהגרים נוספים, בפעולה שבה היה מעורב לצד המוסד ושירות המודיעין הבריטי MI6 גם ה-CIA האמריקני.

 

 

תעלת למאנש למנש מהגרים בריטניה (צילום: AFP)
סירת מהגרים בתעלת למאנש. אנשי המודיעין החדירו את מדען הגרעין לסירה דומה(צילום: AFP)

תעלת למאנש למנש מהגרים בריטניה (צילום: AFP)
מהגרים בתעלת למאנש. באופן דומה הגיע המדען לבריטניה(צילום: AFP)

בעיתון הבריטי נטען כי אותו מהנדס שהוברח למערב סייע בחיסול מהנדס הגרעין האיראני מוסטפה אחמדי רושן, שמטען חבלה הוצמד למכוניתו בטהרן ב-2012. חיסול המהנדס שעבד באתר הגרעין בנתנז יוחס אז למוסד.

 

לפי הטענות, המוסד הצליח בדצמבר האחרון להבריח את המדען מאיראן לטורקיה. אחרי תשאולו שם, האחריות עליו עברה לידי ה-MI6 הבריטי.  

 

אבל לבריטים הייתה בעיה. לעומת ארצות הברית, שעזבה את הסכם הגרעין, בריטניה ממשיכה לתמוך בו. לכן ראשי המודיעין שלה לא רצו להיראות כמסייעים למדען להגיע לבריטניה - אף שהן ה-MI6 והן ה-CIA רצו לשוחח איתו במטרה ללמוד עוד על תוכנית הגרעין האיראנית.

גוררים את ה מכונית רכב לאחר ה פיצוץ ב טהרן איראן חיסול מהנדס גרעין איראני ()
זירת חיסול מדען הגרעין האיראני ב-2012

הלוויית המדען שחוסל ב-2012 (צילום: אתר פארס) (צילום: אתר פארס)
הלוויית המדען שחוסל ב-2012(צילום: אתר פארס)

אתר הגרעין בנתנז (צילום: AP) (צילום: AP)
אתר הגרעין בנתנז(צילום: AP)

מדען איראני חוסל מוסטפה אחמדי רושן עם נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד נתנז ()
מדען הגרעין שחוסל ב-2012, לכאורה בסיועו המדען שברח מאיראן

"זה לא היה משולל אתגרים", אמר גורם ל"סאנדיי אקספרס". "תוך זמן קצר הבחינו באיראן בהיעדרותו ויחידה מיוחדת של משמרות המהפכה הופעלה. גם לאחר הגעתו לצרפת נשארה השאלה כיצד יובא לבריטניה. לא היינו יכולים פשוט להטיסו".

   

בסופו של דבר, אמר הגורם, הוחלט להחדיר אותו לתוך קבוצה של מהגרים נוספים שתכננה לחצות את התעלה בסירה - וכך הוא הגיע לבריטניה. רק לאחר שנאמר למשטרה על ידי נהגים שעברו בסמוך כי 12 מהגרים הגיעו לחוף, יכלו אנשי המודיעין להגיע למדען.

 

או אז המדען נלקח למקום מבטחים ותושאל על ידי סוכנים אמריקנים ובריטים, לפני שהוטס לארצות הברית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סירת מהגרים בתעלת למאנש
צילום: AFP
מומלצים