שתף קטע נבחר

צילום: AP

מדען ממתקן גרעין חוסל, איראן: "ישראל אחראית"

באיראן דיווחו כי כמו בחיסולי מדעני גרעין בעבר, רוכבי אופנוע הצמידו מטען למכונית בטהרן. ההרוג היה מדען במתקן הגרעיני בנתנז, מומחה לכימיה מאוניברסיטה העוסקת בנפט וקשורה לתעשיית הנשק. איראן: "ישראל רוצה להוסיף למצב נופך צבאי"

עוד חיסול בטהרן. כלי תקשורת באיראן דיווחו הבוקר (יום ד') כי מדען נרצח בפיצוץ מכונית ליד אוניברסיטה בצפון הבירה. באיראן הופיעו דיווחים סותרים על זהותו: בתחילה דווח כי הוא מומחה לתעשיית הנפט, אך בהמשך התרבו הדיווחים כי מדובר באדם שניהל את אחד המדורים במתקן הגרעיני בנתנז. באיראן ציינו כי חיסולו בא בדיוק בעת שבמדינה מציינים שנתיים לרציחתו של מדען הגרעין פרופ' מסעוד עלי מוחמדי, והאשימו את ישראל באחריות להתנקשות הבוקר.

 

דיווחים אחרונים על איראן בחדשות ynet:

איראן: מסרונים על כסף "נעלמים"

גם רוסיה נגד איראן: מתעלמת מדרישות העולם

טורקיה: תפסנו משאיות חשודות בדרך מאיראן לסוריה

 

לפי הדיווחים מטהרן, שני רוכבי אופנוע התקרבו למכוניתו של האיש, פז'ו 405, והצמידו אליה מטען חבלה ממוגנט. בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דווח כי הפיצוץ אירע בנסיבות "לא רגילות" במכונית בכיכר כתאבי, וכי ההרוג שהיה היעד לחיסול הוא מוסטפה אחמדי רושן. בפיצוץ כנראה הרוג נוסף, הולך רגל, ואדם נוסף שהיה בתוך המכונית נפצע באורח קשה.

 

אזרחים איראנים בזירת החיסול, הבוקר בטהרן (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV) (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)
אזרחים איראנים בזירת החיסול, הבוקר בטהרן(צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)

 

תמונת ההרוג כנראה, כפי שפורסמה בתקשורת האיראנית ()
תמונת ההרוג כנראה, כפי שפורסמה בתקשורת האיראנית

 

בתחילה דווח כי האיש שנרצח הוא מומחה לנפט מאוניברסיטת שריף, ששמה נקשר בעבר למשמרות המהפכה בנושא תעשיית נשק. הוא נרצח אמנם ליד אוניברסיטת עלאמה טבאטבאי בטהרן, שעוסקת בכלל במדעי הרוח והחברה, אולם גורמים באוניברסיטה הזו אמרו כי הוא לא השתייך אליה.

 

בהמשך נכתב בדיווח של סוכנות "פארס" באנגלית כי ההרוג הוא מדען גרעין שעבד במתקן הגרעיני בנתנז, שבו מעשירה איראן אורניום. גם סוכנות ידיעות איראנית בשם "דנשג'ו", שאף היא קשורה למשמרות המהפכה, דיווחה כי מדובר בדוקטור וכי הוא ניהל את אחד המדורים במתקן הגרעיני בנתנז.

 

המכונית שנפגעה בפיצוץ, הבוקר ()
המכונית שנפגעה בפיצוץ, הבוקר

 

אוניברסיטת שריף עצמה אישרה כי האיש שנהרג הוא בוגר הנדסת כימיה במוסד האקדמי, וציינה כי הוא שימש סגן לענייני מסחר במתקן בנתנז. כך דיווחה סוכנות הידיעות "מהר". האוניברסיטה הביעה צער על מותו בידי "סוכני היהירות העולמית", כינוי לישראל ולארה"ב, וציינה כי הוא השתתף בלימודיו בפרויקט ייצור ממברנות פולימר להפרדת גז, שהיה ראשון מסוגו באיראן. הדבר עשוי לקשור אותו לנושא העשרת האורניום, תהליך חשוב במסגרת תוכנית הגרעין של איראן.

 

זירת הפיצוץ בטהרן, הבוקר (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV) (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)
זירת הפיצוץ בטהרן, הבוקר(צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)

 

חבר של ההרוג סיפר לסוכנות הידיעות "נאסים אונליין" כי האיש עבד בנתנז משנותיו הראשונות של המתקן הגרעיני. לדבריו, הוא החל את לימודיו בשנת 1999 בתחום הנדסת כימיה באוניברסיטת שריף, והיה פעיל בארגון הסטודנטים של משמרות המהפכה (הבסיג').

 

היסטוריה של התנקשויות במדעני גרעין 

סגן מושל טהרן לענייני ביטחון, ספר עלי ברטלו, מיהר להאשים כי ישראל עומדת מאחורי ההתנקשות, ואמר כי מטרתה במעשה היא להוסיף למצב נופך צבאי ולשבש את הבחירות לפרלמנט באיראן, שאמורות להתקיים ב-2 במרס. כך דווח ב"פארס". לפי הדיווח, הוא אמר כי הפצצה שהוצמדה למכוניתו של ההרוג דומה לאלה ששימשו בעבר לחיסול מדענים באיראן: "זו עבודה של הציונים, נראה שלקראת הבחירות הציונים מנסים ליצור אווירה שתגרום לאחוז הצבעה נמוך יותר".

 

 

כתמי הדם במקום הפיצוץ (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV) (צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)
כתמי הדם במקום הפיצוץ(צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV)

 

בעקבות החיסול בטהרן, תערוך הערב ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט האיראני דיון מיוחד בנושא, בו ישתתפו ככל הנראה בכירים בתחום הביטחון והמודיעין.

 

בשנתיים האחרונות אירעו כמה התנקשויות במדענים איראנים המומחים בתחומי הגרעין. גם בחלק מהמקרים ההם דווח כי רוכב אופנוע נצמד אל מכוניותיהם של המדענים ורצח אותם. ביולי אשתקד רצחו מתנקשים על אופנוע מדען גרעין, דריוש רזאי, בפתח ביתו בטהרן. הוא היה ד"ר לפיזיקה שעובד בוועדה לאנרגיה אטומית של איראן ומרצה באוניברסיטה.

 

החיסול הקודם של מדען גרעין באיראן ()
החיסול הקודם של מדען גרעין באיראן

 

בנובמבר 2010, נרצח ד"ר מג'יד שהריארי, בפיצוץ מטען חבלה שהוצמד למכוניתו על-ידי אופנוענים. מדען אחר, פרידון עבאסי, שנפצע בהתנקשות, מונה זמן קצר לאחר מכן לראש הוועדה לאנרגיה אטומית במדינה - במה שנתפש כמסר למערב, לפיו חרף הניסיונות לעצור את תוכנית הגרעין, איראן נחושה להמשיך להעשיר אורניום.

 

בינואר 2010 נרצח פרופ' מסעוד עלי מוחמדי, מרצה באוניברסיטת טהרן, בפיצוץ סמוך לביתו. הוא היה מדען גרעין בכיר הנאמן לשלטון וייתכן שלקח חלק פעיל בתוכנית הגרעין של משטר האייתוללות. פרופ' מוחמדי חוסל בפיצוץ מטען חבלה בעת שעמד להיכנס למכוניתו סמוך לביתו בצפון טהרן. ההערכה היא שהמטען הוצמד לאופנוע, שחנה בסמוך למכונית, והופעל בשלט רחוק. משטר האייתוללות האשים זמן קצר אחר כך כי "סוכנים ציונים ואמריקנים" הם האחראים לחיסולו של מוחמדי.

 

גנץ רמז: "קורים לאיראנים דברים לא-טבעיים"

השבוע דווח בעיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי "סוכני המוסד מגבירים את חדירתם לאזורים הכורדיים בעיראק", כך על פי גורם ביטחוני עיראקי. לפי הדיווח, אותו גורם טען גם שפליטים איראנים באזורים הכורדיים, המתנגדים למשטר האייתוללות בטהרן, מגויסים על-ידי הסוכנים הישראלים כדי לפגוע במומחים איראנים לטכנולוגיה גרעינית.

 

פליטים בעיראק. מגוייסים? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים בעיראק. מגוייסים?(צילום: רויטרס)

 

הדיווח בא כשברקע המתח הגובר בין ארצות הברית לטהרן, גם על רקע האיום לסגור את מצר הורמוז, שדרכו זורם נתח גדול מהנפט מהמפרץ הפרסי לרחבי העולם. השבוע פורסם כי איראן גזרה עונש מוות על אמריקני שהורשע כי פעל במדינה בשירות סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA).

 

אתמול דיבר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, על סוגיית איראן בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, ואמר כי היא "ניצבת לאחרונה מול התמודדות עם מערכת לחצים בינלאומית שהולכת וגוברת".

 לדבריו, "לחצים אלו בהחלט משפיעים על ההנהגה האיראנית, אך מנגד אנחנו לא מזהים שלחצים אלו מביאים אותה לקבל החלטה לוותר על תוכנית הגרעין הצבאית".

 

הוא הוסיף כי שנת 2012 צפויה להיות "שנה קריטית בחיבור שבין המשך ההתגרענות, השינויים הפנימיים בהנהגה האיראנית, המשך הלחץ הגובר מצד הקהילה הבינלאומית ודברים שקורים להם באופן לא טבעי", רמז לשורת הפיצוצים המסתוריים באיראן לאחרונה. לדבריו, גם טורקיה מוטרדת מהמשך התגרענותה של איראן.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 11/01/2012 07:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדען הגרעין שחוסל, מוסטפה אחמדי רושן
זירת החיסול בטהרן, הבוקר
צילום: AFP/HO/AL-ALAM TV
מומלצים