שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפריימריז בליכוד: נתניהו הורה להקליד מחדש את כל הקולות
  בעקבות הטענות על אי סדרים ופערים בין התוצאות שהגיעו מהקלפיות למה שהוקלד בפועל, החליט ראש הממשלה ויו"ר הליכוד על הקלדה מחדש של סיכומי כל הקלפיות ב-113 מוקדי הפריימריז. ההחלטה עשויה להיות גורלית עבור חלק מהמועמדים

  קלפי החבירות בבפריימריז הליכוד 2019 (צילום: אהוד אמיתון/TPS)
  הקולות יוקלדו מחדש. קלפיות בפריימריז בליכוד(צילום: אהוד אמיתון/TPS)

  ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, הורה הערב (שני) להקליד מחדש את סיכומי כל הקלפיות ב-113 המוקדים בפריימריז. זאת בשל הפערים בין התוצאות שהגיעו מהקלפיות למה שהוקלד בחמ"ל הבחירות. בחלק מן המקרים, הפער בין המקומות ברשימה מסתכם בכמה עשרות בודדות של קולות ולכן הספירה החוזרת עשויה להיות גורלית עבור חלק מהמועמדים.

    

  מתקפה על נתניהו: "שמרנו עליו - והופקרנו"

   

  כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  במקביל להוראה להקלדה מחדש של סיכומי הקלפיות, נציגו של ראש הממשלה בבית הדין של הליכוד הציע לוותר על השריון במקום ב-21 ברשימת המפלגה. ההצעה הוצגה בפני העותרים בבית הדין, ואם היא תתקבל ראש הממשלה יישאר עם שריונים במקומות 28 ו-36.

   

  פרסום התוצאות לפי קלפיות והטענות על פערים בין מספר הקולות שהוקלדו בטופס הסופי לבין מספר המצביעים, גררו ביממה האחרונה עיסוק מוגבר בנושא של שרים בכירים ברשימת הליכוד ושל חברי כנסת. על פי תלונות ראשונות שהגיעו למבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי - שהתערב בסוגיה, כפי שפורסם לראשונה אמש ב-ynet - ישנם לפחות שני שרים וחבר כנסת אחד שאמורים לשפר את מיקומם.

  רשימת הליכוד לכנסת ()
   

  הפער בין השרים יואב גלנט ויריב לוין עומד על 160 קולות לטובת גלנט, שתפס את המקום השביעי ברשימה. לפי הטענות שהעלה עו"ד גלילי, בקלפי בקריית מלאכי גלנט קיבל 640 קולות בעוד מספר המצביעים עמד על 60 בלבד. כלומר: גם אם כל המצביעים הרשומים באותה קלפי הצביעו לגלנט, עדיין נרשמו עבורו מאות קולות יותר ממה שאמור היה לקבל על פי הרישומים. אם הקלפי תיפסל, או שיקוזזו לגלנט הקולות על פי דרישת המבקר, ייתכן שהשר לוין ימוקם לפניו.

   

  מקרה דומה הוא זה של השרים אופיר אקוניס וצחי הנגבי - רק 17 קולות מפרידים ביניהם. על פי מכתב התלונה, בקלפי שבמצפה יריחו נרשמו 153 מצביעים אולם אקוניס קיבל שם 229 קולות. כלומר- 79 קולות יותר מהמקסימום באותה קלפי.

   

  גם לגבי המיקומים של חברי הכנסת דוד ביטן ויואב קיש התעוררו שאלות. על פי הנתונים הרשמיים שפורסמו, הפער עומד על 147 קולות בין קיש (מקום 24) לבין ביטן (מקום 25), אולם לפי התלונות מהקלפי ביישוב כיסרא סמיע - שלפי מבקר הליכוד נתוניה כלל לא שוקללו - ביטן עולה על קיש ועוקף אותו ברשימה.

   

  בנוסף לפערים נבדקות טענות גם על גריעת קולות של מועמדים ואי הקלדתם. כך לדוגמה, פרוטוקולים שהגיעו מקלפיות שונות, בהן מתל אביב, החסירו מגדעון סער בשתי קלפיות יחד יותר מ-100 קולות שנרשמו בפרוטוקולים של הקלפי אבל לא הוקלדו בחמ״ל הליכוד. גם באשדוד נבדקים חוסרים של כמה עשרות קולות, ובמצפה יריחו כלל לא הוזנו נתוני ההצבעה עבור גדעון סער שמסתכמים על פי הפרוטוקולים ב-55 קולות.  

   

  הפער בין סער ובין גלעד ארדן הממוקם לפניו הוא 550 קולות, ואם תושלם הספירה וישולמו החוסרים מכל הקלפיות בארץ, ייתכן שסער ידלג מקום אחד קדימה וייכנס לשלישייה המובילה (ברשימה הארצית, כלומר מקום רביעי יחד עם נתניהו).

   

  "עבדנו קשה, מישהו זיהם את ההליך"

  אבל לא רק סוגיית המיקום מעוררת מחלוקות. היום התברר ששלוש קלפיות שנספרו לא כוללות הצבעה לנציג מחוז יש"ע (כך הוא עדיין מוגדר ברישומי הליכוד). במכתב ששלח מבקר המפלגה גלילי, הוא ציין כי בקלפיות אור יהודה, ערד ופרדס חנה נרשמו 0 קולות לנציג יש״ע, ואילו מצביעים מוכנים להעיד בתצהיר כי הצביעו באותן קלפיות לנציג המחוז.

   

  בפוסט שפרסמה היום יו"ר סניף ערד של הליכוד, ג'ולייט לסקר, כתבה כי היא מוצאת חשש לאי סדרים חמורים בעיר. לדבריה, בהתחשב בעובדה שהיו 260 מצביעים בקלפי בערד, שהצביעו כל אחד ל-12 מועמדים, תמוה מאוד כיצד ישנם כ-400 קולות בסך הכול.

   

  "חשדי גובר במיוחד, לאור עדותם של סופרי הקולות (חברה חיצונית ומקצועית), שמעידים שהשרים ארדן, כץ, רגב, יו״ר הכנסת אדלשטיין, בנוסף לברקת וסער קיבלו בין 100 ל-200 קולות בערד, מה שסותר לגמרי את טופסי התוצאות שהגיעו למצודה", כתבה לסקר. "נראה שהמקום הראשון שיש להתחיל לחקור, הוא את החוליות בשרשרת שאספה את תוצאות הספירה והעבירה למצודה".

   

  יו"ר הסניף בערד ציינה עוד כי "בקלפי בערד עבדנו קשה, ביושר ובאחריות. לתדהמתי, מישהו זיהם את הליך הבחירות הדמוקרטי, לא אשקוט עד שנמצא את האחראים ונביא אותם לדין".

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים