שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח משרד הבריאות: שורת ליקויים בביקורופא בקריות

  פענוח צילומי רנטגן שלא על ידי גורם מוסמך, מטופלת עם כאבים בחזה וא.ק.ג. לא תקין שהמתינה 3 שעות עד לפינוי למיון, וחולים במצב דחוף שלא מקבלים תעדוף – דו"ח משרד הבריאות על מוקד ביקורופא בקריית ביאליק חושף ליקויים. ביקורופא: "הממצאים טופלו"

  ביקורת שערך משרד הבריאות במוקד ביקורופא בקריית ביאליק העלתה בין היתר כי צילומי רנטגן מפוענחים על ידי גורמים שאינם הוסמכו לכך, וכי עובדי המוקד לא מתעדפים את הטיפול בחולים על פי ההנחיות.

   

  מדו"ח הביקורת עולה כי במוקד לרפואה דחופה בקריית ביאליק, אליו פונים חולים מעבר לשעות הפעילות של מרפאות הקופה, לא ביצעו מיון ראשוני של החולים (טריאז') בהתאם להנחיות. "המטופל לוקח מספר בכניסה וממתין לתורו, גם במצב דחוף. המזכירה לא שואלת את סיבת הפנייה והאח לא יוצא אחת לכמה דקות לברר מי הגיע למוקד ומה סיבת הפנייה", נכתב בדו"ח.

   

  ביקורופא ()
  לא פעלו על פי ההנחיות. מוקד ביקורופא

  עוד נכתב בדו"ח הביקורת, שבוצעה בחודש יוני האחרון, כי בהליך המיון הראשוני שמבוצע במוקד, החולה לא נשאל לגבי ההיסטוריה הרפואית שלו או מחלות הרקע והאלרגיות מהם הוא סובל כנדרש בנהלים. הנחיית משרד הבריאות, כך מצוין, הייתה לכתוב ולהטמיע את נוהל ביצוע הטריאז' לאלתר.

   

  עוד כתבות:

  "במוקדי טרם מעניקים למטופלים טיפול החורג מסמכותם"

  ביקור ממוצע אצל רופא בשוודיה: 22 דק'. וכמה בישראל?

  מחקר: נשארים אצל רופא המשפחה במשך שנים - הסיכויים לחיות יותר עולים

   

  בדו"ח מתואר כי מטופלת שהגיעה למוקד כשהיא סובלת מכאבים בחזה המתינה חצי שעה עד שאח במוקד ביצע הערכה ראשונית של מצבה. המטופלת נבדקה על ידי רופא רק כעבור שעה מהגעתה למוקד ובוצעה לה בדיקת א.ק.ג. לאחר שעה מבדיקת הרופא.

   

  מקרה אחר שמתואר בדו"ח לפיו מטופלת שסבלה מכאבים בחזה וא.ק.ג. לא תקין שהתה במוקד 3 שעות עד שהופנתה למיון. בדיקת הא.ק.ג. שבוצעה לה נעשתה רק לאחר שעתיים וחצי מקבלתה.

   

  בשעות הפעילות נמצאים במוקד שלושה רופאים, אח, טכנאי רנטגן ומזכירה. במוקד מטופלים 22 אלף אזרחים בחודש.

   

  פענוחי צילומים שלא על פי הנהלים

  עוד נמצא בביקורת כי פענוח תצלומי הרנטגן של מרפאת ביקורופא לא בוצעו על פי הנוהל ולא פוענחו על ידי רדיולוג. "צילומי טראומה מפוענחים מרחוק על ידי אורתופד. צילומים אחרים כגון חזה מפוענחים על ידי הרופא במוקד שהוא לרוב כללי, ואם הוא אינו בטוח בפענוח הוא יכול לפנות למנהל הרפואי שהינו רופא משפחה. יש לוודא שכל הצילומים יפוענחו על ידי רדיולוג", מורה משרד הבריאות.

   

  גם תוצאות הא.ק.ג. אינן מפוענחות במוקד של ביקורופא בקריית ביאליק על פי ההנחיות. בדיקות הא.ק.ג. שמבוצעות במקום נשלחות לחברה חיצונית. הפענוח מגיע מהחברה החיצונית ללא שם, תפקיד או חתימה של המפענח. עוד מצוין בדו"ח כי התרופות שהמטופלים נוטלים ורגישויות אינן מתועדות.

   

  "הפענוח מגיע ללא שם, תפקיד או חתימה". צילום רנטגן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "הפענוח מגיע ללא שם, תפקיד או חתימה". צילום רנטגן(צילום: shutterstock)

  במשרד הבריאות גם דרשו להחליף את השילוט שעל דלתות חדרי הרופאים במוקד. במקום השלטים "רופא ילדים", "רופא משפחה", ו"רופא טראומה", התבקשה הנהלת המרפאה לתלות שלטים של "רופא תחום משפחה", "רופא תחום ילדים" ו"רופא תחום טראומה", שכן מלבד רופא אחד שמועסק במוקד, אף רופא אינו רופא מומחה.

   

  למוקד ביקורופא לא היו הנחיות ברורות לפינוי באמבולנס. מטופלת שסבלה מכאבים בחזה וא.ק.ג. לא תקין הופנתה באופן עצמאי למיון. "יש לכתוב הנחיות פנימיות באלו מצבים יש להפנות מטופל למיון עצמאית ובאלו מצבים לפנות מטופל באמבולנס", הורו במשרד הבריאות.

   

  במוקד בקריית ביאליק של ביקורופא גם לא דיווחו לקופות החולים על מטופלים שהגיעו עם מצבים שהצריכו דיווח. כך למשל קופות החולים לא עודכנו לגבי מטופלים שפונו בניידת טיפול נמרץ או אובחנו עם חשד לשבץ. "לא מועברים דיווחים על מצבים מיוחדים לרופא המטפל בקופת החולים לצורך המשך רצף הטיפול ולא קיים נוהל בנושא", נכתב בדו"ח.

   

  רשת ביקורופא: "הממצאים תוקנו"

  מרשת ביקורופא נמסר בתגובה: "מדובר בבדיקה שנערכה ביוני 2018 וכל הממצאים טופלו ותוקנו לאלתר ונמסר דווח מפורט למשרד הבריאות וקופת חולים כללית בנושא. נציין כי מוקדי החברה עוברים ביקורות פתע לצד ביקורות שוטפות על ידי משרד הבריאות, קופות החולים וחיל הרפואה ובהן החברה זוכה לציונים גבוהים ברמת האיכות הרפואית והשירות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא ביצעו מיון ראשוני על פי ההנחיות. מוקד ביקורופא
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים