שתף קטע נבחר

מתלוננת מגיבה לחקירת ליצמן: "סחבת בגלל שחיתות, זה ממוטט"

עם חקירתו של סגן השר יעקב ליצמן, מגיבה הערב דסי ארליך (32) שהתלוננה עם שתי אחיותיה נגד מלכה לייפר על פדופיליה: "לגלות שההליכים נמשכו זמן כה רב בגלל שחיתות ברמות הבכירות ביותר בממשלת ישראל, זה ממוטט". ליצמן סירב לענות לשאלת כתב ynet ונכנס לביתו בלי לומר מילה

 

 

"לגלות שההליכים נמשכו זמן כה רב בגלל שחיתות ברמות הבכירות ביותר בממשלת ישראל, זה ממוטט". דסי ארליך (32) ושתי אחיותיה התלוננו נגד המורה מלכה לייפר על תקיפות מיניות שבוצעו לכאורה בין 2001 ל-2008 באוסטרליה. כעת, עם חקירתו של סגן השר יעקב ליצמן, החשוד שסייע לכאורה ללייפר לחמוק מהסגרה, מביעה דסי ארליך תקווה שחקירתו תהיה "צעד משמעותי בחיבור החלקים לתמונה ברורה". ליצמן הגיע הערב (ה') לביתו בירושלים, שם סירב לענות לשאלות כתב ynet בנושא החקירה.

 

"ההמתנה במשך שנים רבות לצדק הייתה קשה מאוד וכואבת. חיכינו בסבלנות בהבנה שההליכים הפליליים לוקחים זמן. לגלות שההליכים נמשכו זמן כה רב בגלל שחיתות ברמות הבכירות ביותר בממשלת ישראל, זה ממוטט. אנו מקוות שזהו צעד משמעותי לחיבור החלקים לתמונה ברורה ולהביא לנו את הצדק שאנו נלחמות עליו".

המורה החשודה וסגן השר ליצמן (צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)
ליצמן והמורה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר(צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)

היום הודיעו במשטרה כי ליצמן נחקר בלהב 433 ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחשד שעשה שימוש בסמכויותיו בניגוד לחוק. ליצמן חשוד ששיקר בנוגע למצבה של לייפר, הנאשמת באוסטרליה בביצוע עבירות מין בדסי ובאחיותיה, שברחה ארצה. על פי החשד, ליצמן ביקש לארגן חוות דעת פסיכיאטרית, באופן שחרג מסמכותו ובניגוד לנהלים, שתקבע שלייפר לא כשירה לעמוד לדין. החקירה בוצעה בהמשך לחקירה סמויה שהחלה לפני כמה חודשים.

 

במסגרת חקירת החשדות נגד ליצמן חוקרי להב 433 גבו עדויות מרופאים. העדויות שנגבו על ידי המשטרה ביססו את החשדות נגדו. סגן שר הבריאות חשוד בהפרת אמונים ובשיבוש מהלכי משפט. יועץ התקשורת של ליצמן מסר כי הוא נחקר בפרשה הקשורה לפניית ציבור לעזרה. "ליצמן מסר את גירסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש. סגן השר ליצמן סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיע ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים", מסר.

יעקב ליצמן  (צילום: אלי מנדלבאום)
ליצמן בכניסה לביתו, הערב(צילום: אלי מנדלבאום)

ראש הממשלה בנימין נתניהו תועד בוורשה כשהתעדכן בחקירתו של ליצמן. בסרטון שפורסם הערב בתאגיד השידור הציבורי "כאן", נראה נתניהו אומר בטלפון בוועידת ורשה: "לא הבנתי, במה הוא (ליצמן) חשוד? עם מי הוא? כבר כמה שעות? תשמע, זה פשוט לא ייאמן. אתה הורג אותי עכשיו".

 

שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון JCW המלווה משפטית את הנפגעות של לייפר, מסרה: "לצערנו החשדות לכאורה נגד השר ליצמן אינם מפתיעים אותנו. JCW השקיע משאבים רבים ותודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר אינה לוקה בנפשה כפי שטענו עורכי דינה. בשנים האחרונות נתקלנו בגורמים רבים בקהילה, שעושים הכול כדי שלייפר לא תוסגר לאוסטרליה. ארגון JCW ימשיך לעמוד לימינן של המתלוננות עד להוצאת הצדק לאור ועד להסגרתה של לייפר".

 

לייפר נמלטה לישראל ב-2008, מיד כשהחשדות נגדה באוסטרליה צצו, ומצאה מקלט בקהילה החרדית בעמנואל. אחרי שהתיישבה בארץ, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי יכריז עליה כבת הסגרה. ביוני 2016 הופסק הליך ההסגרה, לאחר שבחוות דעת פסיכיאטרית נקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בהמשך התכנסה הוועדה הפסיכיאטרית שלוש פעמים וקבעה כי היא עדיין לא כשירה, עד שבמרץ השנה הוגשה לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה שלייפר כשירה לעמוד לדין. מאז היא נמצאת במעצר.

 

בחודש נובמבר האחרון נחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי מקורביה של לייפר שכרו את יועץ התקשורת רונן צור כדי שיכין קמפיין למניעת הסגרתה. הוא גיבש את קמפיין "השקד הרקוב" נגד שרת המשפטים איילת שקד, שאמורה לחתום על ההליך.

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד
  

במשך תקופה ארוכה קיימו מארגני הקמפיין דיונים, עד שבישיבה שהתקיימה ממש לאחרונה הוצגו דרכי הפעולה המתוכננות. התוכנית כללה הצעה לגייס פסיכיאטר שיסכם את כשלי הטיפול בלייפר ויסביר שהיא אינה כשירה להסגרה. כמו כן הוצע לגייס עורכי דין שיבקשו להגיש תלונה נגד הרופאים הפסיכיאטרים שטיפלו בלייפר בשל רשלנות רפואית.

 

חלק אחר בתוכנית כוון נגד שרת המשפטים שקד. במצגת שבה פורטה התוכנית, שנקראה "השקד הרקוב", נכתב בין היתר: "מאז כניסתה לתפקיד, לשרת המשפטים יש אג'נדה ברורה - לכל חשוד בביצוע עבירה עומדת חזקת החפות... בתנאי שאתה מקורב אליה". כן פורטו במצגת "הוראות פעילות" נגד שקד: "נחשוף את התנהלותה הבזויה של השרה שקד בתיק לייפר, את הקשר התמוה בין השרה לבין אנשי הון ושלטון באוסטרליה ואת המחדלים המטלטלים של מערכת המשפט".

 

עו"ד יהודה פריד ועו"ד טל גבאי המייצגים את לייפר: "איננו יודעים את פרטי החשד אשר מיוחס לסגן השר ליצמן. עם זאת חשוב לציין בהקשר זה, כי מרשתנו עצורה למעלה משנה בגין חוות דעת פסיכיאטריות שקבעו כי היא כשירה כביכול לעמוד לדין, לאחר שעשרות חוות דעת מתקופות שונות קבעו וקובעות גם כיום אחרת ולמרות שמרבית האמור בחוות הדעת מטעם המדינה הופרכו כבר בבית המשפט".

 

עוד מסרו כי "רשויות המדינה ממש אינן מסייעות או מתערבות לטובת מרשתנו, למרבה הצער המצב הפוך. מכל מקום, אנו סמוכים ובטוחים כי אף רחש לא ימנע מבית המשפט להגיע לחקר האמת במיטב הכלים המקצועיים העומדים לרשותו ודוחים כל ניסיון מטעם גורמים מעוניינים להשפיע על בית המשפט באמצעות פרסומים כאלו ואחרים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי
ליצמן ולייפר
צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי
מומלצים