שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נתניהו לחץ מפולין, והאיחוד בימין יצא לדרך

  הבית היהודי" והאיחוד הלאומי חתמו בסוף השבוע על הסכם איחוד רשימות. אלא שבתוך החדר בו ישבו הצדדים במו"מ המרתוני נשמע גם קולו של ראש הממשלה. הוא אף קרא להן להתחבר לעוצמה יהודית של בן גביר, בן ארי ומרזל

   

  רפי פרץ בצלאל סמוטריץ' (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי, יואב דודקביץ)
  רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'. קיבלו שיחה מפולין(צילום: ראובן קפוצ'ינסקי, יואב דודקביץ)

   

  אחרי משא ומתן ממושך חתמו יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' על הסכם לריצה משותפת בבחירות המתקרבות. הרבה שיחות ומעורבות של מקורבים קדמו להסכם הזה, אך השושבין העיקרי, כך נודע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות", היה לא אחר מאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו שניווט את המהלך מפולין, שם שהה במסגרת ביקור מדיני.

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  נתניהו לא הסתיר את העניין שלו בחיבור בין מפלגות הימין, ואף קרא להן להתחבר גם ל"עוצמה יהודית" של איתמר בן גביר, מיכאל בן ארי וברוך מרזל. הוא טען כי אם לא יהיה איחוד, גוש הימין מסתכן באיבוד קולות קריטי בשל הצבעה למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. בשבועיים האחרונים נתניהו שוחח לא פעם עם פרץ וסמוטריץ', והפציר בהם להתמזג. בשבוע שעבר החליט נתניהו לא להסתפק בכך, והפעיל לחץ כבד על כמה רבנים בכירים בציונות הדתית, ובראשם הרב חיים דרוקמן שנחשב לרב המשפיע ביותר במגזר הדתי-לאומי.

  נתניהו ויועצו של טראמפ ג'ארד קושנר לוחצים ידיים בוועידת ורשה, פולין, 14 בפברואר 2019 (צילום: רויטרס)
  נתניהו וג'ארד קושנר בורשה. ראש הממשלה לא עסק רק בנושאים מדיניים(צילום: רויטרס)

  נקודת המפנה הייתה במוצאי השבת שעברה, אז הגיע המשא ומתן בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי למבוי סתום. נתניהו פנה בעצמו לרב דרוקמן וכן לרבנים יעקב מדן וזלמן מלמד. נתניהו פיקח על המו"מ גם במהלך שהותו בפולין והתקשר לראשי שתי המפלגות מוועידת ורשה כדי לוודא שהם מתקדמים לחתימה.

   

  השליחים של נתניהו

  הקשר בין נתניהו לרב דרוקמן כשליח של העברת מסרים לפוליטיקאים בציונות הדתית נחשף כבר לפני כשלושה חודשים. ימים ספורים לאחר פרישתו של אביגדור ליברמן מהממשלה, הציב נפתלי בנט אולטימטום לפיו או שיינתן לו תיק הביטחון או שגם הוא ומפלגתו יפרשו ובכך הממשלה תיפול.

   

  יום למחרת הצבת האולטימטום נשלח ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, אל הרב דרוקמן כדי לשכנע אותו שמדינת ישראל נמצאת בעיצומו של מצב ביטחוני בעייתי. הרב דרוקמן שוכנע ולחץ על בנט ושקד שלא לפרוש. השניים נשארו בממשלה ובכך האריכו את ימיה בחודש ימים עד שהתפזרה בעילה הרשמית של מחלוקות על חוק הגיוס.

   

   

  בשיחות הטלפון שערך נתניהו בשבוע שעבר הוא הפציר ברבנים ללחוץ על הפוליטיקאים הדתיים-לאומיים להתמזג ואף ביקש מהרב דרוקמן שיזמין את הצדדים לביתו כדי לקדם את המשא ומתן. ואכן, בסופו של דבר ביום חמישי בצהריים הגיעו הרב פרץ ובצלאל סמוטריץ' ביחד עם צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות לבית הרב דרוקמן בישוב מרכז שפירא. למקום הגיע גם הרב זלמן מלמד והחבורה הסתגרה בחדר במשך מספר שעות עד שהגיעה להסכם חתום.

   

  במהלך אותן שעות נתניהו התקשר מספר פעמים לנוכחים בחדר וביקש להתעדכן ולוודא שהצדדים לקראת סגירה. מיד לאחר החתימה על ההסכם ביום חמישי בסמוך לחצות פרסם דוברו של נתניהו הודעה שבה נכתב: "מברכים על הסיכום בין הבית היהודי לבין האיחוד הלאומי וקוראים להם להתאחד עם כוחות נוספים כדי להבטיח את ניצחון גוש הימין בבחירות".

   

  על פי ההסכם בין האיחוד הלאומי לבית היהודי, הרשימה תורכב בצורת "ריץ'-רץ'": הבית היהודי ימוקם במספרים האי-זוגיים והאיחוד הלאומי במספרים הזוגיים. הרב רפי פרץ יעמוד בראש הרשימה, אך האיחוד הלאומי יהיה הראשון לבחור תפקיד במסגרת הממשלה שתקום. אם המפלגה תקבל תפקיד שר אחד, תהיה רוטציה בין המפלגות. המפלגות הסכימו כי חלוקת כלל התפקידים תיעשה באופן שיוויוני על ידי שני יושבי הראש של המפלגות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראובן קפוצ'ינסקי, יואב דודקביץ
  פרץ וסמוטריץ'. קולו של נתניהו נשמע
  צילום: ראובן קפוצ'ינסקי, יואב דודקביץ
  מומלצים