שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שני משקאות דיאט ביום = סיכון מוגבר לשבץ מוחי
  מחקר שבדק את ההיסטוריה הרפואית של 82 אלף נשים אמריקאיות מבוגרות גילה: 23% מהן שצרכו שני משקאות דיאט ביום לקו בשבץ מוחי או לבבי, 16% מהנבדקות מתו. עם זאת החוקרים הדגישו: לא מצאנו התאמה מובהקת בין צריכת המשקאות לבין מקרי השבץ והמוות
  מחקר חדש מגלה: נשים מגיל 50 ומעלה ששתו משקאות דיאט מוגזים או מיץ פירות דיאטטי לקו יותר בשבץ מוחי או לבבי מאשר אלה שלא צרכו משקאות אלה.

  המחקר נערך בארה"ב ועקב אחרי גיליונות רפואיים קודמים של 82 אלף נשים אמריקאיות מגיל 50 עד גיל 79. ממצאיו פורסמו בכתב העת היוקרתי "סטרוק".

   

  החוקרים בדקו מי מהן שתתה משקאות דיאט ומי לא, ומה היו ההבדלים הבריאותיים בין שתי הקבוצות. התברר כי 23% מקרב הנשים ששתו מדי יום שני משקאות דיאט ומעלה (פחית או בקבוק עם כמות זהה) לקו בשבץ מוחי או לבבי. (מספר הנשים שלקו בשבץ לבבי היה גבוה מאלה שלקו בשבץ מוחי).

   

  16% מהנשים שנבדקו הלכו לעולמן עד לעריכת המחקר, אם כי לא נקבע שמותן היה קשור לצריכת משקאות הדיאט. עם זאת, התברר כי נשים שצרכו משקה דיאט אחד בתדירות של פחות מפעם בשבוע לא לקו בשבץ.

   

  החוקרים הגיעו למסקנותיהם תוך התחשבות במגוון גורמי סיכון לשבץ בקרב הנבדקות כמו למשל לחץ דם, היסטוריה של עישון וגיל ספציפי.

   

  כאב ראש (צילום: shutterstock)
  מקרב הנשים ששתו מדי יום שני משקאות דיאט ומעלה (פחית או בקבוק עם כמות זהה) לקו בשבץ מוחי (צילום: shutterstock)

   

  המחקר: צריכת משקאות דיאט גורמת לחסימת עורקים

  החוקרים מצאו כי בסיכון הגבוה ביותר ללקות בשבץ היו נשים שסבלו מהשמנה, ונשים שחורות (הם בדקו מלכתחילה נשים שחורות בלי היסטוריה של מחלת לב או סוכרת). התוצאות היו חד־משמעיות: שיעור הנשים עם משקל יתר שלקו בשבץ היה גבוה פי שניים מאלה שלא סבלו מהשמנת יתר. שיעור הנשים השחורות שלקו בשבץ היה גבוה פי ארבעה מאלה שלא צרכו משקאות דיאט.

   

  ממצא נוסף מהמחקר: כשני־שלישים מהנבדקות צרכו משקאות דיאט לסוגיהם לעיתים רחוקות מאוד (פחות ממשקה אחד בשבוע או אף פעם), ורק 5% מהנבדקות נמצאו כצרכניות כבדות של מוצר זה (לפחות שתי פחיות, או בקבוקים ביום).

   

  על פי המחקר, צריכת משקאות דיאט (מוגזים ולא מוגזים) גורמת לחסימת עורקים, תופעה שמגבירה את הסיכון ללקות בשבץ כלשהו. עם זאת, החוקרים הבהירו כי לא הצליחו למצוא קשר סיבתי מובהק שלפיו שתיית משקאות הדיאט היא זו שגרמה לנשים לשבץ. זאת בעיקר משום שהם בדקו דו"חות רפואיים של הנשים הללו 12 שנה אחורנית.

   

  במהלך המחקר ביקשו החוקרים מהנשים שנבדקו לציין באיזה תדירות הן שתו משקאות דיאט, וכך הם הגיעו למסקנותיהם כי נשים שצרכו את המשקאות הללו היו חשופות יותר לסכנת השבץ. החוקרים גם לא בדקו איזה מותגי משקאות דיאט צרכו אותן נשים.

   

  מחקר דומה שפורסם לפני כשנתיים, ובדק את כלל האוכלוסייה, קבע כי מי ששותה מדי יום משקה דיאט נמצא בסיכון גבוה פי שלושה ללקות בשבץ מוחי ובדמנציה, מאלה שאינם צורכים משקאות דיאט.

   

  שבץ מוחי ולבבי בא לביטוי בהפרעה פתאומית של אספקת הדם למוח או ללב, תופעה הגורמת לחולשה, שיתוק בגפיים ובפנים, קשיי הליכה, קושי בדיבור והפרעות בראייה. שבץ מוחי עלול לגרום לנכות ואף למוות.

   

  מהם הסימנים לשבץ?

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כמה משקאות דיאט את צורכת ביום?
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים