שתף קטע נבחר

"היהודים מנהלים את עסקי השואה שלהם"

התפרצות אנטישמית בפולין בעקבות המשבר עם ישראל: ברשתות החברתיות, בפרלמנט הפולני וגם בתקשורת נשמעות התבטאויות קשות - "אסור אפילו לשנוא יהודים, כי ברור שלשם חותרים הבני כלבה האלה", "יהודים רק רוצים כסף ופיצויים" - ועד "ישו הוא המלך" על קיר של בית עלמין יהודי

"יהודים רוצים רק כסף": התפרצות של תגובות אנטישמיות בפולין בעקבות דברי השר ישראל כץ והתבטאותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו – ואלו מגיעות מחברי פרלמנט, עיתונאים בכירים ומהציבור.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

 

על קיר של בית הקברות היהודי בוורוצלב רוססה הכתובת: "ישו הוא המלך", והעיתונאי והסופר האנטישמי, רפאל זיימקייביץ', המשדר בטלוויזיה הממלכתית הפולנית, צייץ בטוויטר: "הגרוע מכל הוא שבתגובה לכל זה אסור לך אפילו לשנוא יהודים, שהרי ברור שלשם חותרים הבני-כלבה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

מחוץ לשגרירות ישראל התקיימה הסוף השבוע הפגנה קטנה יחסית שהוסדרה על ידי כוחות המשטרה, אבל הפלטפורמות של השגרירות הישראלית ברשתות החברתיות סערו בהרבה יותר תגובות שליליות מצד פולנים, כולל נאצות. אלפים כתבו תגובות הכורכות יהודים וכסף: "היהודים רוצים כספי פיצויים", "היהודים זוממים מזימות שונות חלקן בקשירת קשר עם ארה"ב לשם כך".

 

 

לצד אלו היו גם האשמות של נתניהו וכץ בהרס היחסים עם המדינה שלדעת הכותבים "סייעה ליהודים מאז ומתמיד", וכיום היא "ידידתה הגדולה של ישראל באיחוד האירופי".

 

ישראל - "מדינה כפויית טובה"

חבר הסיים (הפרלמנט הפולני) יאבוקיאק כתב כי "היהודים מנהלים את 'עסקי השואה' שלהם, עלינו להחזיר את חוק השואה לתוקף". דוברת הממשלה, יואנה קופצינסקה, הגיבה כי "הערכות גזעניות המובילות לרגשות אנטי פולניים ואנטישמיים. אנו מצפים לתגובה הולמת מצד ממשלת ישראל".

 

אנשטימיות בגדנסק  (צילום: הקהילה היהודית בגדנסק )
התעוררות אנטישמית בפולין

 

סגן שר החוץ, צ'יחוצקי, אמר כי דבריו של כץ הם "הערה אנטי פולנית מתועבת שהיא מעבר להבנה". סגן דובר הסנט, אדם ביילן, גינה את דבריו של שר החוץ החדש: "פולין מאוד ידידותית לישראל – אחת החברות הידידותיות ביותר באירופה. דבריו של שר החוץ החדש מבישים. ברור כי הקמפיינים לקראת הבחירות משפיעים על אנשים מסויימים יותר מדי".

 

ראש לשכת הנשיא, קשישטוף שצ'רסקי, כינה את ישראל "מדינה כפויית טובה", ואמר כי "פוליטיקאים ישראלים מטלטלים את היחסים עם פולין. פולין אירגנה את הפסגה שהייתה חשובה עבור ישראל. כולם מכירים יהודים רעים וטיפשים, כמו גם יהודים טובים ואצילים. כולנו מכירים פולנים רעים וטיפשים, כמו גם טובים ואצילים. זה זמן שבו צריכים הטובים והאצילים לדבר זה עם זה, ולא לתת לסוג השני להשתלט על היחסים".

 

גורמים יהודים וישראלים בפולין מוסיפים שהם מקבלים פניות מחברים אישיים שלהם, המחשיבים את עצמם כידידי ישראל והעולם היהודי, וחלקם כתבו: "איבדתם אותנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
קריאות "לאוכף את חוק השואה"
צילום: תומריקו
מומלצים