שתף קטע נבחר

פולין נגד השר כץ: "אמירה גזענית, שוקלים להחרים ועידה בישראל"

המשבר עם פולין שפרץ בעקבות אמירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הולך ומחריף. שגריר פולין מגיב בחריפות לדברי מ"מ שר החוץ שציטט את יצחק שמיר על כך שהפולנים ינקו אנטישמיות מחלב אמם: "אמירה גזענית ומבישה". פולין שוקלת לא לשלוח נציג לוועידת מדינות וישגראד בישראל

 

 

נמשך במלוא עוצמתו המשבר עם פולין סביב אמירות בכירים ישראלים על שיתוף הפעולה של הפולנים עם הנאצים. שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, תקף היום (ב') את ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ, לאחר שזה ציטט בריאיון את ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר שאמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם". בהמשך, בלשכת ראש הממשלה הפולני מתיאוש מורבייצקי - שכבר ביטל את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד בארץ שתחל מחר - מסרו כי ייתכן שיבטלו לגמרי את ההשתתפות בוועידה.

 

ראש לשכתו של ראש ממשלת פולין, מיכאל דבורצ'יק, כינה את האמירות של כץ "מבישות", ואמר כי "על רקע האמירה, קיים סימן שאלה גדול סביב השתתפות נציגי פולין בוועידת וישגראד (V4) בישראל". גורמים בפולין אמרו כי הסיכוי שגם שר החוץ הפולני לא יגיע לישראל גבוה.

 

שגריר פולין אמר בעקבות דברי כץ כי "מדהים לראות איך שר החוץ שזה עתה מונה מתבטא בצורה גזענית ומבישה. זה בלתי מתקבל על הדעת". דיפלומט פולני בכיר אמר הבוקר: "דבריו של כץ שערורייתיים. איך אפשר לומר שינקתי מאמי אנטישמיות. האם אשתי הניקה את ילדיי אנטישמיות? האם אפשר לדמיין משהו יותר פוגע ומעליב מזה?".

  (צילום: רויטרס, אוהד צויגנברג)
(צילום: רויטרס, אוהד צויגנברג)

 

 
הסערה מתחוללת פחות מיממה מאז מינויו של השר כץ לתפקיד מ"מ שר החוץ. כץ אמר אתמול: "אני בן להורים ניצולי שואה ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה. זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא יעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אמם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

 

המשבר הנוכחי עם פולין פרץ בשבוע שעבר כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו". נתניהו אמר את הדברים בשולי ועידת ורשה, ובעקבות זאת קרא נשיא פולין, אנדז'יי דודה, שלא לקיים את ועידת וישגראד בישראל - אם נתניהו אכן אמר את הדברים כפי שפורסם טרם ההבהרה מצידו. השגרירה בפולין, אנה אזרי, אף זומנה לשיחת נזיפה.

 

חרף הבהרה שפרסם נתניהו, ביטל ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד (פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה) שתתקיים היום בישראל. במקומו אמור להגיע שר החוץ הפולני - דבר שגם כעת מוטל בספק. גורם מדיני בארץ אמר בעקבות ביטול הגעתו של מורבייצקי כי "נשמח לארח את שר החוץ הפולני בוועידה. אנו מצפים שהיא תהיה הצלחה גדולה ומבינים שגם בפולין מתקיימת מערכת בחירות". 

 

ועידת מדינות וישגראד (V4) תיפתח מחר בירושלים - הפעם הראשונה שהיא נערכת מחוץ למדינות החברות בארגון. ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש וראש ממשלת סלובקיה פיטר פלגריני יגיעו כבר היום לארץ. המנהיג היחיד שלא יגיע הוא כאמור ראש הממשלה הפולני מתיאוש מורבייצקי.

 

בנימין נתניהו ומתיאוש מורבייצקי (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי(צילום: רויטרס)

 

     

נתניהו הופיע בפני מנהיגי הוועידה בעבר בפסגה שהתקיימה בהונגריה. הוא רוצה את קרבת המדינות הללו בעיקר כדי "לתקוע טריז" בקונצנזוס האירופי. הוא גם מקווה לשכנע אותן להעביר השגרירויות שלהן בארץ לירושלים. עם צ'כיה הדבר הצליח באופן חלקי - כשזו כשהקימה את "בית צ'כיה" בבירה.

 

ד"ר נמרוד גורן, ראש מיתווים-המכון למדיניות חוץ אזורית אמר כי "כינוס פסגת מדינות וישגראד בירושלים מסמל שלב נוסף במהלכים שמבצעת ממשלת ישראל לפתח בריתות עם קבוצות מדינות בתוך האיחוד האירופי. בריתות אלו נעשות, כפי שהצהיר בפומבי נתניהו, כדי להגביר את הפיצול בין מדינות האיחוד האירופי ולמנוע קבלת החלטות ביקורתיות מצד האיחוד כלפי מדיניות ממשלת ישראל בנושא הפלסטיני. עבור זאת, מוכן ראש הממשלה לארח בהוד ובהדר מנהיגים שרחוקים מעקרונות הדמוקרטיה-הליברלית ושחלקם גם נגועים באנטישמיות".

 

חוק השואה הפולני שאושר בשנה שעברה - ואוסר להטיל על הפולנים את האחריות לפשעי הנאצים בשואה - עורר סערה ומשבר דיפלומטי בין המדינות. נתניהו עצמו אמר לאחר אישור החוק כי הוא "מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". לאחר שיחות ממושכות עם הפולנים והקמת צוות מיוחד, הוסר המרכיב הפלילי מהחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר ישראל כץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים