שתף קטע נבחר

היהודים מתייצבים לצד הפולנים: "פגעתם גם בנו"

בנייר עמדה שהוציאו רבה הראשי של פולין עם ראש הקהילה היהודית, הם תוקפים את הציטוט שהשמיע השר ישראל כץ - ומבהירים כי הם חלק מהחברה הפולנית. "להאשים את כלל הפולנים באנטישמיות זה פוגע בחסידי אומות העולם ובכל מי שמייצגים את החברה הפולנית"

פולין סוערת - והמחאה נגד דבריו של השר ישראל כץ זוכה לחיזוק בלתי צפוי מצד הקהילה היהודית בפולין: "זה פוגע גם בנו". רבה הראשי של המדינה פרסם הודעה פומבית משותפת עם ראש הקהילה היהודית של פולין, ובה גינו את הציטוט שהשמיע ממלא מקום שר החוץ, כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

רבה הראשי של פולין, מיכאל שודריך, ומוניקה קרבצ'ק, ראש הקהילה היהודית, גינו את הדברים בפתח מכתבם: "מילותיו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק שמיר, שצוטטו על ידי השר ישראל כץ, היו בלתי צודקות כבר כשנאמרו בשנת 1989, כאשר יחסי ישראל-פולין היו בחיתוליהן והחלו להיבנות אחרי החושך הגדול של הקומוניזם. והן אפילו יותר בלתי מוצדקות כיום, שלושים שנים מאוחר יותר, כאשר כל כך הרבה קרה בשני הצדדים למען הבנה הדדית של ההיסטוריה המשותפת הכל כך קשה שלנו".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הם כתבו כי "היו כמה פולנים שהשתתפו ברצח הגרמני של יהודים, במישרין או בעקיפין, במהלך מלחמת העולם השנייה", אך המעיטו בהיקף התופעה והעדיפו להזדהות עם המסר הפולני הרשמי ולפיו פולין לא שיתפה פעולה עם השלטון הנאצי והייתה תחת כיבוש.

 

מכתבה של הקהילה היהודית בפולין
מכתבה של הקהילה היהודית בפולין

 

"פגיעה בחסידי אומות העולם"

"פולין מעולם לא ייסדה שלטון משותף עם הרייך השלישי", כתבו, והוסיפו כי "זו עובדה שהפולנים מייצגים את הקבוצה הגדולה ביותר בקרב חסידי אומות העולם".

 

לדבריהם, "להאשים את כלל הפולנים באנטישמיות פוגע באותם חסידי אומות עולם. זה גם פוגע בכל מי שרואים בעצמם כיום את המייצגים של החברה הפולנית - וזה גם פוגע בנו, יהודי פולין, שהם חלק מהחברה הזו".

 

 

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, תקף היום (ב') את ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ, לאחר שזה ציטט בריאיון את ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר שאמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם". בהמשך, בלשכת ראש הממשלה הפולני מתיאוש מורבייצקי - שכבר ביטל את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד בארץ שתחל מחר - מסרו כי ייתכן שיבטלו לגמרי את ההשתתפות בוועידה.

 

ראש לשכתו של ראש ממשלת פולין, מיכאל דבורצ'יק, כינה את האמירות של כץ "מבישות", ואמר כי "על רקע האמירה, קיים סימן שאלה גדול סביב השתתפות נציגי פולין בוועידת וישגראד (V4) בישראל". גורמים בפולין אמרו כי הסיכוי שגם שר החוץ הפולני לא יגיע לישראל גבוה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים