שתף קטע נבחר

הפרויקט בוטל, הדיירים זועמים: "התנהגות פראית של עיריית בת ים"

בעקבות עצירת פרויקט הדגל של פינוי-בינוי בבת ים תושבים בעיר מאיימים בתביעה של עשרות מיליונים נגד ראש העיר. העירייה: "באישור הפרויקט התגלו אי סדרים לכאורה"

איום בתביעה בעשרות מיליוני שקלים על ראש עיריית בת ים - בעקבות עצירת פרויקט הדגל של פינוי-בינוי בעיר.

 

בת ים עוצרת את הצמיחה: להתראות מגורים, שלום תעסוקה

המדינה תכפה פינוי בינוי על דיירים? "יש פרויקטים שנתקעים בגלל שתי משפחות"

עקב המחאה: הרצליה עוצרת תוכניות בנייה

 

 >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ל"ממון" נודע כי משרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר כתב לעירייה, בשם דיירי מתחם גיבורים ברחוב העצמאות, כי "לא ייתכן שפרויקט שאושר על ידי המדינה, ביוזמת המדינה, לשיפור תנאי חייהם של תושבי בת ים, יבוטל בשל התנהגות פראית ולא עקבית של עיריית בת ים. בדעתנו לעמוד על הזכויות, ולהוציא את הפרויקט לפועל בדיוק כמו שנקבע".

פינוי בינוי מתחם גיבורים ברחוב העצמאות בת ים (צילום: דנה קופל)
מתחם גיבורים ברחוב העצמאות, אתמול. "קוברים פרויקט שהושקעו בו מיליונים"(צילום: דנה קופל)

 

כפי שנחשף ב"ממון", החליט ראש העירייה החדש צביקה ברוט לבטל פרויקטי פינו-־בינוי בעיר, לטובת פרויקטים מצומצמים יותר של תמ"א 38. במקרה הזה נפגע פרויקט בשם תוכנית בי/515 התחדשות עירונית מתחם הגיבורים, שהעירייה קידמה מ-2010.

התוכנית אושרה ופורסמה לפני שלוש שנים (6.3.2016), והפרויקט נחשב אחד הגדולים בעיר של פינוי-בינוי. הוא אף קיבל פטור מהיטל השבחה, בחתימת שרי הפנים והשיכון, והיועמ"שית של העירייה נכחה בכל הפגישות בוועדה שאישרה אותו.

 

נטען כי 48 הדיירים בשלושת הבניינים מרחוב העצמאות 72,74,76 הקימו נציגות, וזו בחרה יזם לביצוע פינוי-בינוי על השטח - "מגדלי הגיבורים" של אלי קורן ומשה שוסטר. העירייה אף הגדירה צוות עבודה שיפעל מול הנציגות והיזם. לדברי הדיירים, "מאז האישור פעלנו עקב לצד אגודל מול גורמי העירייה המלווים את הפרויקט והתקדמנו דרך ארוכה, אך עם חילופי השלטון, ופסע לפני הפיכת החלום של בעלי הדירות למציאות, בכוונת העירייה לבטל את הפטור מהיטל השבחה - וכך לקבור פרויקט דגל שהמדינה והעירייה השקיעו בו מיליונים".

 

לטענתם, נציגות הדיירים פנתה לאורך השנים ל-31 חברות בנייה – ואף אחת לא רצתה בפרויקט בגלל רווחיות נמוכה. זו גם הסיבה לפטור מהיטל השבחה. לפי הערכה שמאית, "בעקבות הפטור, במגרשים הנ"ל ישנה היתכנות כלכלית לפרויקט בנייה של פינוי־בינוי על ידי יזם חיצוני".

 

משרד עוה"ד פנה לברוט בטרם הגשת תביעה על פגיעה בכל אחד מדיירי הפרויקט, שחתמו הסכם עם היזם לפי נתונים שהיו להם ועל הבטחה שלטונית שלא קוימה, כולל אישורי מועצה, פרויקט שהוכר בממשלה כמתחם פינוי-בינוי, ומסמך חתום בידי השרים הפוטר אותו מהיטל השבחה.

 

מעיריית בת ים נמסר בתגובה כי "בבחינת הליכי אישור הפרויקט התגלו אי־סדרים לכאורה, עם חשד הדורש בדיקה מעמיקה של הרשויות הרלוונטיות. אנו מקווים שהבדיקה תסתיים בהקדם ונחושים לפעול רק לפי החוק - בעיקר כדי להגן על הדיירים, וכך למנוע מצב בו ינוצלו מצד בעלי אינטרסים שונים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי קואנקס
ראש עיריית בת-ים צביקה ברוט
צילום: קובי קואנקס
מומלצים