שתף קטע נבחר

גנץ: "ערב מכונן בתולדות המדינה"; לפיד: "זה צוות מנצח"

בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי נשאו דברים לרגל האיחוד. גנץ: "שמנו את האגו בצד, הקמנו תנועה אחת". לפיד: "אפשר להפיל את ממשלת נתניהו". אשכנזי: "התייצבתי בשליחות הוריי ובשמם של חיילים. לא יכולתי לראות את הפערים". משדר מיוחד

בערב פוליטי דרמטי לרגל האיחוד במרכז, נשאו דברים מנהיגי הרשימה החדשה "כחול לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי והביעו ביטחון כי הם אלו שירכיבו את הממשלה לאחר הבחירות. בהצהרה שנשאו בגני התערוכה (אקספו תל אביב) אמר היו"ר גנץ: "זה ערב מכונן בתולדות ישראל. ממשלתי, שהיא ממשלתנו, לא תתנשא מעל העם אלא תהיה ממשלתו של העם". דבריו לוו בקריאות "היסטוריה" ו"מהפך". ynet ליווה את האירועים הפוליטיים במשדר מיוחד.

 
 
בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון במפגן אחדות(צילום: AFP)

 

גנץ פתח את דבריו: "אזרחיות ואזרחי ישראל, חברותיי וחבריי, שותפיי: בוגי, גבי, יאיר וכל החברים, חברי תנועת "כחול לבן", הערב הזה הוא באמת ערב טוב. זה ערב מכונן בתולדות ישראל".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

"את תמונת האחדות שאתם רואים על הבמה ובקדמתה לא ראינו בארץ עשרות שנים. כולנו יודעים שמדינת ישראל היא הגשמת חלום אבותינו. אנחנו אוהבים את ישראל, גאים בישראל ומחוייבים לה באופן מוחלט. הרגשנו, ואמרנו שאנחנו יודעים גם שבעשור האחרון משהו השתבש. ישראל איבדה את הדרך, הממשלה יצרה ריב ומדון, פיצלה עם טוב וחכם לשבטי משנה. ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים, שמשסעת אותנו", הוסיף גנץ.

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
גנץ ולפיד(צילום: AFP)
 

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: יאיר שגיא)
בני גנץ(צילום: יאיר שגיא)
 

  

גנץ המשיך: "רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן הערב בכדי לומר - עד כאן, מספיק ודי. במקום פלגנות, אנחנו מציעים אחדות. במקום קיצוניות, אנחנו מציעים ממלכתיות. במקום שיסוי, אנחנו מציעים פיוס לאומי. איתי על הבמה ובקדמתה נמצאים חברים ותיקים וחדשים - יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. לכל אחד מאיתנו יש אגו. לכל אחד מאיתנו יש סדר יום, אבל כשראינו את המדינה שכל כך יקרה לנו נקרעת לגזרים - שמנו את האגו בצד, גיבשנו סדר יום אחד, הקמנו תנועה אחת. אף אחד מאיתנו הוא לא מעל העם ולא מעל המדינה. מרגע זה ואילך אנחנו עובדים יחד כצוות כדי להוביל תיקון ישראלי.

 

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אני רוצה לברך את כל החברים, את יאיר ואת בוגי וגבי, שעמלת רבות, לילות וימים, בשביל שהדבר הזה יקרה", אמר גנץ. "כולנו, וגם אתה, יצאנו ממרחב נוחות ניהולי, אישי וכמובן ציבורי, ואני חושב שנרתמה תרומה אדירה לערב שכזה. ממש המון תודה לכל אחד ואחד מכם, לשותפות והנכונות הזאת. ב-9 באפריל אנחנו עומדים לנצח בבחירות בגדול. בשבועות האחדים לאחר הבחירות אהיה ראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל וכבר עכשיו אני מתחייב בפניכם וכל מי ששומע - אני אעשה את המיטב מהטוב הקיים בעם ישראל".

 

המסר החברתי: "נדאג שקשישה תראה רופא בזמן"

"ממשלתי, שהיא ממשלתנו, לא תתנשא מעל העם אלא תהיה ממשלתו של העם", המשיך גנץ. "ממשלתי, ממשלתנו, לא תהיה ממשלה של קיצונים ומסיתים אלא ממשלה של כולם. ממשלתי, ממשלתנו, תדאג שהקשישה שמגיעה לחדר מיון תראה רופא מהר ומיד. חייל ידע ביום ראשון שיהיה לו מקום לשבת ברכבת".

 

"ממשלתי תדאג לשיפור מעמד המורים המחנכים את ילדינו. ממשלתי, באמצעות הגופים האמונים על כך, תבטיח את הביטחון ותחתור לשלום. ממשלתי תעסוק בכם, הישראלים, ובבעיות של החיים עצמם. בספטמבר 1973, מנחם בגין ואריאל שרון, זיכרונם לברכה, שינו את פניה של ישראל כאשר הקימו תנועה חדשה: הליכוד. בעשרות השנים האחרונות היה הליכוד מפלגת השלטון העיקרית בארץ.

 

"היום אנחנו שוב משנים את פניה של ישראל כאשר אנחנו מקימים תנועה חדשה: כחול לבן. בעשורים הקרובים תהיה 'כחול לבן' מפלגת השלטון החדשה - והשונה - של ישראל. שערינו פתוחים בפני כולם: אנשי ימין, אנשי מרכז ואנשי שמאל.  אנחנו רואים בקהילה החרדית חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, ואנחנו חותרים לשתף איתה פעולה על בסיס של כבוד הדדי.

 

"ידינו מושטת אל כל הישראלים: מזרחים ואשכנזים, דתיים וחילוניים, יהודים ולא יהודים. נשרת בנאמנות את אזרחי ישראל, את העם ואת המדינה. נחדש את המורשת הממלכתית של בנימין זאב הרצל, זאב ז'בוטינסקי, דוד בן-גוריון, יצחק רבין ומנחם בגין. נוכיח הלכה למעשה שאנחנו רוצים ויכולים לחיות יחד - ולפעול יחד. 

 

"לפני 75 שנים אביו של יאיר לפיד, טומי, ואימי שלי, מלכה, חיו בדירה משותפת בגטו היהודי בבודפשט. והנה, בנו של טומי, זכרונו לברכה, ובנה של מלכה, זכרונה לברכה, עומדים לפניכם על בימה אחת. כי מדינת ישראל היא נס. שום עם אחר לא עשה את שעשה העם היהודי, לסיים גלות בת אלפיים שנים, לקום מאפר השואה ולהקים מחדש בית לאומי איתן. מסירות הנפש הציונית והכישרון הישראלי, הפכו את המדינה היהודית לסיפור ניצחון אנושי שאין כמותו. אזרחי ואזרחיות ישראל, הערב אנחנו מתחייבים בפניכם שבכוחות משותפים נחזיר את ישראל אל עצמה ואל גדולתה. נדליק מחדש את אבוקת התקווה"

 

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: אבי חי)
(צילום: אבי חי)

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
גנץ ולפיד מתחבקים(צילום: מוטי קמחי)

לפיד: "מקימים חומה של תקווה"

מיד לאחר מכן דיבר לפיד: "ביממה האחרונה היו שני איחודים. איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה. נתניהו מכניס את אנשי כהנא לכנסת ומציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך. הוא מלבה את השנאה, הפחד, הגזענות והאלימות. כדי לעצור את שלטון הפחד, אנחנו מקימים פה היום חומה של תקווה.

 

"אנחנו נעמדים פה היום ואומרים שהגיע הזמן להזכיר לישראלים שהברירה היא בידינו", אמר לפיד. "היכולת לשנות בידינו, אנחנו יוצרים היום כאן מפלגת שלטון. התשובה לשלטון היחיד של נתניהו היא שלטון של יחד. של עבודה משותפת, של חברות. יש בחדר הזה הכל. כמות בלתי מוגבלת של ניסיון שלטוני ומנהיגותי. הידע והעוצמה שיגנו על ישראל, יצעידו את הכלכלה והחברה הישראלית ויחזירו אותנו לערכים של חברות ומטרות משותפות.

 

"צריך קודם כל צוות מנצח. מה שעומד פה מולכם - הוא צוות מנצח. אבל צוות מנצח צריך להוביל. אני לא הייתי עומד כאן היום אילולא האמנתי שבני גנץ יכול להוביל לניצחון, יכול להוביל את ישראל ולהיות ראש ממשלה מצוין. אני מאמין בו. אפשר להפיל את ממשלת נתניהו, נתניהו אומר תמיד שלטון מחליפים רק בקלפי, בואו נחליף אותו בקלפי".  

 

 

לדברי לפיד, "יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את כל סדר העדיפויות במדינה. לשמור על הביטחון, להילחם ביוקר המחיה, להציל את מערכת הבריאות, להתניע מהלך מדיני וגם לשנות את הדרך בה אנחנו מתייחסים אחד לשני, להזכיר לישראלים שאנחנו משפחה. הישראלים יילכו לקלפי ב-9 לאפריל לבחור איזו מדינה תהיה פה. איזו מדינה תהיה לילדים שלהם, של חקירות שחיתות והסתה, או של תקווה, חוסן והבטחה לעתיד. נתניהו בחר באנשי כהנא לשותפיו, אנחנו בוחרים אחד בשני ובעיקר בוחרים באזרחי ישראל".

 

יעלון: "מנהיגות של אחדות וטוהר מידות"

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, אמר לאחר מכן: "באנו להחזיר את ישראל לתלם. בני, יאיר, גבי ואני מציבים בפניכם הערב יחד מנהיגות משותפת שב-9 באפריל תנצח למענכם ולטובתכם. כל ישראלי צריך לברך הערב הזה על חיבור הכוחות החשוב ומעורר התקווה הזה למען החזרת המדינה אל המסילה. בשורת החיבור שלנו מביאה קודם כל מנהיגות אחרת. של אחדות, של טוהר מידות, של עוצמה, של דוגמה אישית, מנהיגות חזקה ומנוסה שחזונה הוא מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה, משגשגת, צודקת ומוסרית.

 

"אנחנו מביאים עימנו ניסיון מצטבר עצום. אנחנו מביאים נחישות ועוצמה ישראלית שתוכלו לבטוח בה. מנהיגות של אחריות שתוכלו לתת בה אמון. לא ויתרנו ולא נוותר על חברת מופת כחזון אבות הציונות. ההחלטה של בני, יאיר, גבי ושלי לרוץ ביחד תוך הזזת השיקולים האישיים הצידה היא ההוכחה והדוגמה האישית שבשבילנו ישראל לפני הכל. התגייסנו שוב ביחד כדי להחזיר את התקווה לעם ישראל.

 

"התגייסנו כדי לתת מענה לאתגרינו הבטחוניים הכלכלים החברתיים, התגייסנו למען עתיד טוב יותר למדינתנו, להורינו הקשישים, לילדינו ולנכדינו. יחד נעשה זאת. כן, הגיע הזמן למנהיגות אחרת, שמציבה את טובת המדינה מעל הכול. כן, ישראל לפני הכול.

  

 

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
אשכנזי ויעלון(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
ארבעת מנהיגי הרשימה(צילום: AFP)

רשימת מפלגת
רשימת "כחול לבן" בבחירות הקרובות

יעלון הוסיף: "התביישתי אתמול כשנודע לי על המאמץ המיוחד שעשה נתניהו כדי להכניס לכנסת ישראל כהניסטים. נתניהו מוכן בשביל ההישרדות הפוליטית האישית שלו למכור את הערכים היהודיים, הישראליים הדמוקרטיים ולמחוק את ההחלטה החשובה וההיסטורית שקיבל בזמנו ראש הממשלה מטעם הליכוד, יצחק שמיר ז"ל, שהוציא אותם מחוץ לחוק. איפה הדרך של שמיר ואיפה אובדן הדרך של נתניהו? זו התמצית המכוערת והמסוכנת של מה שאנחנו רואים לנגד עינינו. החרבה שיטתית של כל מה שמסמל פה דמוקרטיה ושלטון חוק. אסור שזה יימשך.

 

"אני בטוח שרוב רובם של אזרחי ישראל שותפים לתחושתי. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי למנוע את החרפה המסוכנת הזאת. אתם מכירים אותי ואת עמדותיי. כן, אני נץ בטחוני. איש ימין, אבל ממלכתי. ואיתי ברשימה עוד חברים כמוני. אני מציאותי, מפוכח, וקורא מכאן לכל חבריי מצביעי ימין שמאסו בלאומנות, ברמיסת שלטון החוק - יש לכם בית, יש לכם ייצוג פה בתנועת כחול לבן. אנחנו נאמנים להתיישבות, נאמנים לאינטרסים הבטחוניים שלנו. ימין זה לפלג? לשסות? להפוך חצי מהעם למוקצה?

 

"אין ימין, אין שמאל, ישראל לפני הכול. לכן אני קורא לאלה שחושבים שהבחירה בנתניהו היא הלכה מדאורייתא, הימין הממלכתי חייב להתעורר לקחת אחריות כי יש היום אלטרנטיבה. אנחנו כאן ביחד כדי להחזיר את האחדות הישראלית שכל כך חסרה היום. האוהל שלנו ניצב במרכז ויתכנסו בו כל אלו שחפצים בתקווה, ומקבלים עליהם לחפש את ההסכמה ולא ההבדלים בינינו".

 

אשכנזי: "סיפור על אנשים ששמו את הממלכה לפני המלוכה"

המצטרף הטרי גבי אשכנזי חתם את דברי ראשי "כחול לבן", וסיפר כי הגיע בשליחות הוריו ובשמם של חיילים: "בניגוד לחבריי בני, יאיר, בוגי ואחרים, אני חדש כאן אז הרגשתי שאני צריך להגיד מה אני עושה כאן וצריך להסביר. אז התייצבתי כאן הערב כי אני מרגיש שאני בשליחות של אמי ואבי שעלו לארץ, שחלמו, שלחמו והגשימו. הם הקימו בית ספוג בציונות בעבודת הארץ האדמה ובאהבת הזולת".

 

 

 

גבי אשכנזי משה יעלון  (צילום: AFP)
יעלון ואשכנזי(צילום: AFP)
 

ני גנץ בפתיחת אבי ניסנקורןהמשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
ניסנקורן בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי)
 
בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אמי הגיעה מחלב בסוריה, אבי ניצול שואה מבולגריה. אצלנו אין הונגרים. הם סבלו במחסור, אבל האמינו שהגיע לעם היהודי תהיה מדינה. התייצבתי הערב גם בשמם של החיילים, האלפים בסדיר ובמילואים שנענו לקריאה אחריי. חיילים שמאות פעמים הובלנו ביחד ולחוד, ליווינו כשהם חוצים את הגדר, מתבוננים אחורה ורואים את אורות הקיבוצים והיישובים ויודעים שיש שם גברים נשים ילדים קשישים".

 

אשכנזי הוסיף: "בשליחותם יצאנו להגן על המדינה, על המולדת. התייצבתי כאן גם בשם תושבי הפריפריה החברתית והגאוגרפית, אותם למדתי להכיר ולשרת במסגרת קרן רש"י. לא יכולתי ואינני יכול לראות את הפערים, ואת העובדה שאיננו מעניקים סיכוי לילד או ילדה בכל ישוב ובכל מגזר. התייצבתי כי למדתי להיות שליח, משרת ציבור, כמו רבים מאיתנו, כי אני חושב שאני ציוני, יהודי, אוהב את העם והארץ ואוהב אדם. התייצבתי כי אני מאמין שיש לנו צוות מנצח.

 

"התייצבתי אחרי שעסקתי כמו חבריי ימים רבים בלהגיע לרגע הזה. אני חושב שגם בני, יאיר ובוגי ראו אותי בשבועות האחרונים יותר מאשר הנשים שלהם. אבל אני בעיקר התייצבתי כי כולם הוכיחו שבאמת ישראל לפני הכל. כי מה שאתם רואים כאן הערב זה סיפור על אנשים ששמו את הממלכה לפני המלוכה. אנשים שבאו לשרת. אני מאמין ביכולת של כולנו בהובלה של בני ובצוות הקיים עם יאיר בוגי ושאר החברים שאנחנו יכולים לבצע את המשימה. אני מאמין בכם, אני מאמין במשימה שלנו ואין לי ספק שגם נצליח. ואני בעיקר מאמין במעשים ופחות במילים".

 

המפץ הפוליטי: איחוד במרכז

מעט לפני השעה 06:00 בבוקר הודיעו גנץ ולפיד על הקמת הרשימה, ועל הסיכום בין השניים לחלק את ראשות הממשלה ברוטציה. כמו כן, בעקבות האיחוד גם הרמטכ"ל שקדם לגנץ, גבי אשכנזי, הצטרף לרשימה ושובץ במקום הרביעי אחרי שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון. גנץ התחייב ללפיד שלא ייכנס לממשלה בראשות נתניהו גם אם יזומן לשימוע לפני כתב אישום בפרשותיו.  

 

בישיבה שקדמה להצהרות הפומביות אמר גנץ: "המשימה שלנו להגיע לבית הנשיא ריבלין ולקחת את המשימה לידיים. מהיום שם המשפחה של כולנו הוא כחול לבן". גבי אשכנזי אמר בישיבה שהוא יכול לשער את מי הנשיא רוצה לראות אצלו אחרי הבחירות.

 

ני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות ()
הישיבה שקדמה לנאומים

 

 
בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: AFP)
בנימין נתניהו בהצהרה בעקבות האיחוד במרכז(צילום: AFP)

 

מיד לאחר דבריהם של ראשי "כחול לבן" נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפר המכבייה ברמת גן ותקף בחריפות: "בני גנץ מוכן לתת את ראשות הממשלה ליאיר לפיד, שניסיונו הביטחוני מסתכם בכך שהיה כתב במחנה. אני רוצה שתחשבו על זה רגע. יאיר לפיד ראש ממשלה. תחשבו על זה". הוא האשים כי הם מסתמכים על "גוש חוסם של מפלגות ערביות שפועלות לחסל את מדינת ישראל". עוד תקף את אשכנזי וגנץ וטען כי התנגדו להקמת גדר בדרום ולגלג על יאיר לפיד שהיה, לדבריו, "אולי שר האוצר הכושל בתולדות המדינה".

 

בעקבות איחוד הרשימות, החלו מגעים קדחתניים בין מפלגת מרצ למפלגת העבודה לטובת מיזוג הרשימות בבחירות. יו"ר העבודה, אבי גבאי, אמר לתמר זנדברג כי הוא מוכן לבחון את כל האפשרויות למרות שמפלגתה תעבור את אחוז החסימה, אך לבסוף הודיע לה שהוא לא מוכן לאיחוד.

 

שר האוצר משה כחלון וח"כ אורלי לוי-אבקסיס הגיעו לוועדת הבחירות המרכזית והגישו את רשימותיהם. כחלון התייחס לשריון של נציג הבית היהודי במפלגת הליכוד ולאיחוד בין מפלגות הימין: "כולנו תמשיך לרוץ לבד. ללא חיבורים. ללא קומבינות וללא סידורי עבודה. ממשיכים להיות מפלגת ימין שפוי".

 

שר הכלכלה אלי כהן ושרת המשפטים איילת שקד תקפו את האיחוד במרכז-שמאל במהלך ועידת העסקים של ידיעות תקשורת באילת. שקד כינתה את רשימתם של גנץ ולפיד "מפלגת בלאגן", ותקפה את היעדר הייצוג לנשים. כהן, מצידו, תקף את מגוון העמדות הרחב במפלגה ואמר: "מי שמצביע למפגלה הזאת בעיניי הוא מהמר. בשורה התחתונה אתה לא יודע מה תקבל - ימין, שמאל?".


פורסם לראשונה 21/02/2019 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנהיגי רשימת "כחול לבן"
צילום: AFP
מומלצים