שתף קטע נבחר

דרישה מפתיעה של עובדי הבורסה מביהמ"ש: הקפאת תוספות שכר

הוועד הגיש בקשה דחופה לצו שימנע תוספות של 3.5% במשכורת מרץ. הטענה: אין לו זמן לערער על ההחלטה למי לתת יותר ולמי פחות. יו"ר ההסתדרות עסוק בבחירות ופחות מעורב בסכסוך כרגע

דרישה מפתיעה של ועד עובדי הבורסה. ברקע סכסוך העבודה בינו לבין הנהלת הבורסה, בראשות המנכ"ל איתי בן-זאב, פנה הוועד בסוף השבוע לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בדרישה דחופה למנוע ממנה לשלם תוספות שכר לעובדים במשכורת מרץ.

 

הפיצוי לסרבנית התמ"א בשל אי שוויון בזכויות: כחצי מיליון שקל

בעלי קרקעות תובעים 112 מיליון שקל משיכון ובינוי: "טעות סופר בהסכם"

איומי הסייבר על הכסף שלנו: האם הבנקים ערוכים?

 

הוועד רוצה להקפיא את התוספות השנתיות לעובדים, עד שיוכל לעבור עליהן ולנצל את זכות הערעור - שניתנה לו בהסכם הקיבוצי שנחתם לפני שנתיים - על 4% מהיקף התוספות.

 

>>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

הבורסה בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הבורסה בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

לפי ההסכם, כ-240 עובדי הבורסה זכאים לתוספת שכר שנתית של 3.5%, אלא שהתוספת אינה שווה אלא דיפרנציאלית - ההנהלה מתחייבת להוסיף תוספת של 3.5% מגובה השכר של כלל העובדים, ויכולה לחלקה כרצונה. חלק מהעובדים יקבלו מעל 3.5%, וחלק לא יקבלו תוספת כלל. זאת בהתאם להישגים שלהם, ובמטרה לתמרץ את העובדים להצטיין.

 

במסגרת ההסכם שנחתם סמוך למינויו של בן-זאב למנכ"ל, הוא הכניס סעיף לפיו הוועד יוכל לערער רק על 4% מהתוספות, ולהתלונן למשל שעובד קיבל תוספת נמוכה מדי לעומת אחר.

 

"מחטף של ההנהלה"

התוספות צפויות להיות משולמות לכ-60% מהעובדים. בוועד דורשים להקפיאן, בטענה שזה מחטף של ההנהלה, שהחליטה על התוספות רק ב-21 בפברואר ונתנה לוועד רק שבוע לערער עליהן. הוועד טוען שהצעד המהיר נועד למנוע ממנו לנצל את זכות הערעור, שלטענתו כוללות בדיקות מקיפות של תוספות שכר בשנים קודמות לאותם עובדים, בדגש על אלו שהוחלט לא להעלות את שכרם השנה.

 

גם אשתקד נתן בן-זאב לעובדים שבועיים בלבד לערער על הקידומים. הם אמנם עמדו בלוח הזמנים, אך לטענת הוועד היה זה, "אירוע חד פעמי מתוך רצון טוב" והם לא מוכנים לשחזר אותו השנה. שכר עובדי הבורסה נחשב לאחד הגבוהים במגזר הציבורי במשק, עם עלות שכר ממוצעת של כ-50 אלף שקל בחודש.

 

סכסוך לפני ההנפקה

סכסוך העבודה בין הצדדים מתרחש על רקע מכירת השליטה בבורסה מהבנקים לקרנות השקעה פרטיות, ותוכניות ההנהלה להנפיק את הבורסה. העובדים דורשים לשפר עמדות לקראת ההנפקה, שתקנה להם 6% מהמניות, ולהבטיח את זכויותיהם, זאת אף שההסכם הקיבוצי נחתם כבר לפני שנתיים, ובן-זאב מסרב לפתוח אותו לדיון מחודש.

 

הוועד מאוגד תחת הסתדרות העובדים ומכתב את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בכל התכתובות מול ההנהלה. בעבר פעל ניסנקורן נמרצות לטובת עובדי הבורסה, במיוחד סמוך לחתימת ההסכם הקיבוצי. אלא שכרגע הוא עסוק בבחירות, לאחר שהצטרף אל בני גנץ, וכרגע לפחות לא מתערב במתרחש.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הבורסה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים