שתף קטע נבחר

המדינה שעומדת לטבוע רוצה להגביה את האיים

סכנה של ממש ל-55 אלף התושבים באיי מרשל. בקרוב תצטרך לבחור אילו מ-1,156 האיים להגביה מלאכותית. המודל לחיקוי: "עיר התקווה" במלדיביים

נשיאת איי מרשל, הילדה היינה, הזהירה בסוף השבוע כי אם המדינה רוצה לשרוד ולא לטבוע בים בעקבות ההתחממות הגלובלית ועליית מפלס מי הים – עליה להגביה את האיים שלה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

איי מרשל (צילום: shutterstock)
איי מרשל. רוצה חזית אחידה של המדינות הטובעות(צילום: shutterstock)

איי מרשל כבר נערכת לדיון ציבורי סביב השאלה אילו מ-1,156 האיים שלה, הפזורים על פני 29 שוּניות אלמוגים, אפשר להגביה. ניסיון להגביה את האיים יהיה התערבות דרמטית של האדם בניסיון להציל את תושבי האיים.

 

"הגבהת האיים שלנו היא משימה מפחידה, אבל זו משימה שחייבת לעשות", אמרה היינה לעיתון Marshall Islands Journal ביום שישי. "אנחנו זקוקים לנכונות פוליטית, ובמיוחד להתחייבות של המנהיגים המסורתיים, כדי להצליח במשימה. עלינו להתאחד כאומה, משום שהעניין כאן הוא ההישרדות שלנו כאומה, כעם וכתרבות".

איך מגביהים את האיים? תוכנית עדיין אין. איי מרשל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איך מגביהים את האיים? תוכנית עדיין אין. איי מרשל(צילום: AFP)

מסמך רשמי שהוכן באיי מרשל על המדיניות של האיים בנוגע למשבר האקלים צייר תמונה שחורה לארכיפלג ששוכן באוקיינוס השקט ושבו חיים כ-55 אלף בני אדם. לפי המסמך, במצב העניינים הנוכחי צפויים איי מרשל להתמודד עם הצפות, בצורות חמורות ונזק כבד לשוניות.

 

רוב האיים השייכים למדינה נמצאים בגובה של פחות משני מטרים מעל לפני הים, וממשלת איי מרשל מאמינה שהגבהת האיים היא הדרך היחידה להציל את המדינה מהכחדה. הממשלה טרם פירטה כיצד ייעשה המהלך, ואמרה שתוכניות בעניין יגובשו עד לסוף השנה.

 

קיריבאטי קנתה שטחים בפיג'י: מה עושות המדינות שעלולות לטבוע?

 

בינתיים לוטשת איי מרשל עיניים לעבר פרויקט "עיר התקווה" שבונה ממשלת האיים המלדיביים, שגם לארצה נשקפת סכנה מעליית מפלס מי הים, על אי מלאכותי. באיי מרשל בודקים אם מדובר באפשרות בת קיימא גם עבורם. כדי להניח את היסודות לעיר התקווה שבמלדיביים, עיר שצפויה לאלכס בסופו של דבר כ-130 אלף איש כשתושלם בשנת 2023, מוזרם חול אל השוניות והאלמוגים סביב האי, והוא מבוצר בעזרת חומות בגובה שלושה מטרים מעל פני הים, שיהפכו את האי לגבוה יותר מהאי הטבעי הגבוה ביותר במלדיביים.

חומות בגובה שלושה מטרים. האיים המלדיביים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חומות בגובה שלושה מטרים. האיים המלדיביים(צילום: shutterstock)

"תהיה הגישה שבה נבחר אשר תהיה – היא תהיה כרוכה בבחירת האיים שאותם נגביה או נוסיף או האיים שעליהם נבנה", אמרה היינה בריאיון בסוף השבוע. "כל הגורמים הנוגעים בדבר באיי מרשל, אבל במיוחד בעלי הקרקעות המסורתיים, צריכים להתייצב בחזית הדיון הזה".

 

איי מרשל שואפת גם להדק את הקשרים שלה עם שלוש המדינות האחרות שמורכבות כולן משוניות אלמוגים – קיריבאטי, טובאלו והאיים המלדיביים – בכל הנוגע לשינויי האקלים.

 

"כקבוצה, המדינות שמורכבות משוניות צריכות לאחד את השורות כדי לחדד יחדיו את הדאגות הייחודיות שלהן, לגבש את העמדות והתוכניות שלהן ולהבהיר את הצרכים הכספיים שלהן בכל הנוגע לפגיעות מהאקלים", אמרה איינה, היושבת בראש "הקואליציה של מדינות השוּניות נגד שינויי האקלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איי מרשל. הצפות ובצורות חמורות
צילום: shutterstock
מומלצים