שתף קטע נבחר

דור כימיקלים: "בנק לאומי גרם לנו נזקים אדירים"

החברה הגישה תביעה של 7.2 מיליון שקל נגד הבנק: "אישר למשוך מחשבוננו סכומי עתק ללא אישורנו". לאומי: "החברה היא האחראית להיעדר בקרות בסיסיות בניהולה הכספי"

דור כימיקלים של גיל דנקנר נגד בנק לאומי. החברה, שניהלה שנים את עסקיה בעיקר באמצעות בנק לאומי, הגישה בסופ"ש לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה של 7.2 מיליון שקל נגד הבנק. זאת, בטענה לרשלנות חמורה כביכול של הבנק שאישר לדבריה למשוך מחשבונה סכומי עתק שלא אישרה.

 

הפיצוי לסרבנית התמ"א בשל אי שוויון בזכויות: כחצי מיליון שקל

בעלי קרקעות תובעים 112 מיליון שקל משיכון ובינוי: "טעות סופר בהסכם"

איומי הסייבר על הכסף שלנו: האם הבנקים ערוכים?

  

"במשך שנים ארוכות ניהלה דור כימיקלים, חברה פרטית, את עסקיה באמצעות בנק לאומי. לצורך פעילות החברה אצל הבנק הפקידה דור כימיקלים בידי הבנק פרוטוקול זכויות חתימה, הקובע כללים ברורים ומחייבים שרק על פיהם רשאי הבנק הנתבע לאשר משיכות כספים מחשבון התובעת. חרף האמור", נטען בתביעה, "דור כימיקלים נדהמה לגלות, כי תוך הפרה בוטה של פרוטוקול זכויות החתימה, הבנק הנתבע אישר למשוך מחשבונה סכומי עתק, שלא אושרו על ידה וכתוצאה מכך נגרמו לחברה נזקים אדירים".

 

>>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

מפעל דור כימיקלים בחיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מפעל דור כימיקלים בחיפה(צילום: גיל נחושתן)
 

עוד נטען בתביעה כי במשך תקופה ארוכה החברה ניסתה להידבר עם הבנק, אולם הבנק בחר "להעלות טענות חסרות שחר כאילו פעילותו הייתה בהתאם להרשאות חתימה המצויות בידו. משהתברר כי אכן אין שחר בטענות אלו שינה הבנק את גרסתו והחל מעלה טענות חסרות שחר חדשות כנגד דור כימיקלים כאילו דבק רבב בהתנהלותה, והכל בניסיון להתנער מאחריותו".

 

דור כימיקלים היא חברה פרטית שנוסדה בשנת 1963 ופעילה בתעשייה הכימית והפטרוכימית זה 40 שנה. בתביעה נטען כי "מחזורה העסקי של דור עומד על מאות מיליוני שקלים בשנה ומאות אלפי שקלים ביום". לפי התביעה, פרוטוקול זכויות החתימה קובע כי בעלי זכויות החתימה בדור סווגו לשלוש קבוצות: א', ב' ו-ג'. בעלי זכויות החתימה הנמנים על קבוצה א' ורק הם יכולים לחייב את דור בחתימת יחיד.

  ()
 

דור כימיקלים: העברות הכספים בוצעו בניגוד לפרוטוקול

בפועל, נטען, קבוצה זו מונה אדם אחד, בעל השליטה בה ‑ גיל דנקנר. עוד נקבע כי בסכומים עד שישה מיליון שקל בעל זכויות חתימה הנמנה על קבוצה ג' יכול לחייב את דור אך ורק בתוספת חתימתו של בעל זכויות חתימה הנמנה על קבוצה א' או על קבוצה ב'. "הקביעה בפרוטוקול לפיה הוצאת כספים מחשבון דור תבוצע רק בחתימת שני נושאי משרה (למעט בעל השליטה שיכול לחתום לבדו) היוותה אמצעי בקרה מהותי שמטרתו למנוע העברה לא מותרת של כספים לצדדים שלישיים.

 

בחודש אוקטובר 2017 נדהמה דור לגלות כי בין פברואר 2016 לאוגוסט 2017 בוצעו שלא כדין (באמצעות אתר האינטרנט של הבנק) העברות כספיות מחשבון הבנק לטובת חברה אחרת (השם שמור במערכת, ל.ד) שהסבו לדור נזק בסכום מצטבר של 7.2 מיליון שקל".

 

עוד נטען כי העברות כספיות אלו לא אושרו על ידי דור, מהותן האמיתית לא הייתה ידועה לה ואם הייתה ידועה היא הייתה נאסרת ונמנעת, והן בוצעו בניגוד לפרוטוקול זכויות החתימה בחתימת יחיד של עובד בכיר אז בדור (השם שמור במערכת, ל.ד), "זאת על אף שאינו רשאי לחייב את חשבון הבנק של דור בחתימת יחיד אלא רשאי לעשות כן רק בצירוף חתימה נוספת של בעל זכות חתימה". עוד נטען כי לו הבנק היה פועל לפי פרוטוקול זכויות החתימה ודורש מהעובד לצרף חתימה נוספת לצורך ביצוע הוראות התשלום "דור הייתה מגלה פעילות זו ועוצרת אותה לאלתר".

 

את דור כימיקלים מייצגים עורכי הדין אורן גרוס ומעין באהר ממשרד שמעוני גרוס. טרם הוגש כתב הגנה.

 

בנק לאומי בתגובה: "מדובר בתביעה חסרת בסיס. כל מטרתה של התובעת היא לגלגל לפתחו של הבנק את האחריות להיעדר בקרות בסיסיות בניהול הכספי של החברה במקום להפנות את הטענות למי שאחראי למחדל. הבנק יציג בבית המשפט את העובדות לאשורן וניתן לצפות שהתביעה תידחה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
מפעל דור כימיקלים בחיפה
צילום: גיל נחושתן
מומלצים